14. dubna 2015 7:00, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

PŘEHLEDNĚ: Otazníky v kauze Růžička. Na co byly peníze? A jak z toho ven?

Vladimír Růžička poskytuje rozhovor novinářům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička poskytuje rozhovor novinářům | foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

PRAHA Místo vábení posil z NHL na hokejové mistrovství světa v Praze musí trenér reprezentace Vladimír Růžička řešit nepříjemnou kauzu – staré nejasnosti ohledně údajného sponzorského daru z působení ve Slavii. Server Lidovky.cz pro vás sestavil otázky, které by měl trenér vyjasnit.

Trenér Slavie Vladimír Růžička.
Hokejový trenér Vladimír Růžička.

O co v kauze jde?

Rodič hokejisty umístil na internet video, na kterém vytýká tehdejšímu trenérovi a generálnímu manažerovi Slavie Vladimíru Růžičkovi, že není spokojen s protislužbou za sponzorský dar v hodnotě půl milionu korun. Tu si představoval v tom, že Růžička zařídí, aby o jeho syna „bylo postaráno“, což se podle něj nestalo. Klub se snaží bránit tím, že o ničem neví. Růžička přišel následně s vysvětlením, že se mělo jednat o půjčku, kterou dotyčnému vrátil.

Co řešilo a řeší?

  • Na co byly peníze určeny. Z nahrávky vyplývá, že na přestavbu kabiny a posilovny Slavie. Jenže v pondělním rozhovoru pro Blesk Růžička na otázku, zda se tak stalo, odpovídá nejasně: „Jo a ne. Ne.“ Pak zmiňuje jakousi půjčku pro sebe, kterou měl s rodičem zprostředkovat známý Jiří Mouček. Ani z jeho slov však není jasně patrné, zda šlo o sponzorský dar pro klub, nebo půjčku pro Růžičku.
  • Kde peníze skončily. Klub tvrdí, že v jeho účetnictví nefigurují. To je jedna z informací, kterou nikdo nerozporuje. Růžička i Mouček vypověděli, že převzetí proběhlo v hotovosti. Oba tvrdí i to, že Růžička následně odeslal bezhotovostní transakcí částku zpět. Tuto skutečnost už potvrdil i sám rodič v úterním rozhovoru pro Blesk: „Někdy na konci roku jsem dal panu Růžičkovi číslo svého účtu a řekl mu, že má týden na to, aby mi ty peníze opravdu vrátil. Asi za tři nebo čtyři dny mi ty peníze opravdu přišly na účet.“
  • Kdo o penězích věděl. Růžička v pondělním prohlášení napsal, že: „O vývoji jednání i přijetí hotovosti jsem v obou případech bezodkladně informoval tehdejší předsedy představenstva klubu, s nimiž jsem také průběžně konzultoval další postup tak, aby nebyl poškozen klub.“ Není ale jasné, jaké předsedy myslel. V roce 2012 to byl Tomáš Kotouč, který Růžičkova slova bez dalších podrobností serveru Lidovky.cz potvrdil. Jenže druhých 250 tisíc korun dostal Růžička zřejmě až v roce 2013 a to už byl předsedou představenstva Richard Benýšek, který o penězích netušil. „Garantuji, že jsem o ničem takovém nevěděl.“

Co pomůže kauzu rozplést?

  • Svědectví otce. Serveru Týden.cz se podařilo v pondělí vypátrat identitu rodiče. Jedná se o majitele stavební firmy Miroslava Palaščáka a zvýhodněn měl být jeho syn David. Palaščák nejdříve odmítl přímo potvrdit, že celkem půl milionu korun Růžičkovi opravdu dal. V rozhovoru pro úterní Blesk tak už ale učinil. Existují tak už obě verze příběhu. Kdo teď určí, jaká je ta pravdivá?
  • Policie. I pokud by se ukázalo, že se opravdu o půjčku jednalo, podle programového ředitele Transparency International Radima Bureše by stejně byla naplněna skutková podstata korupčního jednání. „Stalo se tak totiž v souvislosti s věcí veřejného zájmu. Policie musí začít konat,“ řekl v pondělním rozhovoru pro Lidovky.cz. V úterý dopoledne bylo podle tn.cz na Růžičku podáno trestní oznámení. Policie jeho přijetí ale nepotvrdila. „Nicméně se celé záležitosti odpovídajícím způsobem věnujeme z takzvaně zákonné povinnosti,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky