Pardubice smetly Spartu za tři minuty

19:56aktualizováno  21:16
TŘINEC - Hokejisté Pardubic deklasovali ve 30. kole extraligy Spartu 8:2 a slaví tak první výhru nad Pražany v sezoně. Domácí o své výhře rozhodli ve třetí třetině, ve které vstřelili šest branek. Pětkrát překonali brankáře Tomáše Pöpperleho v rozmezí necelých tří minut. Sparta, která si připsala nejvyšší prohru v sezoně a teprve popáté nebodovala, tak přišla o vedení v tabulce.

Pardubice. foto: ČTK

Domácí začali v duchu posledních zápasů a v úvodních minutách se nechali překvapit soupeřem, který už ve 3. minutě šel do vedení podobně jako v prvním duelu zásluhou Fostera. Pardubický tým gól zaskočil natolik, že o minutu později nedokázali zužitkovat půldruhé minuty početní výhodu pět na tři. Sparta se v oslabení v klidu ubránila.

Při vyloučení Kousala mohli Pražané navýšit vedení, ale také domácí dobře bránili a tak se skóre měnilo až ve 13. minutě, kdy Píšovu prudkou ránu od modré tečoval před Pöpperlem pardubický kapitán Koukal. Gól viditelně postavil domácí "na nohy". Hynkův soubor měl pak možnost jít do vedení v následných třech přesilovkách, ale neprosadil se.

Pardubice - Sparta 8:2

Branky a nahrávky: 13. Koukal (Píša, Kolář I), 40. Kolář I (Koukal), 52. Buchtele (Borer), 53. Bartek, 54. Buchtele (Kousal, Sičák), 54. Koukal (Píša, Starý), 55. T. Zohorna (Bartek, Nahodil), 59. Píša (Starý) - 3. Foster (Y. Treille, Philipp), 39. Y. Treillle (T. Rachůnek). Rozhodčí: Husička, Polák - M. Jindra, Kis. Vyloučení: 8:11, navíc D. Kočí (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9685.

Druhou třetinu začala Sparta s velkým důrazem a protože domácí odpověděli stejným stylem, začal se hrát pohledný hokej s rychlými akcemi na obou stranách. Pardubičtí byli v této fázi střelecky aktivnější, ale jejich střely létaly jen kolem sparťanské branky. Obrovskou šanci měl ve 28. minutě Bartek, který ujel soupeřovým obráncům, ale kotouč zůstal jen na brankové čáře.

Aktivitu domácích zastavilo ve 30. minutě vyloučení Píši. Pardubičtí se ubránili a stejně tak přečkali i oslabení ve 37. minutě po chybném střídání. Když už se zdálo, že v této třetině se diváci branek nedočkají, v závěrečných dvou minutách se přece jen dočkali. Nejprve ve 39. minutě Treille zúročil převahu Sparty ve druhé polovině této třetiny a pak ve vlastním oslabení vteřinu před druhou sirénou potrestali chybu Tona domácí Koukal s Kolářem.

Třetí třetina byla čekáním na chybu soupeře a z toho pramenila i řada nepřesností na obou stranách. Příliš gólových šancí si hráči dlouho nevytvářeli. Pražané měli obrovskou příležitost v polovině této třetiny, kdy v přesilovce sevřeli domácí, ale ti se s maximálním nasazením a obětavostí ubránili.

V 52. minutě se domácí poprvé dostali do vedení. Při hře čtyři na čtyři se trefil Buchtele a o půlminuty později zvýšil Bartek na dvoubrankový rozdíl.

Sparta těžce nesla nepříznivý vývoj utkání a dopláceli na to nejen vyloučením, ale i góly. V 54. minutě při dvojnásobné početní výhodě dal Buchtele svůj druhý gól v utkání. Totální demolici soupeře potvrdil v 54.

minutě Koukal, který dal šestý gól domácích a vyjádřil tím jasnou převahu Východočechů, kteří odehráli utkání jen se třemi pětkami. V 58. minutě se "předvedl" David Kočí, který za brankou napadl pardubického Nahodila a s vyšším trestem putoval do kabin. Jandačův tým pykal za nekázeň ještě jednou, když se v 59. minutě se trefil obránce Píša.

Další páteční výsledky extraligy:

HC Slavia Praha - HC Mountfield České Budějovice 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Kotalík (Gulaš, L. Květoň), 14. Kašpařík (Šimánek), 32. Gulaš (Vydarený), 37. L. Květoň (Gulaš, Kotalík), 51. Martynek (Kranjc, Ptáček). Rozhodčí: Homola, Smitka - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:3. Diváci: 3692.

HC Energie Karlovy Vary 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávka: 14. Bicek z trest. střílení, 22. Kalla (Hovorka), 47. M. Látal, 52. Hovorka (Kalla) - 10. Kumstát (Salfický). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - Bejček, Charvát. Vyloučení: 3:3, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 2461.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 3:2 po sam. náj. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Jareš (Ručinský, Hanzl), 45. Kubinčák (V. Hübl, Stříteský), rozhodující nájezd V. Hübl - 28. Žižka (T. Svoboda), 34. L. Čermák (Divíšek, Švrček). Rozhodčí: Pešina, Souček - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc Ručinský (Litvínov) osobní trest do konce utkání, L. Čermák (Brno) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4486.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Trončinský (Bárta, Vak), 60. Špaček - 14. Húževka (Štefanka), 24. Štefanka (T. Káňa), 28. R. Hruška (Pabiška), 58. T. Káňa (Štefanka). Rozhodčí: Šindler, Turčan - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4712.

HC Oceláři Třinec - PSG Zlín 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka a nahrávky: 36. Kubiš (Holík, Čajánek). Rozhodčí: Hradil, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 3437.