Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle soudu má Lubina platit další odškodné za nehodu

Sport

  10:24
HRADEC KRÁLOVÉ - Pozůstalým po otci fotbalisty Vratislava Lokvence soud přiznal právo na odškodné za tragickou nehodu, kterou způsobil hokejový trenér Ladislav Lubina. Zda se peněz dočkají ale není jasné. Rozsudek zatím neřeší výši odškodného za citovou újmu a není ani pravomocný. Tři lidé žádají dohromady 6,5 milionu, informuje dnešní vydání Mladé fronty Dnes (MfD) v příloze pro Pardubický kraj.

Hoekjový trenér Ladislav Lubina foto: ČTK

Asistent trenéra extraligových mistrů z Pardubic už byl za nehodu z roku 2008, při níž zemřel Vratislav Lokvenc starší, pravomocně odsouzen. Dostal podmíněný trest, čtyřletý zákaz řízení a povinnost zaplatit každému ze tří pozůstalých po 240 tisíc korun. Ty se ale vyplácejí z pojistky. S dalšími nároky na odškodné byli příbuzní odkázáni na občanskoprávní žalobu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Syn oběti, fotbalista Vratislav Lokvenc, jeho sestra a matka žalobu podali loni. Za porušení práva na ochranu osobnosti žádají tři, dva a jeden a půl milionu korun za to, že smrtí blízkého utrpěli nezahladitelnou citovou újmu. Celou záležitost ale komplikuje fakt, že Lubinův majetek je od roku 2006 v konkurzu kvůli nezdařenému podnikání někdejšího hokejového reprezentant.

Právě tím argumentuje Lubinův advokát. Žalovaný k soudu nepřišel a už dříve se k celé záležitosti odmítl vyjadřovat. "Měla být žalována správkyně konkurzní podstaty. Pokud by soud mého klienta nutil k nějakému dalšímu plnění, mohl by se žalovaný dopustit trestného činu zvýhodňování věřitele," míní advokát Adam Hlaváč.

Právní zástupce Lokvencových ale předložil stanovisko konkurzní správkyně, podle níž v žalobě nejde o nárok na majetek, který spravuje, tedy konkurzní podstatu. "Tím vzniká patová situace a jediná možnost je uplatňovat nárok přímo proti žalovanému," tvrdí Rostislav Šustek.

Soudkyně pardubické pobočky krajského soudu Ivana Hrdličková se mezitím rozhodla vynést dílčí rozsudek, který se bude týkat jen práva na požadování odškodného. Argumentovala tím, že samotný nárok není majetkové povahy, protože jde o odškodnění za citovou újmu. To lze žádat v penězích tehdy, když nedošlo k omluvě nebo nebyla dostatečná, což byl i tento případ. Podle Šustka se Lubina neomluvil, formálně se o to pokusil jen jeho advokát při trestním řízení.

O tom, kolik by měl Lubina platit, se bude rozhodovat až poté, co pravomocně skončí konkurz na jeho majetek. Do té doby je řízení přerušeno. Proti dílčímu verdiktu je navíc možné se do 15 dnů odvolat. Advokát Hlaváč zatím nechtěl komentovat, zda tak učiní.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat