15. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Portugalští hokejisté vzkazují Ronaldovi a spol: Fotbal je hra pro ‚buzeranty‘

Největší hvězda Portugalců Matt de Melo se probíjí kolem dvou hráčů Českého lva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší hvězda Portugalců Matt de Melo se probíjí kolem dvou hráčů Českého lva | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Jeden je rodilý Brazilec, druhý je Kanaďan, třetí Američan, čtvrtý pochází z Mosambiku, ten další je učitelem v Nizozemsku, jiný létá tryskáčem po Evropě a ten další zase komentuje NHL. Všechny ale spojuje jedna věc, láska k portugalskému hokeji. Sportu, který není ani zaregistrován v rámci Mezinárodní hokejové federace, protože se v Portugalsku nenachází hokejová hala.

I když pocházejí ze všech koutů světa, nadchlo je se scházet jednou dvakrát do roka, aby se poměřili s amatérskými týmy. Tedy stejným, jakým jsou sami.

Loni v lednu proto pozvali do býčí arény ve městě Elvas na portugalsko-španělském pomezí amatérský výběr Česka, který sestavil náš velvyslanec v Lisabonu Stanislav Kázecký.

„Potkal jsem se náhodou s Mauríciem Xavierem, tedy mužem, který hokej v Portugalsku propaguje a komentuje pro místní televizi NHL. Slovo dalo slovo a domluvili jsme se na společném dvojzápase,“ řekl serveru Lidovky.cz Kázecký.

„Oni ale mají velkou nevýhodu v tom, že tam hokej nemá tradice, a je tak pro ně těžké získat peníze, aby se v Portugalsku mohla postavit hokejová hala. I proto nemůžou být organizovaní v IIHF,“ dodal český velvyslanec.

Fotbal nemáme vůbec rádi

Když se loni v Elvasu zápas proti Českým lvům odehrál, mělo to v Portugalsku velký ohlas. Dokonce takový, že se fotky objevily na titulní straně tamního sportovního deníku.

„Ten dopad byl obrovský. Já se svými kamarády jsme se dostali vedle Cristiana Ronalda a to se málokomu povede i u nás,“ smál se Kázecký.

„Ale Ronalda a fotbal my vůbec nemáme rádi. Říkáme, že je to sport pro ‚buzeranty‘. Nás baví se srážet. Tahle hra je mnohem rychlejší, padá v ní víc gólů, prostě je super,“ rozplýval se Xavier.

Vedle toho, že komentuje NHL, tak stál u založení portugalského hokejového svazu.

„Není to ale jednoduché někoho přesvědčit, aby nám dal peníze na halu. Ten zápas s českým týmem nám ale pomohl. Věc se dala do pohybu a už se rýsuje plán, že halu v Lisabonu postavíme,“ přiznal Xavier.

Jdeme každým zápasem nahoru

I když je mu už 49 let, stále se prohání na ledě a snaží se stačit o generaci mladším spoluhráčům. Tým vede Matt de Melo, rodák z kanadského Ontaria, který učí v Nizozemsku, kde zároveň hraje hokej.

„Rád se s kluky sejdu a zahraju si s nimi. Hraju hokej od sedmi let, hrál jsem dokonce v AHL, ale do NHL jsem se kvůli své výšce nedostal. A tak ho učím Nizozemce,“ smála se hvězda týmu.

V týmu si ho tolik považují, že se prý hráči skládají na jeho letenku, aby s nimi mohl hrát.

„Je tady spousta šikovných mladých kluků. Někteří mají dobré základy z hokejbalu, jiní z in-line hokeje. Každopádně jde vidět, že jdou každým zápasem nahoru a to je skvělé,“ zasnil se De Melo.

Čechům vyšla odveta

Loni v lednu nedali Portugalci českým amatérům ve vůbec prvních dvou mezistátních zápasech šanci.

„Dali dohromady ty nejlepší hokejisty, co Portugalsko má, a to je pak strašně těžké proti nim hrát. Navíc když ti chlapci jsou o dvacet let mladší než my,“ smál se Kázecký.

„Hodně těch kluků navíc vyrůstalo v Kanadě a Americe a tam se ten hokej naučilo hrát velmi dobře. A to taky ukazují divákům. I proto letos přijeli k nám, aby nám ukázali, jak se v Kanadě hraje,“ smál se český velvyslanec v Lisabonu.

Portugalský útočník proti hráči Českého lva
Portugalský brankář v akci

V areálu Na Františku si Portugalci zahráli ve čtvrtek dva odvetné zápasy proti Českým Lvům, které posílil komentátor Robert Záruba.

A také on měl zásluhu na tom, že český tým první z duelů vyhrál 2:0. „Když si vezmu, že jsme porazili tým se dvěma borci, kteří byli blízko NHL, tak nás to hřeje na srdíčku,“ těšilo Kázeckého.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)