Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otec drsňáka Gudase: ‚Vypadá to jako hon na čarodějnice. I kvůli novinářům‘

Sport

  10:00
Část fanoušků Lea Gudase zbožňovala, většina jej proklínala. Aby ne, ve Spartě kdysi plnil úlohu brusiče, který soupeřům často naložil. Teď ovšem bývalý hokejový reprezentant žasne, co se strhlo kolem zákroků jeho syna Radka v NHL.

Radko Gudas je tvrďák k pohledání. Nehraje ale už přece jen za hranou? foto: ČTK/AP

„Lidi nás urážejí na internetu, moje žena i dcera dostávají nechutné esemesky a maily,“ zlobí se.

Radko Gudas v posledních měsících budí v NHL velkou pozornost. Obránce Philadelphia Flyers několika ostrými výpady pobouřil rivaly i diváky. Kritizuje ho řada komentátorů v Česku i v zámoří.

„Mnohem víc toho bylo napácháno v novinách než na ledě,“ tvrdí jeho otec Leo. „Připadá mi to jako hon na čarodějnice. Novináři vynáší rozsudky, ještě než zasedne v NHL disciplinárka, která je odbornější než všichni reportéři dohromady. Rozluští, co se stalo, a viníka potrestá.“

Z posledního incidentu s Farnhamem z New Jersey vyvázl jeho syn bez dalšího trestu. Oddělení hráčské bezpečnosti se srážkou ani nezabývalo.

Za prosincový hit na Zibanejada z Ottawy, jehož Radko zasáhl krátce po buly, mu však NHL zakázala start ve třech utkáních. Co si o něm myslíte?
Radek naprosto zbytečně zvedl loket, kterým Zibanejada trefil do hlavy. To byl faul, není o čem diskutovat. Nějaký trest přijít musel. V každém případě.

Před dvěma týdny pak byl vyloučen do konce zápasu za faul mířený na koleno na montrealského útočníka Lessia. Bylo to podle vás zasloužené?
Podle mě byl Radek rozhozený a šel do toho souboje úplně špatně. Rozhodčí to posoudili tak, že při něm byl příliš nízko. Těžko jim můžeme něco vyčítat.

Řízný Gudas poslal k ledu hráče bez kotouče. Je definitivně za zákeřňáka?

Minulý čtvrtek následoval výpad proti mladíkovi Catenaccimu z Buffala a vyloučení na pět minut za napadení. Váš komentář?
Radek jenom vystoupil dopředu. Neudělal nějaký pohyb. Hráč měl skloněnou hlavu a neviděl ho. Ani to nebyla nějaká velká rána, jenže nebyl na kontakt připravený, proto odpadl jako švestka.

Nepovažujete za přitěžující okolnost fakt, že byl Catenacci v souboji s jiným hráčem Philadelphie a že Radko do něj vyrazil jako třetí muž?
Oni se ti dva spíš přetahovali o puk. Něco jiného je souboj u mantinelu, do kterého přijedete jako třetí hráč. Tohle bylo něco jiného.

A co nejčerstvější - úterní - atak na Farnhama z New Jersey? Nebyl zbytečný? Puk byl daleko...
V první moment se mi to taky nelíbilo. Jenže pak jsem mluvil se synem a on tvrdil, že do něj moc tvrdě nešel. Samozřejmě se ho dotkl, ale určitě ho nějak nesejmul. Naopak mu i spoluhráči z Flyers potvrzovali, že ten frajer nasimuloval pád a zůstal ležet tak dlouho, než Radka vyloučili.

Dobrá, i kdyby to nebyla velká rána, nebyl ten zákrok úplně zbytečný?

Takových soubojů je během každého zápasu dvacet - třeba daleko horších - a nikdo se nad nimi nepozastavuje.

Vážně se Radko nemohl Farnhamovi vyhnout?
To určitě mohl. Ale když se podíváte na jeho historii, tak uvidíte, že to není nějaký svatoušek. Ti hráči se znají a vyhledávají se.

‚Dřevorubec‘ Gudas o bitce a knockoutování nováčka: ‚Už mi to chybělo!‘

Fajn, nicméně při podobných zákrocích hrozí vážné zranění, nemyslíte?
Samozřejmě, že když má kluk skloněnou hlavu, hrozí mu zranění. Ale dokážete si představit hokej beze srážek? Bílé rukavičky, saka... Na to bych se nemohl dívat.

Je tedy chyba protivníků, že si na tvrdost vašeho syna nedávají pozor?
Když Radek vleze na led, soupeři o něm vědí. Vědí, že si musí dát bacha.

A nemůžou kamkoliv vletět bez obav, jsou opatrnější? Jsou tak trochu pod tlakem?
Tak nějak. Já jsem kdysi měl podobnou pozici ve Spartě. Měl jsem renomé zlého muže. Kdo hrál proti mně, byl naštvaný. Teď jsou hráči naštvaní na Radka. Ale spoluhráči mají takové typy strašně rádi za zadkem.

Jaromír Jágr si všiml, že mladí kluci v NHL ztrácí pud sebezáchovy. Že si nedávají pozor na možnou srážku. Souhlasíte?
Ono je to podobné i v naší extralize. Hráči se u mantinelu obracejí k soupeři zády, nejsou připravení, nečekají náraz. Ale hokej je hodně tvrdá hra.

Nicméně neměl by Radko aspoň trochu ubrat?
Samozřejmě by mohl ubrat. Jenže on má svou roli v týmu, kterou si plní. Tím, jak hraje, je pro svůj tým platný. Je málo hráčů, jako je on. Dostal se díky svému stylu do NHL a já před svým klukem smekám.

Pořízek Gudas přivítal KO nováčka. 'Je to idiot,' zuří jeho stín Foligno

Jak moc mu může při posuzování příštích zákroků škodit pověst recidivisty, který hraje na hraně?
Vždyť on v téhle sezoně moc průšvihů neměl. Většina věcí se sesypala do posledního měsíce. V minulých sezonách se hodně pral, teď se až do února nedostal do bitky. Ta disciplinární komise se striktně drží pravidel. Nemyslím, že by mu nějaká nálepka měla uškodit.

V soukromí působí přátelsky, vtipně, vstřícně... I proto vás mrzí, když ho označují za zabijáka a zvíře?
Kdo ho osobně nezná, netuší, jaký je. Na ledě dělá svou práci. Se svým synem bych se nechtěl srazit. To je, jako když do vás narazí vagón. Je strašně silný, zpevněný. Ale v osobním životě to není nějaký řezník. Naopak: milá a citlivá povaha. Je vázaný na rodinu. Máme parádní vztahy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!