10. prosince 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

První Čech v NHL. Před 75 lety se narodil hokejista Jaroslav Jiřík

Jaroslav Jiřík v dresu St. Louis Blues. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Jiřík v dresu St. Louis Blues. | foto: www.legendsofhockey.net

PRAHA Hokejista Jaroslav Jiřík se vedle svých nesporných kvalit na ledě zapsal do historie ještě jedním počinem. Byl totiž prvním Čechem, který nastoupil v zámořské NHL. Účastník tří olympiád a deseti mistrovství světa se narodil před 75 lety, 10. prosince 1939, ve Vojnově Městci na Vysočině.

Jiřík se na ledě proslavil nebojácností v osobních soubojích a hrou v brankovišti. V nejvyšší domácí soutěži poprvé nastoupil v roce 1951 v dresu SONP Kladno, v roce 1961 přestoupil do RH Brno. V lize odehrál 17 sezon, ve 450 utkáních nastřílel 300 gólů. Stal se šestkrát mistrem ligy a například v roce 1969 byl nejlepším ligovým střelcem.

První hráč NHL z východního bloku

V roce 1970 se stal prvním hokejistou ze zemí východního bloku, který nastoupil v NHL. Za St. Louis Blues nakonec odehrál jen tři zápasy, většinu sezony strávil na farmě v Kansasu. Přestože mu Blues nabízeli prodloužení smlouvy, vrátil se do vlasti a hrál dále za Brno.

Smrt Jaroslava Jiříka

V reprezentaci odehrál 134 zápasů a dal 83 gólů. Získal čtyři stříbrné medaile (jednu na OH a tři na MS) a pět bronzů (1x OH, 4x MS). V roce 1965 byl zvolen do All Stars týmu MS. Stal se i členem Klubu hokejových kanonýrů.

Po ukončení hráčské kariéry v roce 1975 začal s trénováním (mj. vedl Brno a reprezentaci Švýcarska), v 90. letech se stal hráčským agentem. Jeho velkým koníčkem bylo pilotování sportovních letadel, které se mu stalo osudným. V červenci 2011 zahynul při nehodě letadla, které pilotoval.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.