28. listopadu 2014 14:43 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Po sedmi letech v Detroitu má Fischer velký cíl. Chce být manažerem

Jiří Fisher (druhý zprava) po vítězství Stanley Cupu v roce 2002. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Fisher (druhý zprava) po vítězství Stanley Cupu v roce 2002. | foto: MAFRA

DETROIT (od našeho zpravodaje) V NHL působí jediný evropský generální manažer. Průkopníkem se stal Fin Kekäläinen, jehož Columbus angažoval 13. února 2013. Jednou by ho rád napodobil Jiří Fischer. Bývalý výtečný obránce se pokusí získat nesmírně prestižní zaměstnání v následujících letech. „Proč bych si dával malé cíle?“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz a iDNES.cz.

Už sedm let Fischer pracuje pro Detroit Red Wings jako ředitel hráčského rozvoje. Za tu dobu se staral o více než 100 mladíků - po lidské i hokejové stránce.

„Ta práce mě strašně moc baví,“ říká. „To je hlavní předpoklad toho, abyste mohl být úspěšný.“

Kariéru mu drasticky zkrátily vážné zdravotní potíže. V listopadu 2005 mu při zápase s Nashvillem přestalo pumpovat srdce. Vítěz Stanley Cupu 2002 a mistr světa z Vídně 2005 v pětadvaceti musel jít do penze.

Vášeň pro hokej v něm však nevyhasla. Jen ji trošku přesměroval. Hráčům, které Detroit draftoval, se pokouší ukázat cestu do NHL.

„Třeba ujasněním situace,“ vysvětluje. „Něco klukovi poradí manažer, něco kouč, něco jeho asistent, něco agent, něco rodič. Když se člověku nedaří, může z toho mít v hlavě trošku guláš. Takže je potřeba ho uklidnit a stanovit priority. Ať je to fyzička, osobní souboje, technika střelby nebo bruslení.“

V současnosti zblízka sleduje například i české talenty Martina Frka a Tomáše Noska. „Frky bojuje. Snaží se zapracovat do týmu na farmě. Maká, a tak věřím, že se mu to povede,“ tvrdí čtyřiatřicetiletý Fischer. „Andymu Nestrašilovi taky před rokem kdekdo nevěřil. Ze druhé farmy se u nás propracoval do první a pak nastoupil i v NHL.“

Noska při zámořské misi zabrzdila nešťastná nehoda, doma se řízl do ruky při otvírání krabice. „V přípravě na NHL hrál výborně, viděl jsem ho proti Chicagu s Kanem a Toewsem v sestavě,“ říká Fischer. „V dalším zápase dal gól a nahrávku. Doufám, že už brzo naskočí do AHL.“

Sám opět začal hrát hokej, byť jen dobročinné a exhibiční partie. „Zatím se cítím dobře a nic se mi nestalo. Zaplaťpánbůh,“ pravil.

Nedávno zvažoval, zda bude v NHL usilovat o pozici hlavního kouče, nebo generálního manažera. Loni v létě se rozhodl pro druhou variantu.

A tak se učí u Kena Hollanda, svého nadřízeného a všeobecné uznávané kapacity. Detroitský GM už ze svého křesla šéfuje Red Wings od června 1997. „Pozorovat ho je pro mě jako studovat na hokejovém Harvardu,“ řekl Fischer.

Karel Knap

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!