23. prosince 2015 14:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Když se na ledě hledají zuby. Jágr kvůli potížím s chrupem odřekl i účast na MS

Jaromír Jágr přišel při utkání s Ottawou o čtyři zuby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr přišel při utkání s Ottawou o čtyři zuby. | foto: ČTK/AP

PRAHA Wayne Gretzky přišel o zuby už v jedenácti letech. Jiří Dopita zase s humorem vzpomíná, jak si chrup po zásahu pukem v kabině sám narovnával. A Jaromír Jágr v roce 2003 dokonce kvůli problémům s chrupem nepřijel na mistrovství světa do Finska. V úterním utkání pak přišel o čtyři zuby a stejně utkání dokončil.

Povolání hokejisty v sobě skrývá řadu úskalí. Zapomeňte, že svůj chrup během kariéry ochráníte od zkázy. Někteří z hráčů používají nasazovací zuby, které si dávají na noc do sklenice. Napevno si je nechají spravit až po kariéře.

Třeba bývalý vynikající obránce Jan Suchý vzpomínal: „Bez vyražených zubů by to ani nešlo. Je jsem se ale před zubařem vždycky klepal. Měl jsem strach. To už je snad lepší zlomená noha.“

Řada hokejistů se proti zranění zubů brání používáním chráničů, chrup to však s jistotou neochrání.

Špatně se s nimi dýchá a když je zásah tvrdý, zuby vylétnou stejně. „Zažil jsem už i to, že měli hráči zuby vražené dovnitř bez ohledu na chránič,“ tvrdí trenér Marian Jelínek.

Nejvíce ohrožené jsou přední zuby: na rozdíl od ostatních jsou totiž jednokořenové, tím pádem jdou lehce ven. Navíc jsou zkrátka a jednoduše „na ráně“.

Hráči někdy po tvrdém střetu se zkrvavenými ústy hledají část svého chrupu po ledě. Existuje totiž naděje, že půjde zub vrátit zpátky.

Musí být ale vyražen tím správným způsobem – tedy s neporušeným kořenem, nesmí být porušeny tkáně a vazy, které zub v ústech drží.

Rekordmanem v počtu vytržených zubů je ruský útočník Ilja Kovalčuk, který přišel hned o devět z nich.

Při první sezoně v NHL mu je vytrhal klubový lékař. Čtyři byly zuby moudrosti a dalších pět měl prostě prohnilých. Přitom je Kovalčukova matka zubní laborantka.

Jágrovy zubní patálie

V noci na středu přišel Jágr o čtyři zuby, které mu vyrazil v první třetině ottawský útočník Alex Chiasson. Nebyl to však zdaleka první problém, který hokejová legenda s chrupem měla.

První zub ztratil Jágr v barvách Washingtonu v prosinci 2001, což odstartovalo jeho pravidelné stomatologické patálie.

O dva roky později musel dokonce odříct svou účast na mistrovství světa ve Finsku, protože mu krátce před šampionátem obránce Tampy Bay Pavel Kubina v zápalu boje vyrazil dva zuby a Jágrovi museli šrám v ústech zašít 15 stehy.

Jágr přišel o čtyři zuby, přesto pak pomohl přihrávkou Floridě k vítězství.

Jágr přišel o čtyři zuby, přesto pak pomohl přihrávkou Floridě k vítězství.

V době výluky NHL v roce 2004 hrál Jágr za Omsk a přímo na Štědrý den ho trefila do úst o hokejku zvednutá střela protihráče. I s vyraženým zubem a třemi stehy hrál dál a dokonce vstřelil gól.

Dentálního specialistu musel historicky nejlepší evropský střelec NHL několikrát navštívit i během působení v New York Rangers. Poté, co v říjnu 2007 přišel v duelu s Tampou o dva řezáky, pronesl: „Zítra je Halloween, tak si aspoň nemusím kupovat masku!“

A když se ho novináři ptali, jestli ty zuby byly pravé, rozesmál je Jágr další vtipnou hláškou: „Tohle gentleman nikdy neříká. Ale myslím si, že když za ně zaplatím 20 tisíc dolarů, tak moje jsou!“

V srpnu 2010 se zase při dalším angažmá v Omsku podrobil zákroku na klinice v Nižním Novgorodu, kde si nechal vytrhnout bolavý zub moudrosti.

„Dřív jsem řešil všechny problémy se zuby v Americe, protože jsem měl za to, že tam jsou nejlepší zubaři. Vím, že i v Rusku jsou výborní doktoři, ale skutečnost překonala moje očekávání. Netušil jsem, že už i tady používají nejmodernější technologie,“ neskrýval spokojenost zkušený pacient.

ČTK, lsoLukáš Šonský