8. dubna 2014 12:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Červenkův Petrohrad je ze hry venku a útočník věří: Snad se povede MS

Roman Červenka na tréninku reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Červenka na tréninku reprezentace. | foto: ČTK

PRAHA Před týdnem Vladimír Růžička vtipkoval, že některé hráče v hokejové reprezentaci bez helmy nepozná. V pondělí dorazil do pražského Edenu také útočník Roman Červenka z Petrohradu, kterého kouč zná velmi dobře. Právě tato slávistická spolupráce bude nejspíš obnovena na květnovém mistrovství světa v Minsku.

"Je to pořád vynikající hráč, počítám s ním," řekl Růžička. "Nikdy jsem s Vláďou neměl problém. Jsem rád, že to převzal zrovna on. S ním je šance udělat nějaký úspěch," myslí si 28letý hráč.

Jak se na trenéra Růžičku těšíte?
Dlouho jsme spolu nebyli, ale rychle si zvyknu. I když to chvíli trvalo, tak mi v extralize dal velký prostor na ledě. Začal jsem si věřit a měl šanci ukázat, co ve mně je. Jsem mu za to vděčný. Navíc za nároďák člověk vždycky hraje rád. Velké turnaje jsou supr, škoda, že pauza je kvůli olympiádě tak dlouhá. Bude trvat, než se do toho dostanu.

Červenka o sérii s Jaroslavlí

Pokazili jsme druhý zápas, kdy jsme vedli pět minut před koncem 4:2 a kdyby to bylo 2:0 na zápasy, tak by možná ani Jaroslav netušila, že by mohla postoupit. Pak se ta série změnila. Zranili se nám dva hráči v blbou dobu. Tlak se najednou vystupňoval, prohráli jsme si to sami. Proti Lvu teď Jaroslavl může být uspokojená. Dělají chyby, co proti nám nedělali.

Vnímáte mistrovství světa jako šanci na nápravu za Soči?
No jo, pár věcí se změnilo. Bude to nový turnaj, jiní hráči. Ale těžko říct, jestli je to náprava. Všichni, se snažíme - a budeme i teď - v nároďáků hrát co nejlépe. Jenže záleží na jednom zápase. Teda, už je těžší se do čtvrtfinále dostat... Musí se sejít víc věcí.

Vy byste měl být jedním z lídrů týmu.
Uvidíme, kdo přijede z NHL. Každý je rád, když má nějakou vysokou pozici v tom týmu. Budu se snažit hrát co nejlépe.

Formu máte, že?
V sezoně jsem ji načasoval asi nejlépe, dobře se to sešlo. Hrál jsem první lajnu, začal jsem si víc věřit a cítil se dobře. Škoda, že to nevyšlo týmu.

Proč vlastně bohatý Petrohrad vypadl ve druhém kole play-off s podceňovanou Jaroslavlí?
Byly tam nějaké problémy a jsou pořád. Těžko se o tom teď mluví, po bitvě je každý generál. Nechci se o tom bavit konkrétně. Ale nemyslím si, že to bylo kvůli velkému tlaku. Nepodařily se tam jiné věci.

Jak vnímal vyřazení útočník Ilja Kovalčuk?
Nemůžu mluvit za něj. Byl zklamaný jako všichni ostatní.

Nebyl problém v tom, že v play-off nepatřil hvězdný Rus mezi opory? I když se později ukázalo, že hrál se zraněním.
Těžko říct, přece nebudu pomlouvat spoluhráče. Ale samozřejmě od něj všichni očekávali víc.

A je tam! Roman Červenka střílí druhou českou branku.

V týmu skončili trenéři i generální manažer? Čekal jste to?
Trenéry jsem předpokládal, manažera jsem netušil. Zklamání bylo velké, bylo jasné, že nastanou změny. A možná to ještě není konec.

Je to tak, že jste "utekl" tomu dusnu v klubu do reprezentace?
Spíš než dusno je to takový opruz, skončí ti sezona a budeš tam čtrnáct dní trénovat. K čemu? Chtěli, aby tam kluci ještě byli, když je platí, ale je to k ničemu. Je to škoda, ale nemá cenu nad tím nějak víc přemýšlet. Pro mě alespoň sezona pokračuje.

Chcete si spravit chuť na šampionátu v Bělorusku, že?
Samozřejmě. Mistrovství světa je teď hlavní cíl, byl bych rád, kdyby se tam něco povedlo.

Michael Bereň

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.