Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pakt mat. Dohodnuté rozuzlení baráže nebylo první sportovní fraškou

Sport

  17:31
V Olomouci zavládla v pátek večer bizarní situace. Poté, co hokejisté Mladé Boleslavi dostali gól hned v úvodu prodloužení, začali se nadšeně objímat s domácími hráči. Oba týmy si totiž právě pouze tímto výsledkem mohly s předstihem zajistit postup do extraligy. A světe div se, přesně to se také stalo. Rozhodně to nebylo poprvé, kdy bylo fanouškům na tribunách stydno. Připomeňte si nejznámější frašky ze sportovní historie.

Hokejisté Olomouce a M. Boleslavi se můžou obejmout, plán vyšel foto: MAFRA - Tomáš Frait

Marně chomutovský manažer Veverka burcoval své soky k fair play. "Věřím, že v Olomouci zvítězí sportovní duch," prohlásil před předposledním kolem baráže. Chomutov se však o udržení naděje na návrat mezi hokejovou elitu kvůli prohře s Kladnem stejně připravil sám. To ale v paralelně hraném utkání nemohli vědět.

ČTĚTE K BARÁŽI

Že se dá v předposledním kole baráže o hokejovou extraligu očekávat vývoj podle předem domluveného scénáře vytušily i sázkové kanceláře. Původní kurz 4,5 na remízu po 60 minutách srazily až na konečných 1,7. Přeloženo pro nesázkaře - více než pravděpodobné.

Kdy v minulosti už připomínal sport spíše divadlo?

Germánský valčík

Alžírsko hrálo na fotbalovém mistrovství světa v roce 1982 v životní formě. Na úvod šampionátu ve Španělsku senzačně porazilo Západní Německo 2:1, poradilo si i s Chile. Zdálo se, že ani prohra s Rakouskem nemůže na jeho postupu ze skupiny nic změnit. Jenže tabulková konstalace stanovila před posledním utkání Německa s Rakouskem situaci tak, že při výhře NSR 1:0 by si zajistily postup ze skupiny oba soupeři, na úkor Alžírska.

Silná Spolková republika se díky hlavičce Hrubesche dostala brzy do vedení. Potom, jako když utne. Zcela nudný fotbal bez náznaku gólových šancí. To nevydržel šéf alžírského fotbalu Benali Sekkal a půl hodiny před koncem utkání opustil znechuceně tribunu. "Bylo to germánské spiknutí, sprostý a domluvený komplot!" lamentoval. Marně, přestože podobný názor sdíleli i novináři. "Hanebný rakousko-německý valčík," zněl titulek španělského listu El País.

Zápas opravdu skončil 1:0 a společně s Němci slavili nečekaný postup Rakušané.

Před dvěma lety se však provalila skutečnost, která dodatečně umlčela alžírské nářky. Za zázračným představením fotbalistů ze severu Afriky prý stál doping. Šesti členům tehdejšího kádru se narodily postižené děti a výzkumy lékařů se shodovaly, že za to může užívaní nepovolených látek jejich rodiči.

Skandinávská družba proti Itálii

Malé skupiny, ve kterých týmy odehrají pouze tři zápasy, jsou k podobným případům nepříhodnější. Proto i další ostuda je z prostředí fotbalových turnajů.

Euro 2004. Češi v čele s Nedvědem, Poborským nebo Šmicrem baví celý kontinent nejlepším fotbalem. Stopku v cestě za zlatem jim dává až v semifinále pozdější šampion z Řecka. Stejně jako o řecké senzaci se však ještě dlouho po konci mistrovství mluví o nečestném vyšachování Itálie.

Situace ve skupině C je před posledním dnem zamotaná. Ani výhra nad Bulharskem nemusí znamenat pro favorizovanou Itálii jistotu postupu do vyřazovacích bojů. Tedy, pouze pokud by druhý duel mezi Švédskem a Dánskem skončil 2:2. To by pak postup slavily oba severské týmy. No, a co se nestane...

Minutu před koncem základní hrací doby Švédové podruhé vyrovnají. Mattias Jonson rozhodne o výsledku 2:2 a černý italský scénář se naplňuje. Jeden z adeptů na evropský trůn se jen kvůli horšímu skóre ze vzájemných zápasů pakuje z Portugalska už po třech vystoupeních.

Nenaplněné deja vu

Krutá hra osudu vrátila celé Itálii děsivé vzpomínky hned o osm let později. Na evropském šampionátu v Polsku a na Ukrajině byla Squdra Azzura postavena do stejně bezmocné situace. Znovu jí hrozilo, že pokud se dva soupeři před posledním zápasem domluví, zůstanou bez čtvrtfinále velkého turnaje. Jen k dokreslení noční můry - znovu se jednalo o skupinu C a Italy mohl poslat domů znovu pouze výsledek 2:2.

Gianluigi Buffon (uprostřed) se na Euro 2012 mohl zaradovat, podraz se nekonal.

Zápas Španělsko - Chorvatsko hltal Apeninský poloostrov více než předpokládanou výhru vlastních fotbalistů nad Irskem. "Utkají se dva týmy s rozdílnou úrovní. Španělé jsou nejlepším mužstvem na světě a mají hráče s 'rodokmenem', kteří si žádné nesportovní chování nemohou dovolit," vyvíjel na favorita tlak italský brankář Buffon.

Úřadující světoví šampioni ze Španělska se k pokleslé jistotě nesnížili. Urputnou a férovou bitvu rozuzlil až dvě minuty před koncem Jesús Navas, pro Chorvaty Euro skončilo. Španělé tak nedali svým kritikům možnost zpochybnit legimitu jejich pozdějšímu zlatého triumfu. A Italové si oddechli...