Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padělky hokejových dresů: zabavují jen Jágra, má ochrannou známku

Sport

  14:36
PRAHA - V oficiální fanzóně zaplatíte za reprezentační hokejový dres 2200 korun, ale jen o pár desítek metrů můžete sehnat repliku už za čtyři stovky. Třeba v asijské kamenné samoobsluze, kde visí přímo nad přepravkami s ovocem.

Hokejové dresy prodávají asijští obchodníci pár desítek metrů od oficiální fanzóny. foto: Martin Křížek, Lidovky.cz

Česká obchodní inspekce (ČOI) má během hokejového šampionátu napilno. Za jedenáct dní turnaje provedla v Praze i Ostravě v souvislosti s konáním největší letošní tuzemské sportovní akce 153 kontrol.

Hokejové dresy prodávají asijští obchodníci v blízkosti oficiální fanzóny.

„Více než polovina byla s porušením zákona. Vedeme 39 správních řízení, 40 nižších prohřešků bylo řešeno příkazem na místě, čímž jsme vybrali 61 000 korun,“ popisuje pro Lidovky.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

„Kontrolujeme všude tam, kde se spotřebitel v rámci hokeje setká s prodejem. To znamená nejčastěji nabídku v restauracích, taxislužby nebo prodej textilu.“

Ochranná známka Jágr

Nejčastějším zjištěním inspektorů bylo podle dosavadních statistik, které mají Lidovky.cz k dispozici, nedodržování deklarované míry podaných nápojů.

Druhým nejfrekventovanějším prohřeškem prodávajících bylo neseznámení spotřebitele s cenou zboží.

A na třetím místě figuruje prodej výrobků porušujících práva duševního vlastnictví neboli padělků.

Inspektoři jich dosud zajistili celkem 107 kusů v celkové hodnotě 233 tisíc korun, ne všechny se však týkaly přímo hokejového šampionátu. Přesněji 61 z nich a vše byly padělky dresů. Co je ovšem zajímavější – všechny měly na zádech číslo 68 a jmenovku Jágr.

Zabavená replika dresu Jaromíra Jágra Českou obchodní inspekcí.
Zabavená replika dresu Jaromíra Jágra Českou obchodní inspekcí.

„Jágr je samostatná registrovaná ochranná známka. U zbytku dresů bychom museli objevit oficiální logo mistrovství, hokejového svazu nebo výrobce oficiálního dresu, což se dosud nestalo,“ vysvětluje jedna z inspektorek. Hned deset jich se svým týmem zabavila tento týden v asijské samoobsluze v pražské ulici U Skládky, přímo u východu ze stanice metra Českomoravská naproti O2 areně.

Další úspěšné zátahy proběhly zejména v obchodech se suvenýry v centru Prahy.

„Ze zákona můžeme zajistit pouze falza, která klamou spotřebitele. Pokud je ale spotřebitel seznámen s tím, že se nejedná o originální zboží, není v naší kompetenci takové zboží zajistit. Prodejce samozřejmě ale i přesto porušuje zákon (ochrannou známku) a vlastník práv se s ním může soudit. My ale chráníme v první řadě spotřebitele,“ objasňuje inspektorka.

Riskovat se vyplácí

Jinými slovy – protizákonný není prodej národních dresů, pokud neobsahují zmíněné ochranné známky. A jediná, kvůli které se vyplácí riskovat, je Jágr. Proto sehnat dres s číslem 68 není tak snadné. „Jágra nemáme, toho prodávat nesmíme,“ nedává inspektorům v civilu záminku stánkař na autobusovém parkovišti u O2 areny před včerejším duelem Česka se Švýcarskem.

Co ČOI při kontrolách během MS zajistila za padělky?

  • Crocs - 30 ks
  • Burberry - 9 ks
  • Hello Kitty - 5 ks
  • Monster High - 2 ks
  • dresy Jágr - 61 ks

Na druhé straně rozlehlého prostranství už ale levný artefakt sehnat lze.

„Za tři sta, s Jágrem za čtyři sta,“ ukazuje muž se sportovní taškou plnou dresů.

„Že nesmím prodávat Jágra? Vždyť já tu správně nesmím být vůbec, nemám živnosťák. Nakoupil jsem dresy s předstihem u Vietnamců a teď si zkouším přivydělat na dovolenou,“ přiznává bez ostychu. 

Tentokrát měl štěstí, policisté ho zatím míjeli. Inspekce se totiž zaměřuje především na podnikatele. A strážníkům zabírá dost času eliminace jiné nelegální činnosti, ve které se točí ještě větší peníze – kšeftování s lístky. 

Ve stánku je sehnat repliku Jágrova dresu problém. Přímo před O2 arenou ale postává ilegální pouliční prodejce s plnou taškou...

...A neustále se otáčí, zda není v blízkosti policejní hlídka. Před utkáním se Švýcarskem měl štěstí. S prodejcem pouhých dvou kusů ale nebyl spokojen.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...