Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňský trenér Marian Jelínek: My favority? Nevím, kde to vzali

Sport

  9:00
PRAHA - Ještě před dvěma dny usiloval s hokejovou Plzní o postup do čtvrtfinále, teď se doma léčí z virózy. Jako kouč vyřazeného týmu... Týmu, který v předkole play-off podlehl Litvínovu. Týmu, který si postupně získal přízeň celé země. "Budu na tu sezonu vzpomínat. A vezmu si z ní ponaučení," říká Marian Jelínek. V Plzni, kde mu končí smlouva, zůstane i nadále.

Marian Jelínek. foto: ČTK

Už jste to vnitřní zklamání alespoň trochu skousnul?
To není zklamání. Naopak, když jsem si četl, že jsme favority ligy, tak mi to přišlo úplně scestné.

Proč?
Protože nevím, jak na to ti lidé přišli. Jestli z důvodu, že Martin Straka s Tomášem Vlasákem byli v čele kanadského bodování? Víte, my třeba byli jediní, kdo hrál celou sezonu s pěti juniory v základní sestavě, museli nám pomoct vypůjčení hráči. Z čeho pramenilo, že jsme byli tak vysoko pasováni?

Lidé vám to možná více přáli. Po odečtu devatenácti bodů jste se úspěšnou stíhací jízdou postarali o parádní příběh.
Asi ano. Ale musíte si na základě toho uvědomit, že nám zároveň ubývaly síly a mančaft, který nás do předkola play-off dotáhl, už pak v plném složení nehrál. Přečtěte si soupisku naší a Litvínova, schválně... Nemůžu říct, že jsem spokojený, ale nejsem ani zklamaný.

Přitom spousta lidí si myslela, že pro vás bude zrovna Litvínov snadným soustem...
K tomu jsem se nechtěl vyjadřovat, jen jsem se usmíval. Proč? V té době by to mohlo vypadat jako alibi. Možná jsem těm lidem nechtěl kazit euforii, možná jsem nechtěl vypadat, že se bojím. Jenže když jsem se realisticky podíval, kdo hraje za nás a kolik kvalitních hráčů má Litvínov... V play-off tým nemůže stát na čtyřech hráčích.

Slyšel jste, že fanoušek v Třinci vsadil v úvodu sezony na váš titul dvacet tisíc korun?
Ano. Ale i já tomu na začátku taky věřil, kdy to vypadalo, že první lajnu sestavíme z Vlasáka a Straky, druhou z Kanaďanů a třetí, čtvrtou z našich ostatních hráčů. Jenže pak přišlo rozčarování, když jsem zjistil, že kluci ze zámoří nedosahují úrovně druhé pětky. Do toho forma brankářů a ta aféra se špatnými registracemi. Jedno ale řeknu...

...povídejte.
Těchhle kluků si za všechno vážím, protože člověk by si mohl říct, že když jim někdo sebere body, nemá cenu se už nikam hnát. A oni stejně bojovali... Víte, v takovém Třinci mají za všechno neskutečné prémie, tady kluci hráli bez nároku na ně. A to by neudělal každý.

Takže cítíte alespoň morální vítězství?
Pro mě, který se zajímá o psychologii, je to určité zadostiučinění.

Litvínov - Plzeň (Volke nepřipustil žádné komplikace).

A co kdyby vás ta aféra nepostihla? Myslíte, že byste měli šanci na finále?
To jsou jen spekulace. Vždyť my se snažili vyhrát pořád, chcete říct, že bychom jinak nehráli naplno?

Určitě byste nehráli každý zápas o bytí a nebytí.
To je pravda. Bez odpočtu bodů bychom vyhráli základní část, mohlo by nám to vnést klid do přípravy. Taky jsme měli v plánu koupit ještě dva hráče, jenže jsme do poslední chvíle nevěděli, zda budeme hrát play-off nebo o záchranu. V druhém případě by to totiž nemělo význam, takže jsme už posily nevzali.

S čím byste byl spokojený? Co byste považoval za úspěch?
Já chci vyhrávat pokaždé, ale tušil jsem, že kdybychom postoupili přes Litvínov, těžko bychom porazili například Třinec. Mně zkrátka přišlo, že tu při té stíhací jízdě podlehli všichni něčemu, co původně neočekávali. Včetně bookmakerů.

Jakým jste koučem? Tím, který se v tom pár dní pitvá, či tím, který co nejdříve zapomene?
Já na tu sezonu budu především vzpomínat, byla pro mě dost poučná. S čím vším se mužstvo potýkalo, a přitom vstalo z popela a pralo se jako lev... Klobouk dolů.

Tohle jste po vyřazení pověděl i hráčům?
Ano, poděkoval jsem jim. Jsou vítězství, za která se člověk stydět musí, ale jsou i porážky, za které se stydět nemusí. Litvínov holt zaslouženě vyhrál, byl lepší.

Když si po každé sezoně berete ponaučení, jaké vám dává ta letošní?
Jedno hlavní: že je třeba daleko větší komunikace s vedením klubu. Protože, i když si stojím za tím, že náš trest byl přehnaný, tady vznikaly důvody našich problémů a docházelo k házení různých pohledů, kdo za co může. A taky si příště rozmyslím ještě jinou věc: už nepodlehnu angažování Kanaďanů. Raději je chci mít více ověřené, nebo s nimi pracovat už od léta. Od Vánoc se ukázalo, že jsou málo trénovaní.

Rád používáte různá motta. Jaké se hodí pro tuto sezonu?
Třeba to, které jsem klukům říkal neustále: že šance je pořád a pokud je, tak existuje cesta, jak ji využít – my ji musíme jen najít. A ta šance byla, kluci se drželi.

Vy smlouvy podepisujete na jeden rok. Plánujete v Plzni zůstat?
Jsme na tom s Martinem Strakou předběžně domluveni.

Takže určitě oceníte, že Straka nehodlá ještě končit kariéru.
To byla má základní podmínka. Řekl jsem mu, že jestli bude hrát, tak zůstanu, když ne, půjdu o dům dál. S ním se dá jít i do velké nepohody. A on to teď znovu prokázal.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat