Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postrach pro hokejovou Spartu: Rozjetý Červenka

Sport

  9:46
PRAHA - Místo: vysočanská O2 Arena. Čas: 18.15. A důvod? Třeba Roman Červenka. Až dnes v Praze vypukne hokejové derby, zaměřte se na tohle jméno. Jistě, proti Slavii se na něj zaměří i Sparta.

Roman Červenka v akci. foto: ČTK

"Roste každým zápasem, hraje v superformě," říká o něm internacionál Pavel Richter. "Může jít ještě výš, i když každý je limitní. Ale v lize patří k nejlepším hráčům." On je zatím nejlepší.

Už dlouho se nikomu v extralize nepovedl takový start jako právě Červenkovi. Ten mladík vede po třech kolech soutěž produktivity, ke čtyřem gólům přidal stejný počet asistencí.

V neděli za 12 minut a 25 vteřin stihl hattrick a v poslední třetině proti Litvínovu dokonal tak velký obrat. Ještě o přestávce předtím strhl z dresu provizorní "céčko", které se mu na hrudi odlepovalo. Jako by se zbavil tíhy. A pak coby náhradní kapitán za zraněného Josefa Beránka vytáhl tým k triumfu.

"Ale já bych tohle nepřeceňoval. Jsem rád, že se mi začátek povedl, jenže sezona je ještě dlouhá," pravil skromně 23letý forvard. Forvard, o němž sám Vladimír Růžička po Českých hrách prohlásil: "Kvůli němu budou lidi chodit na stadiony." Tolik trenéra Slavie i reprezentace Červenka uchvátil.

Přitom před sezonou přišel o parťáka Jaroslava Bednáře, který podlehl vábení z ruské KHL. Loni spolu představovali nejúdernější dvojici ligy. "S ním by byl Roman ještě mnohem silnější," myslí si Richter.

Co na to on? "Ano, Jarda mi chybí. Ale s tím jsem už přece počítal," prohodil jen. Na veřejnosti mluví tiše, mimo led o něm skoro ani nevíte. Zato od úvodu utkání zcela okamžitě. Tvoří hru, elegantně bruslí, je nesmírně drzý. Skvělý technik, hračička. A žádný silový hráč, přitom kotouč mu téměř nikdo nevezme.

"Navíc u něj nikdy do poslední chvíle nevíte, co udělá. On nás nestraší prudkou střelou, ale zatraceně přesnou," tvrdí slávistický gólman Dominik Furch. Také na ní velký talent neustále pracuje. Kolikrát si po trénincích srovnal puky do řady a mířil jedním švihem za druhým. Jindy před brankou cvičí dorážky, poté zase, jak správně nastavit hůl na teč.

"Je soutěživý," říká Furch. "Jeho ruce zdobí úžasný cit pro střelu i přihrávku," všiml si navíc Richter. "Dokáže dát přesnou žabku forhendem i bekhendem. Je to těžké, moc hráčů to neumí." Však to Červenka v poslední bitvě potvrdil, skvělým pasem našel v početní výhodě skórujícího Davida Hrušku. Hokejová báseň...

"Pro naše sebevědomí je důležité, že jsme vítězství vydřeli zrovna před derby," prohlásil poté. Dnes za ním tým bude velet proti rivalovi ze Sparty. V první letošní bitvě o hokejového krále Prahy.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...