Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
11. listopadu 2017 16:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Pojď z ledu, čeká tě dva tisíce kilometrů dlouhá cesta. Tak se dělají výměny v NHL

Matt Duchene se konečně dočkal. Stáhli ho během zápasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matt Duchene se konečně dočkal. Stáhli ho během zápasu. | foto: ČTK/AP

PRAHA Náhle volá šéf: Sbal se, stěhuješ se. Odteďka pracuješ jinde, třeba dva tisíce kilometrů odsud. Tak nemilosrdný je trejd v NHL.

Klidně donekonečna si hokejista může opakovat, že NHL je hlavně obrovský cirkus, kolosální obchod se zábavou. Že vytrejdovali i Wayna Gretzkého, takže se to může přihodit komukoliv. Že přece změna klubu není nějaká tragédie.

Kdekterý profesionál už něco podobného zažil jednou, dvakrát, třikrát... A přece s ním strohé sdělení zase zacloumá. 

A znovu mu v hlavě drnčí protivné přirovnání „jako kus masa“. Štědře placení sportovci, idolové capartů z různých koutů světa, manželé a tátové od rodin si připadají jako zboží v krámě.

MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: Tomáš Zohorna a Matt Duchene.
Matt Duchene (9) překonává Jonathana Quicka (32).

V neděli Colorado vyměnilo svého nejznámějšího borce Matta Duchena krátce po začátku utkání Avalanche na stadionu New York Islanders. 

Odvolali jej z ledu po druhém střídání, za hodinu nastoupil se sbalenou brašnou do auta mířícího na letiště, odkud se vznesl za svým novým týmem. Už náležel Ottawa Senators. (Více o trejdu Matta Duchena najdete ZDE).

„Divný pocit,“ říkal. „Ale aspoň budu mít historku pro kámoše.“

O přesun sám požádal, což mu situaci poněkud usnadnilo. Jenže neviditelná ruka trhu nezná slitování a šibuje s hokejisty po Severní Americe bez ohledu na jejich přání.

„Proč? Já nechtěl pryč,“ žádal Robert Reichel vysvětlení od Mika Milburyho, manažera NY Islanders.

Chvíli předtím mu manželka Karin do telefonu vzrušeně hlásila: „Oni tě vyměnili. Do Phoenixu!“

Na Long Islandu byl český centr spokojený. V práci mu to ladilo se slovenským démonem Žigem Pálffym. 

V soukromí si užíval procházek po Manhattanu s paní a s kočárkem, v němž si hověl synek Kristian. V březnu 1999 je zničehonic musel opustit a v Arizoně se kvapně seznamoval s personálem Coyotes.

Smím na rozbruslení?

V evropských soutěžích jsou podobné obchody s lidmi spíš výjimkou, v zámoří patří k běžnému provozu.

Duchenův případ přitáhl pozornost, neboť v průběhu zápasu se obvykle trejdy nepečou. 

Pravda, v lednu 2012 se něco podobného přihodilo střelci Mikovi Cammallerimu, jehož Montreal Canadiens stáhli z kluziště při mači s Bostonem, jelikož už jej vlastnili Calgary Flames. 

Užaslí spoluhráči netušili, co se děje. Mysleli, že odstoupil pro zranění. Tak nevšední událost to byla.

Častěji novina k nebožákovi přisviští při rozbruslení. Bek John-Michael Liles se v dresu Toronto Maple Leafs chystal nakráčet na Michigan Stadium před Winter Classic pod otevřeným nebem, když mu oznámili, že půjde do Caroliny.

„Smím aspoň na rozcvičku?“ ptal se. Transakce se ještě dotahovala, takže dostal povolení. Na červené čáře se potkal s Kylem Quinceym a Drewem Millerem, se soupeři z Detroitu, kteří se ptali: „Jak je?“

„Normálka, právě mě vyměnili do Caroliny!“ opáčil Liles a dodnes vidí dva soky, jak se svíjejí smíchy.

Hele, koukej!

Některé hvězdy samy musí trejd posvětit, případně ho mohou vetovat. Jiným o něm aspoň poví šéf. Většina hokejistů však čelí mocnému emocionálnímu nárazu. Jsou překvapení. Leckdy drsně.

Gólman Michal Neuvirth si předloni pochutnával s parťáky z Buffalo Sabres na suši, když jeden z nich vyhrkl: „Hele, koukej!“

Ukázal na televizi, kde běžel titulek o jeho přestupu do Islanders.

„Byl to šok,“ pravil posléze.

Kevin Labanc ze San Jose před Michalem Neuvirthem z Philadelphie.

Kevin Labanc ze San Jose před Michalem Neuvirthem z Philadelphie.

„Ne, není to panika. Je to vážně totální šok,“ řekl časopisu Sports Illustrated forvard Justin Williams, jenž duševní otřes zažil dvakrát.

Hokejisté o úskalí svého povolání dobře vědí. Chápou, že i za něj pobírají tak velkorysou gáži. To však neznamená, že jim v lidské rovině nevadí. Nejsou přece roboti.

Jerred Smithson vezl choť do porodnice, když se mu doneslo, že jej z věčně vyhřáté Floridy vyexpedovali do vymrzlého Edmontonu.

Lee Stempniak opouštěl ženu s týdenními dvojčaty, když jej převeleli z Calgary do Pittsburghu.

Ujednání bossů Tampa Bay Lightning a Philadelphia Flyers náhle odtrhlo vousatého dobráka Radka Gudase od jeho těhotné partnerky.

Jobovka u pumpy

V poslední době není možné se jakkoliv schovat před čerstvými zprávami o trejdech. Nicméně v červnu 1994 ještě nevisela většina obyvatel Severní Ameriky na internetu. 

Dokonce ani mobily ještě nebyly mezi běžnými smrtelníky rozšířené, a tak si Wendel Clark – nic zlého netuše – klidně tankoval na pumpě do svého bouráku.

Zatímco benzin proudil do nádrže, kapitán torontských Maple Leafs si zapnul rádio, aby zjistil, koho tým získal v draftu. 

Mats Sundin.

Mats Sundin.

„A ve zprávách slyším, že mě vyměnili! Předtím jsem natáčel reklamu na (cereálie) Cheerios a nikdo nevěděl, jak a kde mě zastihnout,“ vyprávěl pro The Hockey News.

Teď by mu zvonil, vrněl a blikal telefon jako zběsilý. Tenkrát se Leafs zbavili populárního kníratého centra, přičemž z Quebeku získali nadějného švédského čahouna Matse Sundina, jenž později v Torontu rovněž nosil na dresu písmeno C. 

Ve chvíli, kdy se přepisovaly dějiny NHL, Clark se bezstarostně natřásal před kamerou.

Neboj, nevyměníme tě

Pozoruhodné příběhy svázané s obchodováním s mistry ledových jevišť by vydaly na knihu. Některým nešťastníkům v kariéře ublížily, jiné postrčily k triumfu ve Stanley Cupu.

Bernie Nicholls dlouho proklínal 20.leden 1990, kdy ho Los Angeles Kings vyměnili do New York Rangers. Měl za sebou životní sezonu, v níž s přispěním božského Gretzkého nastřádal 150 bodů. 

Majitel Bruce McNall jej ujistil, že s ním počítá, a tak si v Kalifornii pořídil nový dům za milion dolarů. 

Ale při Utkání hvězd v Pittsburghu, kde reprezentoval Kings, se k němu přitočil calgarský brankář Mike Vernon a povídá: „Slyšel jsem, že jdeš do Rangers.“ O Nichollse se pokoušely mrákoty. Otřes. Šok!

Radko Gudas je zase terčem pozornosti.

Radko Gudas je zase terčem pozornosti.

A téměř stejná patálie se mu stala v říjnu 1991, kdy se ho překvapivě zbavili Rangers.

Přestupová politika zasahuje hráčům a jejich rodinám do životů. Často mají tahy manažerů osudové následky. 

České chasníky Neuvirtha a Gudase například svedly do Philadelphie, kde se Karolina Gudasová při návštěvě bratra seznámila s Neuvirthem a...

... v září se jim narodila buclatá Emilka, jež vlastně vděčí za svou existenci pánům v drahých oblecích, kteří se snažili vylepšit soupisku svého klubu.

NHL - 65. kolo

6.12. NY Islanders 3 : 2pp Las Vegas
6.12. Tampa Bay 4 : 5 Minnesota
6.12. Boston 3 : 4pp Chicago
6.12. Philadelphia 1 : 3 Arizona
6.12. Carolina 3 : 2np San Jose
6.12. Columbus 2 : 3 NY Rangers
6.12. Montreal 2 : 3 Colorado
6.12. Dallas 3 : 2pp Winnipeg
6.12. Calgary 4 : 3 Buffalo

NHL - 64. kolo

5.12. Toronto 1 : 3 Colorado
5.12. Pittsburgh 3 : 0 St. Louis
5.12. Edmonton 2 : 5 Ottawa
5.12. Los Angeles 1 : 3 Washington

NHL - základní část

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Washington Capitals 31 15 0 0 4 115:88 49
2. Boston Bruins 30 18 0 0 4 105:73 46
3. St. Louis Blues 31 13 0 0 7 92:83 42
4. Colorado Avalanche 29 16 0 0 8 107:79 40
5. New York Islanders 28 12 0 0 7 81:68 40
6. Philadelphia Flyers 30 12 0 0 8 96:85 39