7. června 2011 20:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Plekanec: Stále mě mrzí, že jsme nevyhráli zlato

Česko - Rusko (Plekanec a Červenka slaví branku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Rusko (Plekanec a Červenka slaví branku). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prožil skvělou sezonu, kterou korunoval svými výkony na mistrovství světa. Nečekejte však, že po ní Tomáš Plekanec (28) leniví. Do startu individuální přípravy na další ročník mu zbývá zhruba týden, sportuje ale už jen pro svou potěchu. "Nemohl bych bez pohybu být," říká forvard Montrealu. Pravda, vždyť se dokonce rozhodl reprezentovat Česko na šampionátu v in-line hokeji, který začíná příští neděli v Pardubicích.

Jen o den dříve může vyhrát prestižní anketu Zlatá hokejka pro nejlepšího hráče sezony. A v ní je Plekanec velkým favoritem.

LN Už jste si stihl dopřát odpočinkovou dovolenou někde u moře?
Teprve pojedeme, ale bude to dovolená v uvozovkách – trochu tam už potrénuju. Ještě úplně nevíme, kde a jestli s více lidmi, nebo jen individuálně. Teprve to pořeším.

LN Jak trávíte volno teď?
Já pořád něco dělám, vlastně od konce šampionátu v Bratislavě. Je to taková klasika – samé sporty. Pravidelně trénovat začnu za týden.

Letošní sezona

V zámořské NHL
– patřil k oporám Montrealu, který ale skončil v úvodním kole play off; odehrál 77 duelů základní části a připsal si 22 gólů a 35 asistencí, v sedmi bitvách vyřazovací části přidal dva góly a tři asistence.

V reprezentaci
– mezi lídry byl i v Bratislavě na MS, kde se s šesti góly a čtyřmi asistencemi v osmi zápasech stal třetím nejproduktivnějším hráčem.

LN Co si takhle během léta zahrajete nejraději?
In-line hokej, ale i squash nebo tenis. Fotbal už moc nejde, protože je těžké sejít se v tolika lidech. Hraju rád s raketou, k tomu stačí dva, a jde se. Nemusíte nic plánovat.

LN Sportujete hlavně proto, abyste se udržel celý rok v kondici?
Zrovna tohle o kondici není, spíš jde o to, se vypotit. Já bych během čtyřtýdenního volna nemohl jen sedět doma a nic nedělat. To bych zaprvé nevydržel a zadruhé – i kdybych to udělal, o to by mě začátek přípravy pak bolel víc. Když se pořád hýbu, mám z toho i lepší pocit.

LN Když máte zkušenosti s in-line hokejem, liší se dost od ledního?
Jo, hraje se na kolečkách. (směje se) Ale vážně – je to bezkontaktní sport, takže by se vám nemělo nic stát. Pro mě je lepší než hokejbal. Mám však i názor, že není potřeba to s in-line hokejem nějak přehánět. Tam je totiž bruslení trochu jiné – a čím víc ho hrajete, o to víc si pak musíte zvykat zase na led.

LN Stojí vám in-linový šampionát za to, abyste absolvoval další turnaj? Nehrozí v něm zranění?
Ale natáhnout sval si přece můžete i v posilovně. Víte, příprava se skládá z dosti věcí, které musíte dělat, a některé jsou daleko riskantnější. Já to prostě beru jako doplněk tréninku a není potřeba riskovat. Jen vědět, do čeho jít a do čeho ne.

Zavalený Plekanec.

LN Jaromír Jágr o vás pronesl, že jste nabral dost svalové hmoty. Kolik třeba zvednete na bench?
Hodně málo, protože já bench skoro nedělám. Myslím, že 105 kilo je mé maximum. Třeba Kába (Tomáš Kaberle, obránce Bostonu – pozn. red.) zvedá tak 115 až 120.

LN Ale do posilovny si určitě rád zajdete, ne?
Určitě do ní chodím, jenže nedělám nic s těžkou váhou, spíš spousta technických cviků, co jako hráč potřebujete. Záleží, čemu člověk věří a co jeho tělo snese. Ale není to o tom, že bych zvedal bench.

LN Letos útočíte na triumf ve Zlaté hokejce. Asi musíte být se svou sezonou spokojený...
Na to se dá podívat z více pohledů. Sezona byla dobrá, jenže člověk chce něco vyhrát, což se nepovedlo. Ale ano, celý rok jsem si užíval, takže dobrá byla.

LN Mrzí vás ještě dnes, že útok na zlato tak silnému týmu v Bratislavě nevyšel?
Mrzí mě, že jsme hráli skvělý hokej, ale nevyhráli turnaj. Život jde dál... Za rok přijde pro spoustu kluků další šance, musíme se dívat dopředu. Ale když vás lidé potkávají a ptají se vás na to... Mrzí to pořád.

LN Užíval jste si někdy hokej v reprezentaci více?
Je fakt, že jsem si ho užíval dost. Byla pohoda, všem se ofenzivně velmi dařilo a i atmosféra byla úžasná. Bylo to skvělé po všech stránkách, ale přece jen – zlato je zlato.

Tomáš Plekanec v akci.

LN Míváte v tomhle období vůbec na hokej myšlenky?
Svoji výstroj mám hozenou někde v garáži a až do srpna ji zase nechci vidět. Hokej jsem spíš z hlavy vypustil. Jen sleduju finále Stanley Cupu – ne že bych ráno vstával k televizi, ale podívám se na výsledky.

LN Komu přejete vítězství víc?
Ne že bych fandil Bostonu, ale přeju to spíš Kábovi, s nímž jsme kamarádi. Boston přešel trochu se štěstím přes nás, mají dobře složený tým, chytá jim brankář. Vancouver zase vyhrál celou základní část. Asi to finále letos odpovídá.

LN Ještě jedna událost v zámoří proběhla, a to stěhování Atlanty do Winnipegu. Jak v NHL vítáte další kanadský klub? 
Z hokejového hlediska je to super. Hrát v Kanadě je pro kluky daleko zábavnější než v Atlantě, kde na utkání chodilo sotva deset tisíc fanoušků. Jsem rád, že to ve Winnipegu bude. Zase bude o jeden zábavnější zápas v sezoně víc.

LN Po vašem seznámení se zpěvačkou Lucií Vondráčkovou jste si letos musel zvykat na zájem bulváru. Vypořádal jste se s tím?
Mně to problém nedělá, neřešíme to. Za tu krátkou dobu jsme poznali, že je to už zbytečné, protože s tím stejně člověk nic nenadělá.

Česko - Rusko (Plekanec, Jágr a Červenka slaví branku).

LN A byli jste na to připraveni už dopředu?
Lucku asi řešili ještě víc, ale má s tím větší zkušenosti než já... Mně nikdo nezavolá a pak vznikne článek o mně beze mě. Kdekdo si tu něco vymyslí nebo mě cituje bez toho, aniž by mi zavolal, až je to někdy už směšné. Ale je nám to jedno. Ovlivnit to stejně nemůžeme.

LN Prý chcete svatbu v soukromí. Dá se před médii vůbec ukrýt?
Vždycky to máte takové, jaké si to uděláte... A my si to děláme podle sebe a jen pro sebe. Bude to minisvatba, která není pro nikoho zajímavá, jen pro nás. Žádné starosti.

LN A co aktuální spekulace o těhotenství vaší snoubenky? Jste už připravený založit rodinu?
Říká se, že člověk na to není připravený nikdy - tohle jsem slýchal od těch zkušenějších, kteří to mají za sebou. Miminko chceme, až to přijde, budu šťastný. Ale už sám nevím, co se děje – někde píšou, že dítě čekáme a někde že zase ne... Kdo tomu má rozumět. (směje se)

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.