Plekanec opět skóroval a je nejlepším českým střelcem NHL

7:38aktualizováno  10:08
NEW YORK - Hokejový útočník Tomáš Plekanec vstřelil ve středečním utkání NHL jediný gól Montrealu, který prohrál na ledě Ottawy 1:5. Nejlepší český střelec v soutěži, jenž skóroval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů, otevřel dorážkou gólový účet utkání, ale pak už dávali branky jen domácí hráči. Klíčovou pasáží byl úsek mezi 28. a 32. minutou, kdy Senators soupeři třemi zásahy odskočili z 1:1 na 4:1.

Plekanec střílí gól do sítě Ottawy. foto: ČTK

Montreal, který zvítězil v předchozích čtyřech utkáních, doplatil na nedisciplinovanost Ryana Whitea, který obdržel dvě minuty za hrubost a vzápětí i druhý menší trest za protesty. Ottawa jeho prohřešků využila ke vstřelení druhé a třetí branky, což byl podle kapitána vítězů Daniela Alfredssona rozhodující moment.

Ottawa - Montreal

"Je to chlap (White), který odvádí pro tým extrémně tvrdou práci, hraje s vášní a nasazením. A dnes se nechal trochu unést," komentoval vyloučení svého spoluhráče Brian Gionta. "Ani naše speciální formace dnes dobře nefungovaly. Navíc oslabení v druhé třetině narušila náš rytmus. Prohrávali jsme hodně osobních soubojů před brankou a vůbec jsme to Peterovi (Budajovi) nezjednodušovali," doplnil trenér Montrealu Michel Therrien.

Hokejisté Chicaga přišli o neporazitelnost, v Minnesotě prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Penaltový rozstřel rozhodl Matt Cullen, který v základní hrací době vstřelil první gól zápasu. Posledním týmem, který v letošním zkráceném ročníku neztratil ještě ani bod, tak zůstalo San Jose.

Minnesota - Chicago

"Stále jsme ale po sedmi zápasech na skvělém místě," řekl útočník Chicaga Jonathan Toews. "A nejlepší práci odvádíme v tom, že dokážeme rychle hodit za hlavu poslední zápas a soustředíme se na ten další. A tento přístup si musíme zachovat i nyní," dodal.

Minnesota během léta získala na trhu volných hráčů dvě největší jména (Zach Parise a Ryan Suter) a týmu to zatím pomáhá: Wild jsou s devíti body v čele Severozápadní divize. "Chceme se dostat do play off. Dnes jsme v souboji s jedním z nejlepších týmů obstáli. Víme, že je před námi ještě hodně práce, ale tohle vítězství nám dodává sebevědomí, že můžeme proti nejlepším týmům hrát," uvedl brankář Minnesoty Niklas Bäckström, který kryl 30 střel.

Po akci českého útočníka Radima Vrbaty si Phoenix gólem v 60. minutě vynutil prodloužení, v něm ale udeřil soupeř. Bonusový bod a výhru Edmontonu 2:1 zařídil Nail Jakupov, jednička posledního draftu. V dresu poražených kvůli potížím v dolní části těla opět nenastoupili Martin Hanzal ani Rostislav Klesla.

Phoenix - Edmonton

Phoenix v poslední třetině vystupňoval aktivitu, za kterou byl odměněn vyrovnávacím gólem 19 sekund před sirénou. Vrbata při power play vyslal z levého kruhu bekhendový pokus, který dorazil Nick Johnson. V prodloužení se štěstí přiklonilo na stranu Oilers. Coyotes nastřelili tyč, zatímco Jakupov baseballovým způsobem rozhodl.

"To, že jsme se vypořádali s jejich vyrovnávacím gólem v posledních sekundách a získali dva body, svědčí o naší síle," potěšilo trenéra Oilers Ralpha Kruegera. "Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby Dubie (Dubnyk) udržel čisté konto, ale nejdůležitější jsou dva body. Vše ostatní je irelevantní," dodal.

Vancouver - Colorado

Příjemnou chvilku v těžkých časech zažil gólman Roberto Luongo, který dovedl Vancouver k výhře 3:0 nad Coloradem a zaznamenal 61. nulu v kariéře. Kanadský brankář, kterého se vedení snaží vyměnit do jiného klubu od chvíle, kdy se rozhodlo vsadit na Coryho Schneidera, zneškodnil 24 střel a připsal si první výhru v sezoně.

"Hlavně jsem rád, že jsme vyhráli a že jsem klukům pomohl," uvedl Luongo, jehož jméno se nejčastěji objevuje v souvislosti se zájmem Toronta. "Mým úkolem je být připravený chytat. O to se snažím," dodal.

Výsledky

Ottawa - Montreal 5:1 (1:1, 3:0, 1:0) Branky: 8. O´Brien, 28. Alfredsson, 30. Zibanejad, 32. Phillips, 55. Neil - 6. Plekanec. Střely na branku: 27:32. Diváci: 19.620.

Minnesota - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0) Branky: 2. a rozhodující sam. nájezd Cullen, 21. Clutterbuck - 6. Shaw, 7. Toews. Střely na branku: 25:32. Diváci: 18.550.

Phoenix - Edmonton 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1) Branky: 60. N. Johnson (Vrbata) - 5. Petrell, 64. Jakupov. Střely na branku: 28:21. Diváci: 12.955.

Vancouver - Colorado 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) Branky: 8. Garrison, 36. Lapierre, 49. Kassian. Střely na branku: 23:24.

• Severozápadní divize:
    1. Minnesota 7 4 1 2 19:19 9
    2. Edmonton 6 4 0 2 17:15 8
    3. Vancouver 7 3 2 2 19:19 8
    4. Colorado 6 2 0 4 10:16 4
    5. Calgary 4 1 1 2 11:15 3