Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Pirátská bárka z Chomutova opět plula bez peněz. Pokolikáté už?

Střídačka Chomutova, vpravo vzadu trenér Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střídačka Chomutova, vpravo vzadu trenér Vladimír Růžička. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

CHOMUTOV/PRAHA Hokejový Chomutov se dohodl s hráči, že jim uhradí dlužné výplaty. Nicméně to není první případ chybějících peněz na severu Čech.

Extraligoví Piráti z Chomutova se znovu ocitli ve velkých problémech. Řada hokejistů totiž neviděla výplatu přes tři měsíce a mužstvo se odhodlávalo k řešení situace, zvažoval se údajně i bojkot zápasů. Nicméně včera se na webu severočeského týmu objevilo sdělení výkonného ředitele oddílu Stanislava Mikšovice, že se neuhrazené mzdy budou vypořádávat. 

„Informoval jsem kluky, jaká je aktuální situace, a se svolením majitele jsem jim navrhl řešení. Naše situace se nevyřeší ze dne na den, ale momentálně můžeme garantovat uhrazení části závazků vůči hráčům. Povedeme další jednání tak, aby se vše co nejdříve narovnalo,“ uvedl Mikšovic. 

Sparta - Chomutov Chomutovští slaví vítězství)
Sparta - Chomutov (Vantuch střílí rozhodující gól)

A kde se nové peníze vzaly? Do celé věci se podle veterána Radka Dudy, který do severočeského města přišel až v průběhu sezony, vložili chomutovští patrioti, tedy lidé, jimž situace v místním hokeji není jedno. 

„Splátkový kalendář je vymyšlený, Standa Mikšovic nám po dohodě s hráčskou asociací nastínil ekonomickou stránku, jak to bude fungovat do konce dubna. Tehdy by měl být celý dluh umazaný, maximálně bychom měli být jednu výplatu pod,“ konstatoval druhý nejproduktivnější hráč Pirátů. 

Ostatně z rozhovoru s ním pro iDNES.cz plyne, že ne všichni byli bez peněz. „Kluci, co posílali na klub výzvy, hrazení byli. Ekonomicky a psychicky silnější hráči peníze nedostávali, ale to ani kluci z realizačního týmu a hráči s menšími smlouvami,“ dodal Duda s tím, že i přes absenci výplat museli sportovci platit daně, ačkoliv chodili do práce a nedostávali za ni zaplaceno. „Někteří kluci došli až tak daleko, že si museli začít půjčovat.“ 

Chomutovský útočník Radek Duda se raduje ze vstřeleného gólu.

Chomutovský útočník Radek Duda se raduje ze vstřeleného gólu.

Klub se musí vypořádat s dluhem nejen ke svým členům, ale také k městské organizaci Kultura a sport Chomutov, která provozuje zimní stadion. Ta od Pirátů postrádá tři miliony korun. „Předchozí dny byly hodně náročné, ale díky řadě jednání a vstřícnosti našich partnerů jsme uhradili veškeré závazky vůči městu,“ tvrdil včera Mikšovic. 

Městské firmě zatím peníze nedorazily, nicméně její jednatelka Věra Fryčová uvedla pro MF DNES, že má informace o uhrazení pohledávky. „Kdyby je (klub) nezaplatil, mělo by to další dopady. Ale nejpozději v pátečním výpisu z účtu to (splacení dluhu) zjistíme,“ věří Fryčová. 

Chomutov nedluží poprvé

Ve spojitosti s Chomutovem to ale není první případ, kdy organizace dlužila hráčům rozsáhlé finanční obnosy. Naposledy to bylo v roce 2017, kdy se bez jedné výplaty a prémií za play-off ocitl celý kádr, a nakonec se ozval až tehdejší kapitán Michal Vondrka, který dokonce kvůli chybějícím penězům vypověděl svou smlouvu. Pirátům dokonce hrozilo odebrání extraligové licence. 

Nakonec se klub s Vondrkou a dalšími hráči vypořádal. A na dotaz, zda se nebojí podobné situace, chomutovský kapitán v létě 2017 odpověděl: „Už se to nebude opakovat. To vím jistě.“ Jenže uběhlo pár měsíců a MF DNES přinesla další informace o tom, že se na severu Čech neplatí. 

Trenér Chomutova Vladimír Růžička při zápase v Brně.

Trenér Chomutova Vladimír Růžička při zápase v Brně.

Ještě během listopadu téhož roku přitom statutární ředitel Pirátů Jaroslav Veverka mladší ujišťoval: „Pro hráče to není komfortní situace. Ani pro nás to není úplně ideální. Nicméně historicky nikdy v Chomutově nevznikla situace, že bychom někomu něco nezaplatili. A já můžu říct, že nic takového ani nevznikne.“ 

Ostatně Chomutov není jediným klubem extraligy, který se v posledních letech potýká s ekonomickými problémy. Své už zakusili třeba v Karlových Varech či Pardubicích.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!