Hokejistům Tampy Bay nestačil v NHL gól a přihrávka Ondřeje Paláta a podlehli doma Dallasu 3:4 v prodloužení. | foto: ČTK

•   7:26aktualizováno  9:38
New York - Hokejistům Tampy Bay nestačil v NHL gól a přihrávka Ondřeje Paláta a podlehli doma Dallasu 3:4 v prodloužení. V dresu vítězů skóroval Radek Faksa. Dominik Kubalík vstřelil rozdílovou branku Chicaga, které zvítězilo 4:1 ve Winnipegu. David Pastrňák si připsal padesátý bod v sezoně (28+22), ale asistencí neodvrátil prohru Bostonu 2:3 v prodloužení s New Yorkem Islanders.

Tampa Bay i díky výkonu Paláta, třetí hvězdy zápasu, vedla v úvodu druhé třetiny 3:1. Český útočník asistoval v přesilové hře u vyrovnávací branky a ve 24. minutě dostal tým tečí do dvougólové trháku. Obrat odstartoval v závěru prostřední části Faksa, který se prosadil střelou z mezikruží. U zrodu akce, která vedla ke gólu na 3:3, stál Roman Polák a připsal si asistenci. Prodloužení rozhodl Tyler Seguin v čase 63:00.

Tampa Bay prohrála navzdory střelecké převaze 48:20. „Je to těžké. Opět jsme hráli dobře, měli jsme hodně šancí a zasloužili jsme si vyhrát. Ale neudrželi jsme vedení, vypadalo to, že z každé příležitosti, kterou si oni vytvořili, dokázali nějak dát gól. Musíme ještě víc utěsnit obranné a střední pásmo,“ uvedl Palát, který nastupoval v prvním útoku a trefil se podesáté v sezoně.

David Pastrňák (uprostřed) si připsal padesátý bod v sezoně (28+22), ale...
Dominik Kubalík (uprostřed) vstřelil rozdílovou branku Chicaga, které zvítězilo...

Tampa Bay minulou sezonu suverénně vyhrála základní část, nyní se ale v téměř polovině odehraného ročníku nachází až na devátém místě Východní konference. „Několik posledních týdnů už hrajeme dobře. Lépe bráníme, nedopouštíme se tolik ztrát jako předtím, hrajeme už s pukem chytřeji. Je frustrující, že to nestačí. Ale zítra jdeme znovu na trénink a budeme makat, abychom byli lepší,“ podotkl.

Hlavní překážkou pro Tampu Bay byl gólman Anton Chudobin, který kryl 45 střel. „Byla to první, druhá i třetí hvězda zápasu. Nezasloužili jsme si ani bod, ale on chytal neskutečně. Vyhrál nám zápas,“ prohlásil Seguin. Všichni ale vyzdvihli i důležitost Faksova gólu, který je do třetí třetiny povzbudil. „A i když jsme nehráli dobře, líbilo se mi, jak jsme zabojovali,“ podotkl kouč Dallasu Rick Bowness.

Kubalík zvýšil po 37 sekundách třetí třetiny na 2:0. Plzeňský rodák se po přihrávce Patricka Kanea dostal za obranu Winnipegu a našel volné místo mezi betony Connora Hellebuycka. Český útočník skóroval v této sezoně podeváté a mezi nováčky mu patří mezi střelci druhá příčka. Hlavními strůjci výhry Blackhawks ale byli Kane (1+3) a gólman Robin Lehner (36 zákroků).

Islanders v prostřední třetině dvěma góly otočili skóre, ale Boston vyrovnal ve 48. minutě i s přispěním českých hráčů. Po přihrávce Davida Krejčího se prosadil v přesilové hře pět na tři Torey Krug. U gólu si připsal druhou asistenci i Pastrňák, který je v produktivitě soutěže pátý a tabulku kanonýrů stále vede se čtyřgólovým náskokem. Havířovský rodák uspěl jako jediný z domácích hráčů i v penaltovém rozstřelu.

Boston se dostal do útlumu, ztratil sedm z posledních osmi zápasů. „Víme, jak musíme hrát, abychom vyhrávali zápasy. Také víme, že každý tým, který sem přijede, se chce vytáhnout a odehraje špičkový zápas. Ale stejně jsme na to nebyli dnes připraveni,“ konstatoval Krejčí. Bruins prohráli v této sezoně všech pět rozstřelů, za Islanders se trefili v nájezdech Jordan Eberle a Matthew Barzal.

David Rittich chytil 39 střel a předvedl několik hezkých zákroků, ale také pustil lacinou branku a s Calgary doma podlehl Montrealu 3:4 v prodloužení. Flames vedli v polovině utkání 2:0, když střelou z ostrého úhlu od levého mantinelu nachytal českého gólmana Brendan Gallagher. Rittich nedostatečně pokryl prostor u tyčky.

Na český brankářský souboj nakonec v Coloradu nedošlo. Na domácí střídačce zůstal Pavel Francouz a na druhé straně sledoval Petr Mrázek obrat Caroliny, která v posledních třech minutách otočila z 0:1 na 3:1.

Philadelphia porazila Buffalo 6:1. Flyers dali všech šest gólů v úvodních 33 minutách, u třetí branky si připsal přihrávku Jakub Voráček. Čestný úspěch hostů zaznamenal ve třetí třetině Victor Olofsson, který si udržel v tabulce střelců mezi nováčky šestigólový náskok před Kubalíkem.

Sabres v utkání citelně chyběl jejich lídr Jack Eichel, který odstoupil po rozbruslení. Kapitán týmu v předchozích 17 utkáních bodoval (16+15) a po Pastrňákovi je druhým nejlepším kanonýrem NHL.

Brankářské statistiky si zhoršil Darcy Kuemper z Arizony, který inkasoval sedm branek při domácí prohře 5:8 s Minnesotou. Smůlu si jedno z největších překvapení této sezony vybralo v závěrečných minutách. Kuemper se totiž při zákroku zranil a zápas nedochytal. Jeho nezdaru využil Francouz, který je v lize už druhý v procentuální úspěšnosti zásahů (93,4) a třetí podle průměru inkasovaných branek na zápas (2,16).

Výsledky NHL:

Boston - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 2. Bjork, 48. Krug (KREJČÍ, PASTRŇÁK) - 39. a rozhodující sam. nájezd Barzal, 24. Boychuk. Střely na branku: 29:21. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (NY Islanders), 2. Krug (Boston), 3. Boychuk (NY Islanders).

Tampa Bay - Dallas 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 13. Sergačjov (PALÁT), 16. Killorn, 24. PALÁT- 5. Radulov, 38. FAKSA, 56. Dickinson (POLÁK), 63. Seguin. Střely na branku: 48:20. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Sergačjov, 3. PALÁT (oba Tampa Bay).

Philadelphia - Buffalo 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)

Branky: 16. a 33. J. van Riemsdyk, 14. Vorobjev, 18. Niskanen (VORÁČEK), 29. Provorov, 30. Pitlick - 52. Olofsson. Střely na branku: 29:17. Diváci: 18 124. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk, 2. Konecny, 3. K. Hayes (všichni Philadelphia).

Columbus - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 3. Werenski, 59. Jenner, 62. Dubois - 1. Kempe, 32. Carter. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17 117. Hvězdy zápasu: 1. Werenski, 2. Dubois, 3. Jenner (všichni Columbus).

Ottawa - Nashville 5:4 v prodl. (0:1, 3:0, 1:3 - 1:0)

Branky: 24. White, 24. Naměstnikov, 39. Anisimov, 42. B. Tkachuk, 63. Duclair - 12. C. Smith, 42. Grimaldi, 50. Johanssen, 54. Josi. Střely na branku: 24:37. Diváci: 10 407. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Pageau, 3. Hogberg (všichni Ottawa).

Winnipeg - Chicago 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky: 46. Poolman - 1. A. Nylander, 41. KUBALÍK, 51. E. Gustafsson, 57. P. Kane. Střely na branku: 37:32. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. P. Kane (oba Chicago), 3. Ehlers (Winnipeg).

Colorado - Carolina 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky: 45. Landeskog - 58. A. Svečnikov, 59. Slavin, 60. Aho. Střely na branku: 28:40. Diváci: 18 015. Hvězdy zápasu: 1. Slavin, 2. Reimer (oba Carolina), 3. Grubauer (Colorado).

Calgary - Montreal 3:4 v prodl. (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 8. M. Tkachuk, 20. E. Lindholm, 47. Kylington - 30. Gallagher, 34. Armia, 52. Suzuki, 64. Domi. Střely na branku: 27:43. DAVID RITTICH odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval čtyři góly z 43 střel a úspěšnost zásahů měl 90,7 procent. Diváci: 19 172. Hvězdy zápasu: 1. Domi (Montreal), 2. E. Lindholm (Calgary), 3. Gallagher (Montreal).

Arizona - Minnesota 5:8 (1:0, 1:4, 3:4)

Branky: 30. a 44. Chychrun, 17. Kessel, 41. Ekman-Larsson, 46. Keller - 22. Donato, 24. M. Foligno, 32. Hartman, 39. E. Staal, 45. Hunt, 45. Zuccarello, 52. Suter, 60. Kunin. Střely na branku: 40:33. Diváci: 15 582. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello (Minnesota), 2. Chychrun (Arizona), 3. M. Foligno (Minnesota).