Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podobné věci se mohly dít i loni, přiznává ředitel extraligy Šulc

Sport

  9:23
PRAHA - Současnou aféru v hokejové extralize bere rozhodně za nejtěžší případ za dobu své funkce. Stanislav Šulc to zároveň pociťuje na vlastní kůži. Jako ředitel soutěže teď čelí nejen veřejnému tlaku, ale i anonymním výhrůžkám. "Mně i mé rodině. Že vědí, kde bydlím, a že si na mě počkají. A pak se prý budu divit, co všechno jsem," popisuje například. I tak si stojí za svým...

Stále je přesvědčen o kontumaci většiny zápasů pro tři kluby z Plzně, Kladna i Mladé Boleslavi, které špatně registrovaly některé své hráče a teď za to mají tvrdě pykat.

Nikdo jiný než on vynést trest nemůže. Přičemž na stole v kanceláři mu teď leží plzeňská žádost o vyjádření. "Verdikt proto musím odložit. A jaký bude, si ponechám do doby, než vyprší desetidenní lhůta."

Jsou pro vás poslední dny maximálně náročné?
Je to těžké s ohledem na to, jaký průšvih to je pro extraligu a pro hokej. Je to těžké osobně i lidsky, protože někteří fanoušci vůbec netuší, o co jde, a ve své zaslepenosti dokážou být velmi zlí a vulgární.

Prý už byl váš telefonní kontakt zveřejněn na internetu. Změníte si číslo?
Stejné číslo mám, co začaly mobily. Nevím, jestli to má smysl.

Zvedáte teď neznámá čísla?
Neznámá ne. Potom se objevuje spousta esemesek bohatého slovníku, tedy v uvozovkách. Je to dost stereotypní, ubohé. Na druhou stranu minulý večer mi přišla zpráva, která byla slušná, tak jsem v mezích možností měl snahu těm lidem volat zpátky. Vysvětlit jim to.

A reakce?
Někteří se lekli, takže ten telefon vůbec nevzali. Jeden to v půlce rozhovoru položil, když mu došly argumenty. A jeden byl překvapený, že mu volám. S tím jsme se bavili naprosto v pohodě.

ŠULCŮV VERDIKT

- Jiné možné varianty, jak by se ředitel extraligy mohl kromě kontumace rozhodnout podle článku 411 soutěžního řádu:
1. Nechat výsledek dosažený na hřišti. "Soutěžní řád to připouští, ale tím bychom jen zlegalizovali, že někdo startoval neoprávněně."
2.
Zápas kontumovat ve prospěch jednoho z družstev. "Jedině tento bod se podle mě dá uplatnit."
3. Utkání oboustranně kontumovat. "K tomu není důvod."
4. Nařídit nový zápas. "Opravdu si neumím představit, jak bych na valné hromadě APK obhájil toto řešení. Odehrát zpětně na začátku listopadu takový počet zápasů?"
5. Nařídit utkání dohrát za současně stanovených podmínek. 6. Utkání nezapočítávat, a tedy považovat za nesehrané.

Když vám už chodí i takové výhrůžky, máte teď strach?
Zatím ne, nejsem posera. Myslím, že se ozývají vesměs ubožáci a zbabělci, kteří jsou silní jen v anonymitě svého počítače nebo s kamarádem v hospodě. Nemám strach diskutovat s lidmi, ale musí to být na úrovni, z očí do očí.

Setkal jste se s něčím takovým už někdy v minulosti?
S něčím podobným ano. Ono to však není zase nic až tak divného, když máte řídicí funkci a něco musíte sem tam rozhodnout. Ale myslím si, že to dosud nikdy nebylo až v takové míře.

Dá se tedy tvrdit, že je to zároveň vaše nejtěžší rozhodnutí za dobu vaší funkce?
Ale pozor, já zatím v tomto směru žádné rozhodnutí neudělal. A nějaký čas ani neudělám, Plzeň požádala o desetidenní lhůtu.

Dobře. Asi ovšem nepopřete, že čelíte nejsložitějšímu případu, který kdy v extralize nastal.
To v každém případě. Je dán rozsahem, jsou tam namočeny tři kluby, pět hráčů, a navíc po tak velké části odehrané soutěže. Toto je průšvih, který se neměl nikdy stát.

Když říkáte, že jste ještě nerozhodl. Co jste tedy tedy ve středu, kdy vyšly první informace o kontumačních trestech, udělal?
Ukončil kontrolu a vyjádřil svůj názor. Podle hokejových řádů jiná možnost než kontumace nepřipadá v úvahu... To, že řád připouští i jiné možnosti, je sice pravda, jenže teď jde o to, které z nich a jak jsou reálné. Navíc jestli jsme to kontumací řešili v extralize i dřív – naposledy v případě Petra Sýkory – pak se nabízí otázka, proč by se to mělo řešit takhle a za týden úplně obráceně.

Nebylo by v případě kontumace ale spravedlivější, kdyby se alespoň nepřičítaly ostatním body? Přijde mi to regulérnější.
Regulérnost soutěže je v každém případě, nechci říct narušena, ale je do ní výrazný zásah z důsledku špatné činnosti klubů. To je pohled, který vnímám, ale není určitě jediný.

Svolají-li si kluby mimořádné zasedání valné hromady Asociace profesionálních klubů, budete dbát na její doporučení?
Může se sejít, zřejmě se i sejde, ovšem není to ten orgán, který by o tom rozhodl. Nemůžu rozhodovací pravomoc převést na někoho jiného. Musím se s tím poprat sám.

Jaký dopad může mít podle vás celá kauza na sponzory?
To by byly jen spekulace... Je to pro mě hrozně nemilé, nepříjemné. Je to průšvih, do kterého jsme se nikdy neměli dostat, ale bohužel je to průšvih těch pár klubů. Extraligu jich hraje čtrnáct, proč drtivá většina může mít vše v pořádku, a ostatní ne? Asi to nebude úplně chyba systému, ale spíše jen konkrétních lidí v konkrétních klubech.

Když jste v sídle svazu kontroloval seznam všech klubů, prý to bylo v přítomnosti zástupců Plzně a Mladé Boleslavi. To bylo záměrně? Abyste jakkoliv nenarušil svoji důvěryhodnost?
Ono to vyplynulo ze situace. Nejprve tu byli sami a z vlastní iniciativy si sami kontrolovali některé hráče z jiných týmů, o nichž měli pochybnost. Pak jsme si zkontrolovali společné otazníky v počítači.

Právník Tomáš Tesař (vlevo) a generální manažer HC Plzeň 1929 Martin Straka.

Podobné kontroly prý nastanou i u prvoligových klubů. Může se stát něco podobného i tam?
Když se tohle může stát v extralize... A tam bych očekával, že profesionalita lidí bude na nejvyšší úrovni. Ve snaze zjednodušit administrativu v profesionálním hokeji se teď ukazuje, že jsme takoví profesionálové, že to nejsme ani schopni splnit. My tenhle systém vylepšili o to, aby kluby nemusely na utkání vozit hráčské a registrační průkazy – jediný doklad, který před zápasem ukazují, je potvrzená soupiska. Ale nemáme spíš všechno vrátit k registračním průkazům, jako se to dělá u krajského přeboru? Nebo zlepšit kontrolu? Jak ji posílit?

Takže budete trvat na změně systému? Zvlášť když tvrdíte, že nemáte na kontroly čas?
Je evidentní, že něco zlepšit bychom měli. A k tomu času... Já ho neměl, na druhou stranu žádný řád mi neukládá, abych to kontroloval. Můžu i argumentovat tím, že jsem byl oklamán. Že mi byla předložena k potvrzení soupiska s hráči, kteří tam být uvedeni neměli.

Kdyby se na celou věc nepřišlo čirou náhodou, připouštíte, že se mohla takhle dohrát i sezona?
To se samozřejmě mohlo stát.

Co by se dělo zpětně?
Kdyby to bylo po skončení soutěže, tedy v době, kdy jsou výsledky uzavřeny, řešil by se disciplinárně postih klubu, ale to je tak vše. Jinak by se s tím už nedalo nic dělat.

Takže načerno se mohly odehrát i zápasy v minulé sezoně.
Po tomhle nejsem blázen, abych dal ruku do ohně, že se loni něco takového nestalo. I když v to doufám.

Kluby se brání. Začaly hrozit soudem

Dva ze tří hokejových klubů, kterým v extralize hrozí kontumace, se chtějí tvrdě bránit. Plzeň a Mladá Boleslav už včera požádaly Asociaci profesionálních klubů (APK), řídící orgán soutěže, o desetidenní lhůtu na vyjádření.
"Deset dnů je pro nás minimum, abychom vše přesně vyargumentovali," vysvětlil právník Plzně Tomáš Tesař. Právě nad Západočechy, Mladou Boleslaví a Kladnem se vznáší hrozba odebrání většiny dosažených bodů kvůli nesprávné registraci některých hráčů u Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Kvůli tomu by se nyní šestá Plzeň a jedenáctá Boleslav propadly na samé dno tabulky s propastným rozdílem na pozice zaručující play off.
Třetí postižený klub, Kladno, by na kontumaci paradoxně vydělal. Možná i proto se jeho zástupci už k protestu nepřidali.
V čem je vlastně problém?
Extraliga má dvojí systém registrací. Hráči se musí přihlásit nejen u APK, ale při přestupu musí kluby také poslat smlouvu o postoupení hráčské smlouvy na ČSLH. A to zmiňované kluby podle ředitele extraligy Stanislava Šulce neučinily.
Právník Tesař ovšem nesouhlasí, Plzeň prý splnila všechny povinnosti. Podle něj existují dva principy, registrační a evidenční. "Registrační klub splnil, hráči měli smlouvu a byli i na soupisce podepsané Šulcem. Evidenční princip nemá žádnou právní sílu; jen eviduje a nemůže směřovat k tomu, že by start hráče byl neoprávněný."
Straka mluví o konci kariéry
Tesař také poukázal na chaos v evidenci. Konkrétně uvedl jména dvou hráčů – Rostislava Martynka, který hraje za Budějovice, ale je evidován jako hráč Třince, a Karola Slobody, hrajícího za Karlovy Vary. Podle evidence je ale stále u Slavie. "Z toho plyne, že evidenční systémy svazu jsou v nepořádku," líčil včera znovu Tesař.
"Fyzicky ten doklad u nás neexistoval a nebyl ani v počítači, takže v ten moment to vypadalo na stejný případ jako u ostatních sporných hráčů," oponuje Šulc. "Odpoledne však Budějovice poslaly mailem dokumenty, ve kterých všechno dodatečně doložily. Originální papír ale není na registraci, nemám ho ani já, ani kolega Setikovský," přiznal vzápětí.
Plzeňský majitel a kapitán týmu Martin Straka dokonce včera připustil, že by skončil s hokejem, pokud by měla Plzeň přijít o body.
"Jsem tím znechucen, co se tu děje kvůli ničemu," kroutil hlavou. Zástupci Boleslavi by se v případě neúspěchu obrátili na civilní soud. Jak bude vypadat vývoj v kauze v následujících dnech? Kluby mají deset dnů na předložení argumentů. Pak Šulc rozhodne o trestech.
Plzeň s Boleslaví by poté v případě negativního verdiktu chtěly zorganizovat zasedání APK.
Podle informací LN je však reálnější jiný scénář. Většina klubů svolá na příští týden mimořádnou valnou hromadu APK, na níž vysloví stanovisko, aby se zápasy Kladna, Plzně a Boleslavi kontumovaly, ale ostatním klubům aby se body nepřičítaly. "Tyhle informace nemám a ani bych nepředjímal, jak to bude na případném zasedání APK vypadat," řekl generální manažer Boleslavi Suk.

Vojtěch Gibiš, Ondřej Suchan, Vítězslav Čermák

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...