Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Lemieux prodává Pittsburgh Penguins. Nový vlastník má i fotbalový Liverpool

Kapitána Pittsburghu Sidneyho Crosbyho vlastní nová společnost. Hokejový klub koupí Fenway Sports Group, jež už vlastní baseballový tým Boston Red Sox a fotbalový Liverpool. foto: AP

Hokejová organizace Pittsburgh Penguins změní vlastníka. Současní majitelé Ron Burkle a klubová legenda Mario Lemieux prodají většinový podíl společnosti Fenway Sports Group, které už patří baseballový tým Boston Red Sox a fotbalový Liverpool. FSG za podíl v týmu NHL zaplatí zhruba 900 milionů dolarů (20,5 miliardy korun).
  13:42

Lemieux i Burkle zůstanou součástí skupiny vlastníků a ve funkcích budou pokračovat členové vedení organizace včetně generálního manažera Rona Hextalla nebo hlavního trenéra Mikea Sullivana.

Dohodu musí ještě posvětit rada guvernérů NHL, k tomu by mělo dojít do konce roku.

Dle webu Sportico měli Penguins letos v říjnu hodnotu 845 milionů dolarů, patnáctou nejvyšší z celé ligy. Úplně nejvyšší si drží Toronto Maple Leafs s dvěma miliardami, za nimi jsou na druhém místě New York Rangers (1,87 miliardy) a Montreal Canadiens (1,58 miliardy).

Mario Lemieux

Lemieux a Burkle koupili Penguins v roce 1999 a zachránili ho před krachem.

Slavný kanadský útočník dovedl Pittsburgh spolu s Jaromírem Jágrem v roli kapitána v letech 1991 a 1992 ke Stanley Cupu a z dalších tří triumfů v NHL se radoval jako majitel v letech 2009, 2016 a 2017. Po comebacku v roce 2000 působil pět let v neobvyklé roli hráče a majitele.

„Zatímco Penguins vstupují do nové kapitoly, já zůstanu aktivní a zaangažovaný v týmu jako vždycky a budu se těšit, že navážeme na naše úspěchy s budoucími partnery FSG. Jejich filozofie odráží přístup, který v minulých 22 letech fungoval dobře pro mě i pro Rona,“ uvedl Lemieux.

Fenway Sports Group, jejímž vlastníkem je miliardář John Henry, koupila Red Sox v roce 2001 a FC Liverpool o devět let později. Letos v březnu majetkově do společnosti vstoupil slavný basketbalista LeBron James.

Autoři: ,