Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Podle soudu má Lubina platit další odškodné za nehodu

Hoekjový trenér Ladislav Lubina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hoekjový trenér Ladislav Lubina | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Pozůstalým po otci fotbalisty Vratislava Lokvence soud přiznal právo na odškodné za tragickou nehodu, kterou způsobil hokejový trenér Ladislav Lubina. Zda se peněz dočkají ale není jasné. Rozsudek zatím neřeší výši odškodného za citovou újmu a není ani pravomocný. Tři lidé žádají dohromady 6,5 milionu, informuje dnešní vydání Mladé fronty Dnes (MfD) v příloze pro Pardubický kraj.

Asistent trenéra extraligových mistrů z Pardubic už byl za nehodu z roku 2008, při níž zemřel Vratislav Lokvenc starší, pravomocně odsouzen. Dostal podmíněný trest, čtyřletý zákaz řízení a povinnost zaplatit každému ze tří pozůstalých po 240 tisíc korun. Ty se ale vyplácejí z pojistky. S dalšími nároky na odškodné byli příbuzní odkázáni na občanskoprávní žalobu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Syn oběti, fotbalista Vratislav Lokvenc, jeho sestra a matka žalobu podali loni. Za porušení práva na ochranu osobnosti žádají tři, dva a jeden a půl milionu korun za to, že smrtí blízkého utrpěli nezahladitelnou citovou újmu. Celou záležitost ale komplikuje fakt, že Lubinův majetek je od roku 2006 v konkurzu kvůli nezdařenému podnikání někdejšího hokejového reprezentant.

Právě tím argumentuje Lubinův advokát. Žalovaný k soudu nepřišel a už dříve se k celé záležitosti odmítl vyjadřovat. "Měla být žalována správkyně konkurzní podstaty. Pokud by soud mého klienta nutil k nějakému dalšímu plnění, mohl by se žalovaný dopustit trestného činu zvýhodňování věřitele," míní advokát Adam Hlaváč.

Právní zástupce Lokvencových ale předložil stanovisko konkurzní správkyně, podle níž v žalobě nejde o nárok na majetek, který spravuje, tedy konkurzní podstatu. "Tím vzniká patová situace a jediná možnost je uplatňovat nárok přímo proti žalovanému," tvrdí Rostislav Šustek.

Soudkyně pardubické pobočky krajského soudu Ivana Hrdličková se mezitím rozhodla vynést dílčí rozsudek, který se bude týkat jen práva na požadování odškodného. Argumentovala tím, že samotný nárok není majetkové povahy, protože jde o odškodnění za citovou újmu. To lze žádat v penězích tehdy, když nedošlo k omluvě nebo nebyla dostatečná, což byl i tento případ. Podle Šustka se Lubina neomluvil, formálně se o to pokusil jen jeho advokát při trestním řízení.

O tom, kolik by měl Lubina platit, se bude rozhodovat až poté, co pravomocně skončí konkurz na jeho majetek. Do té doby je řízení přerušeno. Proti dílčímu verdiktu je navíc možné se do 15 dnů odvolat. Advokát Hlaváč zatím nechtěl komentovat, zda tak učiní.

Tipsport extraliga - 52. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 0 0 15 179:131 102
2. HC Oceláři Třinec 52 27 0 0 17 163:125 93
3. HC Sparta Praha 52 21 0 0 16 174:145 92
4. BK Mladá Boleslav 52 22 0 0 14 155:124 92
5. HC Škoda Plzeň 52 27 0 0 16 162:142 92
6. HC Kometa Brno 52 21 0 0 20 143:156 79

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Nejen hrát, nyní nebudou moct fotbalisté ani trénovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Nejen hrát, nyní nebudou moct fotbalisté ani trénovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Nejen hrát, nyní nebudou moct fotbalisté ani trénovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!