15. září 2011 18:12 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Poslední rozloučení s Josefem Vašíčkem

Poslední rozloučení s Josefem Vašíčkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední rozloučení s Josefem Vašíčkem. | foto: ČTK

HAVLÍČKŮV BROD Stovky lidí se dnes na hřbitově v Havlíčkově Brodě rozloučily s hokejistou a tamním rodákem Josefem Vašíčkem. Útočník byl jednou z 44 obětí havárie letadla týmu KHL Lokomotivu Jaroslavl, které se zřítilo minulou středu.

Obřadu se vedle rodiny zúčastnili také hokejisté z reprezentačního týmu, hráči pražské Slavie i místního HC Rebel. Za katafalkem visely Vašíčkovy dresy a fotografie. Rakev s ostatky pak byla uložena do rodinného hrobu.

63 na dresech Caroliny

Hokejisté Hurricanes budou po celou sezonu NHL vzpomínat na bývalého spoluhráče Josefa Vašíčka černou nášivkou na dresech s číslem 63, se kterým Vašíček hrával.

"Hluboce nás zasáhlo, že Josef už není mezi námi. Považujeme za důležité uctít jeho památku, byl důležitou součástí našeho týmu a naší klubové historie. Všichni ho měli moc rádi. Bude nám všem moc chybět," uvedl generální manažer Hurricanes Jim Rutheford.

Hold vzdají Vašíčkovi hokejisté Caroliny i před prvním zápasem nové sezony NHL 7. října.

"Perfektní hokejista, vynikající kamarád," vyjádřil se trenér pražské Slavie Vladimír Růžička. Vašíček za Slavii hrál v době výluky NHL.

Na hřbitov se přišel s Vašíčkem rozloučit i slavný bývalý hokejista a trenér Jaroslav Holík. "Takových hráčů a povahově skvělých lidí pro mužstvo je hrozně málo. Znám ho 20 let, tvrdě na sobě pracoval," řekl Holík.

Letoun Jak-42 s hokejisty Lokomotivu se zřítil před týdnem krátce po startu u jaroslavlského letiště. Na jeho palubě zahynuli téměř všichni členové týmu včetně Vašíčka, Karla Rachůnka a Jana Marka. V letadle cestovalo 45 lidí, havárii přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov.

"Těžko se mi o tom mluví, zažil jsem se všemi třemi hokejisty překrásné chvíle v kabině. Je to velká tragédie," řekl novinářům trenér reprezentace Alois Hadamczik. Hráče, kteří tragicky zahynuli, považuje nejen za vynikající hokejisty, ale i za charakterově vyzrálé osobnosti.

Poslední rozloučení s Josefem Vašíčkem.
Poslední rozloučení s Josefem Vašíčkem.


S Vašíčkem se havlíčkobrodští fanoušci loučili už ve středu před zahájením prvoligového zápasu mezi týmy HC Rebel a Salith Šumperk. Hráči domácího týmu nastoupili s černými páskami na rukávech. Stadion pak věnoval vzpomínce na zesnulé hokejisty minutu ticha.

V havlíčkobrodském klubu Vašíček dělal první hokejové krůčky a do 15 let zde hrál. Poté přestoupil do extraligové Slavie Praha. V kanadsko-americké NHL hrál za Carolinu Hurricanes, s níž v roce 2006 získal Stanleyův pohár, a New York Islanders. V sezoně 2010/11 vyhrál kanadské bodování play off KHL.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč