Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brankáři do Soči: Pavelec je jistota. Kdo mu ale bude krýt záda?

Sport

  10:30
Vrchol sezony se nezadržitelně blíží. Olympiáda znovu nabídne senzační výhry i kruté porážky. A velké pozornosti se bude tradičně těšit hokejová část her, na které budou startovat nejlepší hráči světa. V seriálu článků vám postupně představíme celý český tým a jeho naděje na úspěch, prvním z nich je pozice brankářů.

Ondřej Pavelec a Pavel Francouz. foto: ČTK

Češi měli vždy na spolehlivé gólmany štěstí. Dominik Hašek, Tomáš Vokoun nebo Petr Bříza - to jsou muži, na kterých při velkých akcích stála hra českého týmu. Dokázali bezchybně zakročit, v klíčových situacích udrželi chladnou hlavu a velké slovo měli i v kabině.

Tip redakce Lidovky.cz

  • První brankář: Ondřej Pavelec
  • Druhý brankář: Jakub Kovář
  • Třetí brankář: Alexander Salák

S kým vyrukuje národní tým na útočníky tentokrát? Rozhodnutí padne z úst hlavního trenéra 6. ledna, ve hře je sedm jmen.

Jasným adeptem na post brankářské jedničky je Ondřej Pavelec. Odchovanec kladenského hokeje se prezentuje slušnými výkony v NHL, Winnipeg mu dává ve svatyni hodně příležitostí a šestadvacetiletý sympaťák splácí důvěru nejlepším možným způsobem. Má navíc bohaté zkušenosti i s reprezentací, nominace ho takřka s jistotou nemine. Pro trenéra Aloise Hadamczika je již nyní jasnou jedničkou. "Má odchytáno spoustu zápasů, nastupuje stabilně v NHL. Svoji roli samozřejmě hraje i jeho zkušenost. Věřím, že bude naší oporou," řekl pro Lidovky.cz Milan Hnilička.

Ondřej Pavelec v dresu Winnipegu.

Další dvojičku ze zámoří však kosí nepříjemná zranění. Michal Neuvirth z Washingtonu má problémy s pravým kotníkem a po delší odmlce se pomalu dostává zpět do zápřahu. O poznání vážnější nesnáze postihly Tomáše Vokouna - původního favorita na brankáře číslo jedna. Ten sice oznámil svůj konec v reprezentaci, ale v širší nominaci se jeho jméno přesto objevilo. Na led ho však s jistotou nepustí krevní sraženina.

Otazník visí nad pozicí dvojky. Příležitost může dostat Jakub Kovář nebo Alexander Salák, u nějž bude klíčovým faktorem turnaj Euro Hockey Tour v Rusku. "Tam se může předvést, ale nezavrhujeme ani Mrázka," nastínil trenér Hadamczik směrem k nadějnému mladíkovi, který má za sebou několik startů za Detroit.

Důležitým faktorem bude i šířka ledové plochy. V tomto směru mohou mít brankáři z Evropy výhodu, s většími rozměry kluziště jsou oproti kolegům z NHL v každodenním styku. "Pro někoho je to velký problém. Ale pokud budeme počítat s Ondrou Pavelcem jako jedničkou, tak nemám strach. Je to gólman, co se dokáže přizpůsobit. Na širokém hřišti navíc odchytal i několik předchozích šampionátu," pravil Hnilička.

Místo v modrém půlkruhu na olympijských hrách naopak uniká Jakubu Štěpánkovi. Rodák ze Vsetína našel v Čerepovci ztracenou formu a po více než roce přetáhl přes hlavu dres národního týmu. V listopadu totiž startoval na finském turnaji Karjala, ale už v úvodním utkání se Švédském dostal za osmadvacet minut čtyři góly a musel střídat. Na další příležitost čekal marně...

Vrchol sezony bude každopádně vyžadovat skvělou koncentraci a správné načasování formy. "Osobně si myslím, že se z pohledu brankáře moc připravit nedá. Zápas v NHL nebo v české extralize? Rozdíl v tom není, gólmani trénují pořád stejně. Podobně tomu je i na olympiádě. Nejdůležitější bude, jak ustojí tu celkovou atmosféru," doplnil účastník zlatého turnaje v Naganu Milan Hnilička.

Širší nominace brankářů na ZOH 2014

Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Petr Mrázek (Grand Rapids, AHL/Detroit, NHL), Michal Neuvirth (Washington, NHL), Ondřej Pavelec (Winnipeg, NHL), Alexander Salák (Petrohrad, KHL), Jakub Štěpánek (Čerepovec, KHL), Tomáš Vokoun (Pittsburgh, NHL).

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...