Pražské derby tentokrát v nájezdech rozhodl Broš

20:26aktualizováno  21:26
OSTRAVA - Hokejisté Sparty porazili v rámci 26. kola extraligy v pražském derby Slavii 2:1 po samostatných nájezdech. Dramatický duel před rekordní návštěvou sezony (10.840 diváků) rozhodl útočník Michal Broš. Sparta navýšila na tři body náskok v čele tabulky před Libercem, který hraje ve středu.

Sparta - Slavia foto: ČTK

Hosté měli už po devíti vteřinách a prohřešku Jánského k dispozici přesilovou hru, ale kromě vyřazení ze hry sparťanského beka Hanzlíka, jehož zasáhl vystřelený kotouč, v ní ničeho jiného nedosáhli. Jako první ze sparťanů zahrozil vážněji Foster, gólman Kopřiva si však poradil.

Další příležitosti měli Svoboda a na druhé straně Tomáš Rachůnek, ale bez brankového vyjádření. Rychlý hokej držel diváky v zaplněném hledišti v napětí, góly však nepřicházely ani přes další přesilové hry na obou stranách a i proto zůstal stav bezbrankový.

Sparta - Slavia 2:1 SN

Branky a nahrávky: 21. Milam (Jánský, I. Rachůnek), rozhodující sam. nájezd Broš - 59. Krenželok (Sim). Rozhodčí: Kalivoda, Jeřábek - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 10.840.
Sestavy: Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, D. Kočí, Philipp, Husák, Krstev, Kasík - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Pacovský, Žálčík, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Slavia: M. Kopřiva - Kuboš, Kadlec, Roth, Kolařík, J. Krejčík, Šulc - Kalus, Alinč, Vondrka - T. Svoboda, V. Růžička ml., Tomica - Sim, Dušek, Krenželok - Sklenář, P. Jelínek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

Po většinu Jelínkova čtyřminutového trestu před první přestávkou Sparta Kopřivu výrazněji neohrozila, ale po 26 sekundách druhé části zacílil od modré čáry přesně bek Milam a domácí vedli. Vzápětí si početní výhodu vynutila Slavia, Šulcovu ránu ovšem Pöpperle bez větších potíží kryl.

Ve 29. minutě měla Slavia jedinečnou možnost vyrovnat, když se Kalus řítil sám na Pöpperleho, který jeho šanci zlikvidoval, jenže už předtím byl hostující forvard zahákován Husákem a sudí bez váhání nařídili trestné střílení. Kalus se k němu rozjel velmi pomalu a Pöpperle jeho úmysl o forhendové kličce o to snadněji vystihl.

Po opětovném zahájení hry pálil na druhé straně nebezpečně Žálčík, pozorný byl ale také Kopřiva. Vzápětí měl další možnost Kalus se svou dorážkou, Pöpperle ale vyhrál i tento miniduel. Urputný boj plný nasazení a osobních střetů pokračoval i do druhé třetiny, ale stav se neměnil.

Před polovinou třetího dějství uháněl na zteč Dušek, jeho ostrou bombu ale Pöpperle v pokleku vyhlavičkoval. V 53. minutě zachránila Pöpperleho tyč.

Rozhodnout mohl Tomáš Rachůnek, v dorážce však kotouč za Kopřivova záda propasírovat nedokázal.

Sparta se poté již evidentně zaměřila na ubránění těsného vítězství, ale 96 vteřin před vypršením základní hrací doby o něj přišla. Sim vybojoval za brankou puk, předložil ho zcela osamocenému Krenželokovi před brankovištěm a Pöpperle neměl šanci zasáhnout.

Po polovině prodloužení musel na trestnou lavici Jelínek, Sparta si vzala před přesilovkou čtyř proti třem oddechový čas a pálila na Kopřivu, ale bez úspěchu. Slávisté v polovině trestu vydechli také díky oddechovému času a dovedli tak zápas do nájezdů.

Jako první jel proti Kopřivovi Broš a s pomocí brankové konstrukce skvěle trefil. Roth zkusil rychlé zakončení mezi betony a nedal. Tonův bekhend chytil Kopřiva, ale v Pöpperleho lapačce skončil i Vondrkův pokus. Jánský mohl rozhodnout a neuspěl, ale Sim vyrovnat nedokázal.