Palát dal dva góly, k výhrám přispěli i Vrbata, Krejčí a Frolík

7:12aktualizováno  7:41
NEW YORK - Ondřej Palát se ve čtvrtečním utkání hokejové NHL zasloužil dvěma góly o výhru Tampy Bay nad Edmontonem 3:2 a byl vyhlášen první hvězdou večera. K výhrám svých týmů střelecky přispěli také Radim Vrbata z Vancouveru, David Krejčí z Bostonu a Michael Frolík z Winnipegu.

Ondřej Palát se ve čtvrtečním utkání hokejové NHL zasloužil dvěma góly o výhru Tampy Bay nad Edmontonem 3:2. foto: Reuters

Palát vstřelil obě branky ve třetí třetině. Nejprve ve 42. minutě vyrovnal na 2:2, když se dostal k odraženému puku a zavěsil do odkryté branky, osm minut před koncem základní hrací doby pak zaznamenal vítězný gól přesnou ranou švihem z mezikruží.

Lightning vyhráli poosmé z posledních jedenácti duelů a pošesté za sebou na domácím ledě. „V prvních dvou třetinách nám chyběla energie. Hráli jsme trošku hloupě, netlačili jsme se před branku, málo jsme stříleli. Ve třetí třetině jsme to změnili, to byl hlavní rozdíl,“ prohlásil Palát, který si připsal 10. a 11. gól v sezoně.

„Zápas co zápas je pro náš tým obrovským přínosem,“ pochválil třiadvacetiletého českého mladíka o rok starší spoluhráč z útočné formace Tyler Johnson, který u obou Palátových gólů zaznamenal asistenci. „Skvěle ovládá hru na obou koncích kluziště. Dnes byl jeho hlavní přínos ve dvou gólech, které jsme moc potřebovali,“ dodal Johnson.

Jeho řada s Palátem a Nikitou Kučerovem se postarala o čtrnáctou porážku Edmontonu v řadě na hřišti soupeře. Oilers mimo domácí stadion nevyhráli od 9. listopadu a zůstávají nejhorším týmem celé NHL.

Sestřih z utkání Tampa Bay - Edmonton

Nejlepším hráčem zápasu byl ve čtvrtek vedle Paláta vyhlášen také brankář Ondřej Pavelec, který v Dallasu podal heroický výkon a díky 46 zákrokům dovedl Winnipeg k vítězství 2:1.

Skóre načal ve 4. minutě devátým gólem v sezoně Michael Frolík, druhou branku Jets přidal ve 48. minutě ve vlastním oslabení Evander Kane. Pavelec držel čisté konto až do předposlední minuty, kdy jej o druhý shut-out v sezoně připravil dělovkou z kruhu pro vhazování Trevor Daley.

Vyrovnat už ale Stars nestihli a sedmadvacetiletý český gólman se mohl radovat z prvního vychytaného vítězství od 16. prosince. Od té doby se do branky postavil pouze pětkrát a ve čtyřech předchozích utkáních pokaždé inkasoval čtyři góly.

„Výhru beru. Samozřejmě by to bylo hezčí s čistým kontem, zvlášť, když k němu chybělo tak málo. Ale hokej se prostě hraje šedesát minut,“ konstatoval Pavelec.

Kouč Paul Maurice, který v poslední době dával přednost Michaelu Hutchinsonovi, si jeho výkon nemohl vynachválit.

„Mohl bych zodpovědět všechny otázky, které se týkají tohoto zápasu, ale nechci, protože bych tím mohl odvést pozornost od výkonu našeho gólmana. A to nemohu připustit. Ondřej měl neuvěřitelný večer, on je jediný důvod, proč jsme dnes neschytali výprask a naopak jsme získali dva body,“ prohlásil Maurice na tiskové konferenci.

Sestřih z utkání Dallas - Winnipeg

Skvělý výkon podal také další český brankář Petr Mrázek, který 25 zákroky přispěl k výhře Detroitu 3:2 v prodloužení na ledě St. Louis. Mrázek až do 44. minuty držel čisté konto, pak jej v přesilovce překonal David Backes a o gól umazal dvoubrankový náskok, který si Detroit vypracoval dvěma zásahy v závěru druhé třetiny. Podruhé pak Mrázka překonal Alexander Steen v poslední minutě při power play.

Nakonec však Red Wings přece jenom slavili vítězství. Zařídil ho pouhé dvě sekundy před koncem prodloužení Pavel Dacjuk střelou švihem z mezikruží. „Ze střídačky na mě křičeli: ‚Pět sekund‘. Tak jsem se prostě snažil co nejrychleji vystřelit a spadlo to tam,“ smál se šestatřicetiletý ruský veterán.

Mrázek v Detroitu převzal roli týmové jedničky místo zraněného Jimmyho Howarda a zatím se mu daří. V minulém utkání v Buffalu inkasoval pouze jednou, nyní dvakrát. „Chytal velmi dobře. Rychle se dostal do formy, předvedl několik fantastických zákroků. Má mé uznání,“ pochválil teprve dvaadvacetiletého gólmana trenér Mike Babcock.

Brankář byl jednou z hlavních postav také v zápase Philadelphie s Vancouverem, který hosté vyhráli 4:0. Do branky Canucks se po třech prohraných zápasech v řadě vrátil Ryan Miller, jenž vyléčil chřipku, a díky 30 zákrokům vychytal čtvrté čisté konto v sezoně.

Sestřih z utkání St. Louis - Detroit

Domácí Flyers poté, co v pondělí rozstříleli sedmi góly Tampu, neskórovali už ve druhém utkání za sebou, když o den dříve prohráli 0:1 ve Washingtonu. Nejproduktivnější hráč ligy Jakub Voráček tak znovu nebodoval, naopak v dresu Canucks si připsal sedmnáctý gól v sezoně Radim Vrbata, který ve 22. minutě v přesilové hře zvýšil vedení hostů na 3:0.

Právě takovým výsledkem zvítězil Boston nad New Yorkem Rangers, připsal si pátou výhru v řadě a přeskočil svého soupeře na sedmém místě tabulky Východní konference. Základem k úspěchu Bruins byl výkon Tuukky Raska, který pochytal všech 30 střel a připsal si druhou nulu v sezoně.

Český mladík David Pastrňák, který vstřelil v předchozích dvou zápasech po dvou gólech, tentokrát vyšel bodově naprázdno, už během utkání ale generální manažer Bruins Peter Chiarelli oznámil, že si osmnáctiletého útočníka ponechají do konce sezony v prvním týmu. Pastrňák byl nicméně na ledě u jednoho gólu, který ve 23. minutě vstřelil David Krejčí a zvýšil vedení na 2:0.

Mezi střelce se z českých hokejistů zapsal ještě obránce Roman Polák, pouze však zmírnil porážku Toronta v San Jose 1:3.

Výsledky NHL

Boston - NY Rangers 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 5. Bergeron, 23. Krejčí, 50. Eriksson. Střely na branku: 32:30. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Krug, 3. Campbell (všichni Boston).

Buffalo - Minnesota 0:7 (0:2, 0:3, 0:2)

Branky: 6. Parise, 20. Vanek, 27. Brodziak, 30. Dumba, 39. Spurgeon, 45. Cooke, 59. Haula. Střely na branku: 18:37. Diváci: 18.963. Hvězdy utkání: 1. Pominville, 2. Parise, 3. Vanek (všichni Minnesota).

Philadelphia - Vancouver 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky: 7. Bonino, 14. H. Sedin, 22. Vrbata, 22. Jansen. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.571. Hvězdy utkání: 1. H. Sedin, 2. D. Sedin, 3. Miller (všichni Vancouver).

Ottawa - Montreal 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 2. Zibanejad, 17. Pageau (M. Michálek), 23. Karlsson (M. Michálek), 60. Condra - 15. Pacioretty (Plekanec). Střely na branku: 35:26. Diváci: 19.893. Hvězdy utkání: 1. Pageau, 2. Anderson, 3. Karlsson (všichni Ottawa).

Florida - Colorado 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 6. Ekblad, 34. Barkov - 3. Barrie, 34. Landeskog, 52. Holden, 60. Iginla. Střely na branku: 32:29. Diváci: 9584. Hvězdy utkání: 1. Holden, 2. Barrie (oba Colorado), 3. Ekblad (Florida).

St. Louis - Detroit 2:3p (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky: 44. Backes, 60. Steen - 39. Andersson, 40. Tatar, 65. Dacjuk. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18.543. Hvězdy utkání: 1. Tatar, 2. Andersson (oba Detroit), 3. Backes (St. Louis).

Dallas - Winnipeg 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 59. Daley - 4. Frolík, 48. E. Kane. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 47 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97,9 procenta. Střely na branku: 47:22. Diváci: 16.221. Hvězdy utkání: 1. Pavelec, 2. Stuart (oba Winnipeg), 3. Daley (Dallas).

Arizona - Calgary 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky: 33. Boedker - 22. Backlund, 45. Jones, 56. Giordano, 59. Monahan. Střely na branku: 28:25. Diváci: 12.982. Hvězdy utkání: 1. Jones, 2. Monahan, 3. Backlund (všichni Calgary).

Tampa Bay - Edmonton 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky: 42. a 52. Palát, 28. Stamkos - 14. a 40. Pouliot. Střely na branku: 19:32. Diváci: 18.609. Hvězdy utkání: 1. Palát, 2. Johnson (oba Tampa), 3. Pouliot (Edmonton).

San Jose - Toronto 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky: 9. Kennedy, 10. Marleau, 60. Wingels - 12. R. Polák. Střely na branku: 42:25. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Braun, 2. Marleau (oba San Jose), 3. Reimer (Toronto).