Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ovečkin a spol. hledají jedničku. Zn: Spěchá

Sport

  13:00
WASHINGTON/PRAHA - Tři mladí nadějní gólmani. Tři kamarádi a zároveň soupeři. Hvězdný výběr Washingtonu Capitals, jednoho z favoritů zámořské NHL na zisk Stanley Cupu, ani dva týdny před začátkem play off nemá jasně určenou pozici jedničky. Kouč Bruce Boudreau stále točí v brankovišti trojlístek Michal Neuvirth, Semjon Varlamov a Braden Holtby. A stále se nemůže rozhodnout...

Zleva: Neuvirth, Holtby, Varlamov. foto: Reprofoto

Neuvirth, Varlamov, Holtby... Holtby, Neuvirth, Varlamov... a tak neustále dokola. Ani sami hráči Washingtonu neví, kdo bude chytat v následujícím zápase. "Koho kouč postaví do branky zjistíme až na rozbruslení před zápasem," usmívá se zkušený útočník Washingtonu Brooks Laich.

MLADÉ TRIO BRANKÁŘŮ WASHINGTONU

MICHAL NEUVIRTH
Věk:
23 let
Bilance v aktuální sezóně: 44 zápasů - 24 výher, 11 porážek, 4 prohry v prodloužení, průměr 2,46 (14. v NHL), 91,5% (22.), 4 nuly (14.)
Úspěchy: Vítěz Calder Cupu 2009 a 2010
Celkem odchytaných duelů v NHL (základní část): 66

SEMJON VARLAMOV
Věk:
22 let
Bilance v aktuální sezóně: 25 - 10 - 9 - 4 - 2,26 (6.) - 92,3% (6.), 2 nuly
Úspěchy: Vicemistr světa 2010, 2x juniorský vicemistr světa 2007 a 2009
Celkem odchytaných duelů v NHL: 57

BRADEN HOLTBY
Věk:
21 let
Bilance v aktuální sezóně: 14 - 10 - 2 - 2 - 1,79 - 93,4% - 2 nuly
Úspěchy: Vítěz Calder Cupu 2010
Celkem odchytaných duelů v NHL: 14

"Kdo je naše jednička? Nevím, nepřemýšlím nad tím," dodává bek Karl Alzner. Pokud si myslíte, že z kouče jednoho ze spolufavoritů na zisk Stanley Cupu Bruce Boudreaua dostanete více, tak se mýlíte. "Brankářská jednička? Nemáme, uvidíme, kdo bude chytat," usmívá se tajemně šestapadesátiletý kouč, který vede Washington čtvrtou sezónu.

A nutně potřebuje úspěch v play off. Jenže právě nerozhodnost s muži v brankovišti mu už dvakrát zlomila vaz. Před dvěma lety začínal play off zkušený José Theodore, jenže nakonec musel do branky tehdy dvacetiletý Semjon Varlamov. Nevedl si špatně, ovšem v důležitých chvílích sedmého duelu 2. kola Východní konference proti Pittsburghu své parťáky nepodržel a Ovečkinova parta mohla vyrazit na dovolenou (či na MS).

Obrázek o rok později? Opět začal Theodore, ve druhém duelu naskočil do branky Varlamov a vývoj série 1. kola play off se opakoval jako přes kopírák. Ruský mladík nechytal špatně, v brance Canadians měl ale životní formu slovenský mág Jaroslav Halák. Výsledek? Nejlepší tým základní části padl 3:4 na zápasy.

Mysleli byste si, že se Boudreau poučí? Nikoliv, zbavil se Theodora, ale žádného zkušeného brankáře nepřivedl, i když se spekulovalo především o Tomáši Vokounovi. Boudreau vsadil na trojlístek brankářů, kteří v základní části odchytali dokupy 137 zápasů. "Věřím jim," tvrdí stále dokola na otázky novinářů. A ve stejném duchu mluví i jeho hráči. "Je jedno, kdo stojí v brankovišti, věříme Neuvimu, Semjonovi i Bradenovi," řekl Laich.

V zámoří ale takovou důvěru v trio mladých mušketýrů nemají a připomínají, že od dob Olafa Kölziga hledají v hlavním městě USA marně brankářskou jedničku. A bez ní jen těžko dosáhnou svého cíle: Stanley Cupu. Anebo nakonec "strýčku" Bruci jeho tah vyjde a všem pochybovačům bude moc na začátku června ukázat nad svou hlavou slavný Pohár?