Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pocta pro Dominika Haška. Jeho dres slavnostně vyvěsili v Pardubicích

Sport

  21:33
Přesně v 18 hodin vstoupil na led bývalý pardubický hokejista a nyní televizní komentátor David Pospíšil a začal velký večer pardubického hokeje. "Hašan, Hašan," skandoval kotel fanoušků. Vyvolával jméno muže, jehož dres měl vystoupat ke stropu pardubické haly.

Dominik Hašek při slavnostním ceremoniálu. foto: ČTK

Ovšem rachot nastal o dvacet minut později, kdy po červeném koberci přišel Dominik Hašek ve slušivém obleku. Celá hala povstala a složila geniálnímu hokejistovi dlouhý a hlasitý hold. "Dooominik Hašek," rezonovalo ve vyprodané aréně.

"Je to pro mne naprosto výjimečný pocit, stát tady před vámi uprostřed kluziště bez masky a betonů. Vždy pro mě bylo jednodušší opírat se o břevno v brance," řekl na úvod Hašek, který v projevu poděkoval i bývalé manželce Aleně za podporu na začátku hokejové kariéry.

Ještě před tím, než se na hrací ploše objevil sám olympijský vítěz z Nagana, přijeli na kluziště mladí hokejisté v dresech všech týmů, za které Hašek během své třicetileté profesionální kariéry hrál.

V plejádě nechyběl ani ten z dob ČSSR s dvojkou na zádech nebo ten Detroitu Red Wings, se kterými získal dva Stanley Cupy. "Když Pardubice prohrávaly, vždy jsem brečel. Děda mi pak utíral slzy velkým kapesníkem," vzpomínal.

Legenda českého hokeje si přímo na hřiště pozvala 17 hostů. Členů rodiny, hokejových přátel i velkých osobností. "Jako malý kluk jsem chodil na hokej, abych viděl, jak útok Martinec - Novák - Šťastný dá gól," uvedl Dominik Hašek.

Vzkazy nechali Haškovi i přátelé ze zámoří. "Toto má být poslední Dominikův zápas. Ale jak všichni známe Dominika... Domluvili jsme se spolu, že naše reprezentační kariéry uzavřeme až na olympiádě v roce 2018," pronesl s nadsázkou Jaromír Jágr. "Už se nemohu dočkat, až tě uvidím v Síni slávy," řekl legendární obránce Chris Chelios, bývalý Haškův spoluhráč z Chicaga i Detroitu.

Ovšem celá akce se neobešla ani bez ostudy. Fanoušci zjevně špatně nesou současnou situaci v klubu, který má ekonomické potíže a zbavuje se hráčů. Majitele klubu Romana Šmidberského tak přivítal na ledě hlasitý pískot a bučení. To přerušovalo i Šmidberského proslov k Haškovi.

Fanoušci Sparty pak zase po půl hodině už nevydrželi délku programu a začali skandovat: "My chceme hokej!" V hledišti jinak ale panovala vynikající atmosféra. Ještě v setmělé aréně se dlouho před ceremoniálem ozývaly pokřiky a chorály.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.