Hokejisté Plzně slaví branku do sítě Litvínova. | foto: Petr Eret, MAFRA

Plzeň porazila Litvínov v přestřelce i počtvrté v sezoně, zářil Gulaš. Sparta zvítězila poosmé v řadě

•   19:19aktualizováno  20:18
Plzeň - Hokejisté Plzně porazili ve 43. kole extraligy Litvínov 5:4 a připsali si čtvrtou domácí výhru za sebou. Zajímavou přestřelku ovládli Západočeši díky dvěma dvougólovým střelcům Jakubu Pourovi a Milanu Gulašovi. Hosté sice dokázali v prostřední části smazat dvoubrankovou ztrátu, ale ráz závěrečné části a celého utkání udala trefa Luboše Roba na 4:3 v čase 45:37. Poté už Severočeši dotahovali marně. Plzeň tak porazila Severočechy i počtvrté v sezoně.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 5:4 (2:0, 1:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Gulaš (Kodýtek), 16. Pour, 29. Pour (P. Musil, Kvasnička), 46. Rob (Kracík, Eberle), 58. Gulaš (Stříteský, Kodýtek) - 28. F. Lukeš, 30. Cibulskis (Gerhát, M. Látal), 39. M. Hanzl (P. Zdráhal, Jarůšek), 58. Jarůšek (Balinskis, P. Zdráhal). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Bez diváků.

Sestavy:

Plzeň: Pavlát - Čerešňák, Kaňák, Jiříček, V. Lang, Stříteský, Kvasnička, Budík - Gulaš, Kodýtek, M. Lang - Pour, P. Musil, Suchý - Rob, Kracík, Eberle - Dočekal, F. Přikryl, Michnáč. Trenér: Čihák.

Litvínov: Godla - Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich, Irving, Ščotka, Kudla - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Zygmunt, Gerhát, M. Látal - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - L. Stehlík, Jícha, Helt. Trenér: Országh.

Domácí v úvodu ubránili oslabení a v šesté minutě musel litvínovský gólman Godla zlikvidovat pokus nekrytého Kodýtka z mezikruží. Po protiútoku hostů se zaskvěl i jeho protějšek Pavlát, jenž zastavil nebezpečnou dorážku Zygmunta. V 9. minutě při vyloučení Cibulskise otevřel skóre kapitán Indiánů Gulaš, jehož prudká přihrávka z rohu prošla Godlovi do sítě.

Rychle mohl odpovědět Hanzl, jeho ránu z otočky ale zastavila horní tyč. Chemici neuspěli ani během přesilové hry a naopak krátce po jejím skončení v 16. minutě zvýšil po povedeném úniku Pour na 2:0. Na konci první třetiny ještě Pavlát pokryl šanci dorážejícího Helta.

V prostřední části tempo opadlo, pouze při plzeňské přesilovce musel Godla vyrazit „volej“ Kodýtka. Poté však přišla gólová smršť. Nejprve se ve 28. minutě prosadil díky cloně Pospíšila střelou z otočky Lukeš, o 34 vteřin později však Musil ideální přihrávkou našel na brankovišti volného Poura, který bekhendem zvýšil na 3:1.

Pouhých 47 vteřin na to ovšem Cibulskis projel útočným pásmem a s nechtěným přispěním tečujícího Kodýtka dostal hosty znovu na dostřel. Následně se domácí dostali pod tlak a ve 39. minutě dorážkou Jarůškovy střely Hanzl vyrovnal na 3:3.

Po opatrném začátku závěrečné dvacetiminutovky stačil Godla ještě vytěsnit mimo bekhend Dočekala. Ve 46. minutě už Kracík chytrou zpětnou přihrávkou zpoza branky našel Roba, který ranou bez přípravy vrátil Indiánům vedení.

Hokejisté Plzně slaví branku do sítě Litvínova.
Utkání 43. kola hokejové extraligy: HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov, 5....

Severočeši ve snaze o vyrovnání otevřeli hru a Gulaš povedeným zakončením svého brejku zvýšil na 5:3. Hosté ještě díky úspěšné teči Balinskisova nahození zásluhou Jarůška snížili, ale přes dlouhou power play neodvrátili čtvrtou prohru s Plzní za sebou.

O výhře Sparty rozhodl Pech

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 48. Galvinš (Flick) - 46. Košťálek (Polášek), 55. Pech (Buchtele, Košťálek). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Lučan, Kis. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Vítkovice: Miroslav Svoboda - Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Pyrochta, L. Doudera, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Irgl, Stach, Svačina - M. Kalus, Flick, Mallet - Dej, J. Mikyska, Fridrich. Trenér: Holaň.

Sparta: Salák - Kalina, O. Němec, M. Jandus, Tomáš Dvořák, Košťálek, Polášek - Řepík, R. Horák, M. Forman - Tomášek, M. Sukeľ, Rousek - Říčka, Pech, Buchtele - A. Kudrna, D. Vitouch, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.

V úvodu prověřil domácího gólmana Svobodu Irgl, Salák si poradil s nebezpečnými střelami Irgla a Pyrochty. Potom nezamířil přesně z pravého kruhu vítkovický Koch a na druhé straně se snažil prolomit bezbrankové skóre kapitán Pražanů Řepík. Ve 12. minutě se dostal po Dejově střele k dorážce Mikyska a hostů pomohla pravá tyč. Stav se neměnil ani při vyloučení sparťana Kudrny a domácího Flicka.

Ostravané mohli udeřit ve 24. minutě, ale Irglovi se nepodařilo z levého kruhu trefit puk před odkrytou brankou. Tu měl v pokračující akci i Stach, ale vystřelil mimo. Salák si poradil i s Pyrochtovou ránou. Nebezpečná byla na druhé straně rána exvítkovického obránce Poláška od modré čáry, ale chybělo trošku více přesnosti. Při Dvořákově vyloučení prověřil Saláka Lakatoš a Sparta se ubránila i v dalším oslabení při Vitouchově trestu a navíc měl možnost z brejku Pech.

V úvodu třetí třetiny Svoboda zlikvidoval šanci Rouska, který se zlobil, že ho vítkovický gólman podrazil. Za Vítkovice pálili Pyrochta a Stach. Ve 46. minutě napřáhl za pravým kruhem Košťálek, Svoboda vyrazil puk nad sebe a následně zapadl za brankovou čáru. Sudí si ještě u videorozhodčího prověřili Říčkovo postavení u brankoviště.

Za 116 sekund ale bylo vyrovnáno, když Galvišův pokus přes clonu skončil za Salákem a lotyšský bek si ve 13. utkání za Vítkovice připsal premiérovou branku. V čase 54:34 vrátil Spartě vedení Pech, který Svobodu prostřelil po přihrávce Buchteleho. Snaha domácích o vyrovnání už byla marná, Sparta tak s Vítkovicemi bodovala poosmé za sebou a posedmé z toho vyhrála.

Ostatní výsledky 43.kola:

PSG Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 42. Okál (P. Sedláček, J. Svoboda) - 26. T. Zohorna (R. Kousal, Klouček), 31. Blümel (Poulíček), 44. Camara (T. Zohorna, R. Kousal). Rozhodčí: Šír, Vrba - Hlavatý, Gebauer. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Bez diváků.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Nahodil (Ostřížek), 27. Burian - 29. M. Stránský (M. Špaček, M. Růžička), 45. M. Kovařčík (M. Adámek, M. Špaček), 48. O. Kovařčík (M. Adámek). Rozhodčí: Hejduk, Micka - Rampír, Špringl. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. Bez diváků.

HC Energie Karlovy Vary - Madeta Motor České Budějovice 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 13. Skuhravý (Pulpán, Kohout) - 5. Z. Doležal (Štencel), 8. Z. Doležal, 23. Alderson (M. Novák), 45. Pýcha (Karabáček, R. Přikryl), 52. Gilbert, 52. M. Beránek (Toman, Plášil). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Hynek, Votrubec. Vyloučení: 5:4, navíc Redlich (K. Vary) 10 min. Využití: 1:0. Bez diváků.

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 40. Kusko (Valský, Mueller), 52. Mueller, 59. Trška (Holland, Mueller) - 23. J. Strnad (Claireaux, Cienciala), 26. Dlapa (Bičevskis), 31. A. Zbořil (D. Šťastný, Šidlík), 56. Dlapa (Claireaux, Ciencala), 60. Cienciala (Dlapa). Rozhodčí: Horák, Pražák - Malý, Pešek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Oslabení: 0:1. Bez diváků.