18. října 2017 9:27 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Pastrňák: české eso se vykupuje z obří smlouvy a tlaku šťastnými a bolestivými góly

David Pastrňák slaví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Pastrňák slaví. | foto: ČTK/AP

PRAHA/BOSTON Podepsal smlouvu na 40 milionů dolarů a začal být pod tlakem. Z Davida Pastrňáka se v Bostonu rázem stal hokejista, který nemůže, ale musí. Střílet góly, sbírat body a táhnout mužstvo. A to je velká změna.

Ano, Pastrňák v předchozích třech sezonách ukazoval, že bude platným hráčem a ve 172 zápasech nastřádal 123 bodů. Fanoušky namlsal hlavně v uplynulém ročníku, v němž nasázel 34 gólů.

Jenže v úvodních třech kolech nové sezony to nebylo ono. Možná kvůli tomu, že se s Bostonem dohadoval do poslední chvíle o nové podobě smlouvy, možná kvůli zvýšenému tlaku, který na něj po podpisu logicky padl.

Pastrňák sbíral mínusové zářezy za účast na ledě při inkasovaných gólech a byť se vepředu snažil a za zápas vypálil na bránu téměř každý zápas čtyři rány, dal pouze jediný gól. A ani asistence nepřibývaly. „Musí přidat stejně jako ostatní elitní křídla,“ psal bostonský deník Herald.

Až teď se začíná všechno v dobré obracet. I když nutno podotknout: jedenadvacetiletý český útočník má štěstí. Oba góly, které v posledních dvou duelech vstřelil, a ke kterým přidal i asistenci, byly hodně kuriózní a popravdě neúmyslné.

Ten první dal bokem. Puk se od něj odrazil po tvrdé střele obrovitého Zdena Cháry z pravého kruhu. Rána šla vedle, puk opravdu zamířil do sítě díky Pastrňákově teči, která bolela.

„Každý ví, jakou má Zdeno bombu. Když mě to trefilo, říkal jsem si, aby to byl aspoň gól. Ale přiznávám - šťastná trefa,“ vyprávěl.

Štěstí měl však i naposledy v Las Vegas, kdy v závěrečné power-play nahrával zpoza branky a kotouč si do sítě srazil domácí obránce.

Na to si však nikdo nevzpomene, důležité je jediné: Pastrňák je momentálně druhým nejproduktivnějším hráčem Bostonu, když v pěti zápasech nasbíral čtyři body (3+1). I šťastné góly mu pomohou získat sebevědomí a pocit, že dokáže naplňovat očekávání.

Dál tak platí, že Pastrňák je jedním z hlavních lídrů, o čemž svědčí, že nastupuje v první formaci. Přesto moc dobře ví, že je pořád na čem pracovat. „Máme mladý tým a chceme být úspěšní. Je vidět, že všichni makají na sto procent od začátku do konce,“ říká havířovský rodák.

Všichni jsou zvědaví, jestli dokáže unést tlak i ve zbytku sezony. A zda bude schopný znovu překročit třicetigólovou hranici. I tohle totiž bude rozhodovat o úspěchu celého Bostonu, jenž by rád dokráčel k většímu úspěchu v play-off.