Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Padělal podpisy na dresech Edmontonu, fandy připravil o velké peníze. Nyní Američana čeká vězení

Policista s padělaným dresem Connora McDavida. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista s padělaným dresem Connora McDavida. | foto: Reprofoto

Edmonton Suvenýr s podpisem jednoho z nejslavnějších hokejistů NHL Connora McDavida je snem každého sběratele hokejových relikvií. Navíc pokud by se jej podařilo získat levně. Jenže postupem času řada fandů zjistila, že autogram není originální a daný předmět tak ztratil velkou část své hodnoty. Své by o tom mohly vyprávět oběti podvodníka jménem Chandra Vinesh Singh.

Třiadvacetiletý muž si uvědomil, že na sbírání hokejových suvenýrů je závislá řada nadšených fanoušků. Již loni v dubnu prostřednictvím Facebooku kontaktoval nadšence, jímž nabízel dresy Edmontonu Oilers s podpisem hvězdného Connora McDavida.

„Dříve jsem pracoval pro Edmonton Oilers Entertainment Group. Všechny suvenýry jsou pravé, zaručené certifikáty (ty se totiž běžně k oficiálním suvenýrům vyrábějí, pozn. redakce),“ klamal Singh své oběti. Sportovní kousky prodával za příznivou cenu, o níž by si mohl vášnivý sběratel v oficiálním fanshopu nechat zdát.

Jenže podvod se za čas provalil a Singh nyní čelí obvinění z padělání a podvodu.

„Connor McDavid sám prostřednictvím organizace Oilers potvrdil, že podpisy na těchto suvenýrech nejsou jeho a jde tedy o padělek,“ řekl jeden z vyšetřovatelů, konstábl Derek Burns. Podle jeho slov prodával dresy, které jsou běžně k dostání v oficiálních fanshopech za 350 dolarů (zhruba 8 tisíc korun), minimálně o sto dolarů levněji (přibližně 5,7 tisíc korun). Nejvýraznějším byl případ, kdy jednu z obětí připravil celkem o 22 tisíc dolarů (cca půl milionu korun).

Singh tak využil faktu, že falšovaní podpisů je v současné době na velmi vysoké úrovni a jeho výsledky jsou na první pohled velmi těžce rozeznatelné od originálu. Přesto by měla být standardem velká obezřetnost. Zejména u dresů McDavida, jehož podpis patří vedle těch Wayna Gretzkyho a Maria Lemieuxe k nejcennějším.

„Případy falšování jsou velmi smutné. Bez rizika nakoupí fanoušek pouze u oficiálních prodejců,“ dodal jeden z funkcionářů Edmonton Oilers Tim Shipton.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Hokejisté Třince si procházejí mírnou krizí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Hokejisté Třince si procházejí mírnou krizí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Hokejisté Třince si procházejí mírnou krizí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...