25. května 2010 15:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Po titulu přijdou výkyvy, varuje šéftrenér reprezentace Lener

Jaromír Jágr se zdraví se Slavomírem Lenerem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr se zdraví se Slavomírem Lenerem | foto: ČTK

PRAHA Na konci dubna podepsal smlouvu a o měsíc později už slavil obrovský úspěch českého hokeje. Přesto nový šéftrenér hokejových reprezentací Slavomír Lener (55) varuje: "V juniorském hokeji nám ostatní země utíkají."

Je český hokej v krizi?
Nejsem příznivcem silných slov. Ale faktem je, že zámoří, Švédsko či Finsko jsou v práci s mládeží někde jinde. Stačí se podívat na výsledky juniorských šampionátů.

Jak je tedy možné, že si Češi odvezli z Německa zlato?
Mezi seniory máme pořád spoustu kvalitních hokejistů v NHL a díky ruské KHL jsou i v Evropě. Problém ale nastane u další generace, které je nyní 15–20 let. Až ti současní mistři světa odrostou, bude těžké jejich místa zacelit.

Slavomír Lener.

Jak dlouho se mohou Češi držet mezi elitou?
Ještě nějakou dobu ano. Na šampionátu se v dobrém světle ukázali hráči, kteří budou jednou národní tým vést – Jakub Voráček, Lukáš Kašpar či Roman Červenka. Problémy také nebudeme mít mezi brankáři – tam jsme stále ve špičce.

Co se dá dělat, aby krizový scénář českého úpadku nenastal?
Musíme využít úspěch k rozvoji. Tedy znovu nastartovat hokejová gymnázia a akademie, najmout profesionální trenéry pro mládežnické výběry, obnovit cesty juniorů na turnaje do zámoří. V tomhle všem máme obrovské rezervy.

Slavomír Lener.

Takže plánujete titul "prodat"?
Ano. Chceme zlepšit nábor malých hokejistů, agitovat na školách, prostě hledat nové talenty. Tahle práce se ale projeví až za nějakých dvacet let.

Jenže junioři jsou už nyní dlouhé roky bez medaile.
Jsem přesvědčen, že se dá pomoci i jim. Třeba kvalitnějším a profesionálnějším tréninkem se dají zlepšit výkony o deset až dvacet procent. Tahle generace by se pak měla umisťovat na šampionátech do šestého místa.

Osmnáctka však před třemi lety dokonce sestoupila z elitní skupiny MS...
I to se může stát a na nás je, abychom se z toho poučili. Stejně tak ale může přijít úspěch. S výkyvy je prostě nutné počítat. Taková je nyní realita českého hokeje.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz