Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Pardubice poprvé v extralize prohrály doma, pokořil je těsně 2:1 Zlín

20:44
PARDUBICE - Hokejisté Zlína dokázali v 5. kole extraligy jako první v sezoně vstřelit gól a vyhrát na ledě Pardubic. Domácí se sice ujali vedení, ale PSG pak dvěma góly otočilo vývoj zápasu a připsalo si druhou tříbodovou výhru za sebou. Zlín uspěl na východě Čech po šesti porážkách.

Pardubice - Zlín. Pavel Kubiš ze Zlína foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Zdeněk Venera (Pardubice)
"Nedokázali jsme překonat perfektní zlínskou obranu, se kterou jsme měli po celý zápas problémy. Kvůli tomu se možná i zdálo, že zápasu chybělo tempo a větší počet šancí. Na začátku třetí třetiny bylo jasné, že rozhodne jedna branka, bohužel jsme tu chybu udělali my. Pak jsme se sice snažili o vyrovnání, ale nevyšlo to."

Juraj Jurík (Zlín)
"Připravovali jsme se na to, že zápas bude hodně o soubojích, což se i potvrdilo. V některých fázích jsme byli soupeři víc než vyrovnaným soupeřem, výsledek výrazně ovlivnil náš druhý gól na začátku třetí třetiny, pak už jsme se soustředili jen na obranu. Na výhře má velký podíl brankář Štůrala a trochu i štěstí. Tři body jsme před zápasem nečekali a jsme za ně rádi.“

Pardubice nastoupily i s uzdraveným útočníkem Radilem. Od úvodního střídání se hrál velice svižný a důrazný hokej. Zlín měl po faulu Vašíčka k dispozici první přesilovou hru, ale v ní výrazně nezahrozil. V 11. minutě v největší šanci vychytal Zohornu gólman Štůrala, který vleže stihl zastavit puk před brankovou čárou.

Domácího gólmana Růžičku ve druhé části dvakrát zachránila pravá tyč. Nejprve na ní skončila dorážka Melenovského, později i střela Holíka při hře čtyři na čtyři. Zlín pak po návratu Marušáka na led hrál zkrácenou přesilovku, avšak v jejím počátku inkasoval. Ve 33. minutě se po přihrávce Marhy poprvé v sezoně trefil Starý. Pardubický útočník překonal střeleckou smůlu a trefil se v extralize poprvé od loňského listopadu.

"V hlavě jsem bariéru neměl, naopak jsem si od začátku sezony věřil, ač to možná nebylo vidět. Padlo mi to tam dnes, bohužel jsme ale nezískali ani bod," litoval po zápase Jan Starý. Neprůstřelnost Růžička na domácím ledě trvala 155 minut a 33 vteřin. Ve 36. minutě se až před brankoviště protáhl Okál a přesnou ranou do horního rohu branky srovnal. Oba týmy pak v závěru druhé třetiny promarnily po jedné přesilové hře, víc práce měl zlínský Štůrala, který musel čelit důraznému dotírání pardubických hráčů.

Zlínu se velmi vydařil nástup do třetí třetiny. Už po 24 vteřinách se k dorážce dostal Kubiš a rychlou střelou otočil skóre. Pardubice pak přidaly na snaze v útočném pásmu a remízový stav mohly opět nastolit při přesilovce, ale dostaly se jen ke střelám z dálky, které Štůrala bezpečně pochytal. "Po vstřelené brance už jsme se soustředili jen na obranu. Pomohlo nám, že jsme vedli a Pardubice se musely o to víc tlačit dopředu, což jsme díky štěstí a výbornému Štůralovi přestáli," pochvaloval si zlínský trenér Juraj Jurík.

Štůrala se pořádně zapotil při oslabení po faulu Köhlera v 54. minutě. V dobré pozici netrefil puk Kočí, poté se v čisté gólové šanci zjevil další bek Ďaloga, jeho pokus ale mířil těsně vedle hostující branky. V samém závěru plály na ledě emoce, což odnesl pardubický střelec Sýkora osobním trestem do konce utkání. Pardubicím nepomohla k vyrovnání ani minutová hra bez brankáře.

"V některých šancích nám chybělo i štěstí. Na druhou stranu nemůžeme čekat, že to zlomíme až v poslední pětiminutovce. Dnes nebylo všech šedesát minut suprových," litoval Starý. Pardubice se ke střeleckým pokusům dostávaly ztuha, obrana Zlína pracovala bezchybně. "Měli jsme s ní problémy celý zápas," uznal i trenér poraženého týmu Zdeněk Venera.

5. kolo hokejové extraligy

Slavia Praha - Vítkovice 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Poletín (Klhůfek, Žejdl), 15. P. Jelínek (Krenželok, Bednář) - 20. J. Káňa I. Rozhodčí: Lacina, Pešina - Barvíř, Lhotský. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 2533.
Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton - Bednář, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Klhůfek, Krenželok - Stránský, Žejdl, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, R. Stehlík - J. Káňa I, Burger, Valčák - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Húževka, Strapáč - Szturc, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 46. Jenyš (Burian, Koreis), 55. Koreis (Burian, Dočekal), 60. J. Káňa II (Koreis, Čermák). Rozhodčí: Homola, Minář - Jindra, Skopal. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 6432.
Brno: Trvaj - Kováčik, Jan Hanzlík, D. Nosek, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Jenyš, Čermák, J. Káňa II - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Dočekal, Koreis, Burian - Vondráček, Němec, Holec. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Liberec: Schwarz - Hunkes, Ulrych, Voráček, Čakajík, Výtisk, Kolmann, J. Říha - Pospíšil, Nedvěd, Valský - Bartek, Filippi, Bulíř - Jass, Vampola, Víšek - T. Urban, Zacha, D. Špaček. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Pardubice - Zlín 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Starý (Marha) - 36. Okál, 41. Kubiš (Balaštík, Valenta). Rozhodčí: Polák, A. Jeřábek - Kájínek, Hejl. Vyloučení: 4:5, navíc Cetkovský 10 min., P. Sýkora (oba Pardubice) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6923.
Pardubice: M. Růžička - V. Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp - P. Sýkora, Kousal, Somík - Cetkovský, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Marha, Starý - Číp, Špaček, Radil. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Zlín: Štůrala - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Kubiš - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, Melenovský, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Karlovy Vary - Sparta Praha 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 24. Roman Vlach (Parýzek) - 3. Přibyl, 15. I. Rachůnek (Kumstát), 25. P. Ton (Rolinek, Pilař), 28. Přibyl (Buchtele, Pacovský), 55. Klimek (Hlinka, Kumstát), 60. Pacovský. Rozhodčí: Šindler, Turčan - Štofa, Flegl. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3082.
Karlovy Vary: Závorka (28. Habal) - J. Drtina, Schusser, Gulaši, Šmach, Grman, Parýzek, Kubka - Zaťovič, R. Hruška, Hovorka - Dlouhý, Roman Vlach, Zucker - Koblasa, Kytnár, M. Látal - T. Rohan, Flek, Tomeček. Trenéři: Žemlička a Mlejnek.
Sparta Praha: Novotný - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Krejčík, Švrček, Philipp - P. Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek - Pacovský, Přibyl, Buchtele. Trenéři: Jandač a Moták.

Rytíři Kladno -Hradec Králové 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 60. Rudovský (Hvalíček) - 47. Plášil (Podlešák), 50. Dej (Mertl, Podlešák). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Diváci: 2720.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Majeský, Doudera, L. Procházka, P. Hořava, Černošek - Havlíček, Patera, Kuchler - S. Treille, Dragoun, Rudovský - Eberle, Lukáč, Tenkrát - Strnad, Machač, Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Jank, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Dej, Mertl, Podlešák - L. Květoň, Knotek, Šimánek - Tvrdík, Langhammer, Škoda - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Třinec - Piráti Chomutov 6:4 (0:0, 4:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 31. Polanský (Martin Růžička), 34. Polanský (Gorškov, Adamský), 35. Bonk (Martin Růžička, Hrabal), 38. Polanský (Adamský), 44. Krejčí (Rufer, Martin Růžička), 60. Adamský (Hrabal) - 23. Divíšek (Bartečko, Pulpán), 25. Jar. Svoboda (Bartečko), 39. Divíšek (Bartečko, Pulpán), 55. D. Hruška (Hřebejk). Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3124.
Třinec: Hrubec - Hrabal, Linhart, Krejčí, Galvas, Roupec, Zíb, Kania - Martin Růžička, Bonk, Rákos - Gorškov, Polanský, Adamský - Zagrapan, Peterek, Varaďa - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.
Chomutov: Kostúr - Lakos, Malec, Šulák, Pulpán, Kučný, Bartejs, Mazanec - Balej, Jar. Svoboda, Bartečko - Hruška, Divíšek, Hromas - Šagát, Sikora, Hřebejk - Kämpf, Kaše, Račuk. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Veber.

Litvínov - Plzeň 4:1 (1:0 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Hübl (Lukeš, Ručinský), 21. Hübl (Lukeš, Ručinský), 44. Trávníček (Zeman, Stříteský), 57. Trávníček (Hanzl, Martynek) - 37. Kratěna (Kašpařík). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:6, navíc Duda (Plzeň) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0 Diváci: 3225.
Litvínov: Francouz - Kousalík, Pavelka, Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Rapáč, Piroš, Ručinský - Jurčík, J. Černý, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, Seman, Frolo - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - J. Sýkora, T. Sýkora, Vlček - Dvořák, Lev, Schleiss. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.