Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Paradox v NHL. Hokejisté dostanou více peněz, musejí je však vrátit majitelům

Pittsburghu přijde navýšení platového stropu velmi vhod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pittsburghu přijde navýšení platového stropu velmi vhod. | foto: Reuters

PRAHA Platový strop v hokejové NHL bude v nadcházející sezoně o dva miliony dolarů vyšší než dosud. Prostřednictvím odborů o tom rozhodli samotní hráči. Jejich reálný výdělek se však může paradoxně ztenčit.

Dosud mohl každý tým v NHL utratit na mzdy hráčům 73 milionů dolarů ročně, nyní je to už 75. K navýšení došlo, přestože se do toho vedení ligy nechtělo.

Hráčská asociace totiž využila klauzule, která jí umožňuje automatický nárůst mezd až ve výši pěti procent ročně. Toto privilegium si vyjednala do kolektivní smlouvy s cílem zajistit hokejistům každoroční dorovnání inflace.

Ve finále však mohou hokejisté dostat na své účty paradoxně méně, než berou nyní, protože se zvětšením platového stropu automaticky zvýší i jejich povinné odvody do rezervního fondu. Ten založila asociace pro případ, kdyby začala liga prodělávat.

V současné době do fondu přispívají hráči 15,5 procenta své mzdy, o výši nových odvodů rozhodnou hospodářské výsledky NHL.

Nick Bonino během oslav v Pittsburghu.
Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby s trofejí pro vítěze NHL zdraví fanoušky.

Přestože se většině klubů do navyšování platového stropu už druhý rok po sobě nechtělo, některé týmy ho uvítají. Především ty hodně bohaté. Nejzářnějším příkladem je Chicago, jež má momentálně nasmlouvané hokejisty za více než 77,5 milionu dolarů.

Generální manažer Stan Bowman nebude mít ani tak dostatek manévrovacího prostoru a nezbyde mu, než aby se některého hráče zbavil. Podle všeho by jím měl být Marcus Kruger se smlouvou na 3,1 milionu dolarů, jenž má namířeno k nováčkovi z Las Vegas.

V tomto ohledu je hned za Chicagem v tabulce existujících smluv Columbus a New York Islanders, kteří mají shodně podepsané hráče ve výši 71 milionů dolarů.

Na hraně jsou i Penguins

Částečně si ulevili i ve Washingtonu. Dva miliony navíc mu pomohou jen mírně, jelikož má momentálně pod smlouvou pouhých jedenáct borců, což je naopak nejméně z celé NHL.

Ba co víc: na nový a hodně lukrativní kontrakt čekají hvězdy jako Jevgenij Kuzněcov (dosud bral 3,4 milionu ročně), T. J. Oshie (4,5 mil.) nebo obránci Kevin Shattenkirk (5,2) či Dmitrij Orlov (2,57).

Čistou radost z navýšení mají v Pittsburghu, který směřuje k hraně platového stropu a každý dolar navíc mu pomůže, aby udržel co nejvíc hráčů z úspěšného týmu, jenž za poslední dvě sezony získal dva Stanley Cupy.

„I tak je ale jasné, že úplně u všech to nedokážeme,“ ví manažer Jim Rutherford.

Změna pomůže i San Jose, které si doteď lámalo hlavu, jak vměstnat do platového stropu elitního defenzivního beka Marka-Edouarda Vlasice, který bude požadovat plat přesahující 6 milionů dolarů.

Vedení chce navíc udržet stálice jako Joea Thorntona a Patricka Marleaua, kteří se 1. července stanou volnými hráči.

Příští rok navíc končí kontrakt řadě dalších včetně Tomáše Hertla. A to je ještě potřeba dohodnout smlouvu pro brankářskou jedničku Martina Jonese, přičemž má San Jose na mzdy už jen něco přes 16 milionů.

Kromě platového stropu se nově určila i hranice platového dna, tedy minima, které musí tým ve slavné lize vydat. To se posunulo z 53 milionů dolarů na 54,4.

Tato cifra zajímá především Arizonu nebo Carolinu, v posledních letech dva ekonomicky nejslabší členy NHL. Jejich finanční problémy se tímto krokem s největší pravděpodobností jen prohloubí.

Minimální hranice se pochopitelně týká i Las Vegas, to je však finančně silný celek, který by se neměl potýkat s nezájmem fanoušků.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...