Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po letech jde do známého. Důvody, proč může Jágr zažít skvělou sezonu

Sport

  12:29
NEWARK/PRAHA - Koupili mu kanonýra. Nemusí si zvykat na nový systém hry a nepromarodil kemp jako loni. Ne, tohle není fanouškovský chvalozpěv. Řada okolností vážně naznačuje, že Jaromír Jágr v NHL opět zazáří.

Jaromír Jágr foto: ČTK/AP

Ve dvou přípravných zápasech Jágr neměl ani usmolenou asistenci. Kanadský časopis The Hockey News mu věští pokles ze 67 bodů (24+43) na 60 (20+40). V únoru mu bude už 43 let. Přesto není radno legendární křídlo podceňovat. Není to obyčejný smrtelník, a tak by i v důchodcovském věku znovu mohl kdekomu vytřít zrak.

Sám tvrdí, že ve své 21. sezoně v NHL bude lepší než v té předchozí. A najde se několik více či méně pádných důvodů, proč mu věřit.

1. Pevnější zdraví

Před rokem se dostavil na soustředění New Jersey Devils polámaný z letadla a hned první den odstoupil z tréninku kvůli bolesti zad. Zmeškal většinu kempu a všechny "přáteláky". Do ligy skočil bez jakéhokoliv ladění formy. I proto posbíral v úvodních sedmi utkáních jen tři body (2+1). Tentokrát se podobným strastem vyhnul, dře bez úlev. O prázdninách měl mnohem víc času na odpočinek a přípravu než před rokem.

2. Známí Devils

Není snadné si zvyknout na svérázné podmínky klubu z New Jersey. Nejde ani tak o holení či dochvilnost, jež jsou v něm přísně vyžadovány. Pro Jágra je podstatnější to, že si už "přečetl" systém hry, poznal kouče DeBoera. Po letech změn (putoval na trase Omsk, Philadelphia, Kladno, Dallas, Boston, New Jersey) se vrací do známého prostředí. I to mu ulehčí start do sezony.

3. Jaromírův centr

Čím dál víc si v předchozím ročníku rozuměl s parťákem Zajacem. Vysoký Kanaďan se dokázal přizpůsobit osobitému stylu evropského veterána. Přijal za něj velkou část odpovědnosti při bránění. Rostla i jeho produktivita. "Postupně to mezi námi začalo klapat, a tak doufám, že to tak půjde dál. Že čeká povedené období naši lajnu i celý tým," řekl Zajac deníku Star-Ledger.

4. Klidnější program

Nejprve výluka a poté olympiáda štvaly soutěž ve zběsilém tempu. Po dvou kvapících se NHL vrátí do normálu a vyhne se časové tísni, což by Jágrovi mělo prospět. Ač stále úzkostlivě dbá o svou fyzičku, patrně uvítá volnější rozpis. Jak se na něm podepsal výjezd do Soči, trmácení po Severní Americe a nemilosrdné salvy zápasů, odhaluje jeho statistika ze závěrečných 12 partií, v nichž dal jediný gól.

5. Kanonýr nalevo

Zatím si pohotový střelec Cammalleri vedle Jágra a Zajaca teprve hledá svou parketu. Manažer Lamoriello jej přivábil na pětiletou smlouvu s výdělkem 25 milionů dolarů. Má využít Jágrovu geniální tvořivost a nasázet okolo 30 branek. Takového hráče Devils postrádali. "Když naberu formu a zvládnu souboje u mantinelu, najdu ho. A on ty šance bude proměňovat, protože to umí," řekl Jágr.

6. Dozrávající mládež

Podržet puk, v klidu a přesně ho rozehrát. To Jágr vždycky žádal od obránců. V New Jersey dospívají nadějní mladíci Gelinas, Larsson a Merrill, kteří kotouče nenapalují ztřeštěně vpřed, nýbrž je rádi posílají forvardům přesně na čepel.

7. Mezi Čechy

Nejlépe se Jágrovi obvykle dařilo v partě krajanů, nejprve v Pittsburghu, později v New York Rangers. Čechy už k sobě aktivně neshání jako dřív. A přece se kolem něj houfují. Klíčový je pro něj trpělivý zadák Židlický. Při přesilovkách by se Jágr mohl sejít s čerstvě angažovaným Havlátem. Devils zkoušeli i Tomáše Kaberleho, ale v úterý oznámili, že o něj nestojí.

Co by naopak mohlo číslo 68 srazit?

Pozici v první lajně Devils má Jágr jistou. Mužstvo posílilo a chystá se útočit na postup do play-off. Tak co mu může zkazit sezonu 2014/15, která začíná za týden? Že by ve svém věku přestal stačit tempu NHL? To zatím nehrozí. Ani spory s koučem DeBoerem nejsou pravděpodobné. Hlavně se potřebuje sehrát s Cammallerim a vyhnout se zraněním.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat