2. května 2014 12:47 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Přeplácení hokejistů? Kluby si za to můžou samy, má jasno Růžička

Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička. | foto: ČTK

PRAHA Sám byl generálním manažerem i vlastníkem klubu v hokejové extralize, takže moc dobře ví, jak je těžké do něj sehnat peníze. Ovšem umí se vžít i do role hráče, jelikož dřív stál na druhé straně barikády. Pohled reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky na přeplácení by měl být tedy objektivní.

Je přeplácení běžný extraligový jev?
Je to věc, která se v dnešním českém hokeji opravdu objevuje. Bohužel. Nejsem ten, který by hráčům nepřál peníze. Naopak, protože hokej se dá hrát 10 až 12 let a kluci nic jiného neumí. Je proto logické, že se musí nějak zabezpečit. Kolikrát to s nimi totiž končí špatně a nemají peníze.

Ale pak je tady realita.
Jednoznačně souhlasím s tím, že někteří hráči u nás přeplacení jsou. Ale dělají si to kluby, nikdo jiný.

ČTĚTE K TÉMATU

Kluby si stěžujou a zároveň hráče přeplácejí. Tak kde je problém?
To bylo vždycky. Hráč nebo jeho agent si řeknou o nějaké peníze, zavolají na pět šest klubů a jeden z nich mu je dá. Pokud je ten hráč trošku lepší.

Co se s tím dá dělat? Bude to takhle pořád?
Já nevím, je to těžké. Já bych si přál, aby se situace konečně uklidnila a zase jsme vychovávali hráče. To je základ. Aby v extralize přibývali mladí, aby se dostávali čeští hráči do NHL. Jenže zajistit klub ekonomicky není jednoduché. S tím je dneska problém všude, i ve fotbale.

Ve Slavii jste ho měli po odchodu firmy Skanska pořád. Jak jste zvládali naplňovat rozpočet?
Bylo to složité, ale stejné problémy měli a mají i ostatní. My jsme to měli těžší, protože jsme nedostávali ani korunu od města. Je to škoda, protože ve Slavii byla vždycky dobrá mládež, jenže rodiče to často neutáhli. Proto mě mrzí, že když vychováte super hráče, tak vám odejde do NHL, od které by mělo chodit víc peněz. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale 4,5 milionu za Hertla je opravdu málo.

Trenér Slavie Vladimír Růžička.

Vladimír Růžička ví ze Slavie své...

Kolik by podle vás odpovídalo?
Aspoň milion dolarů. Pořád by se to sice vůbec nepřiblížilo odstupnému ve fotbale, ale aspoň bychom mohli nacpat peníze do mládeže. Vždyť hokej je pořád dražší a dražší, ceny hokejek jdou nahoru.

Víte, že fotbalisté mají menší platy než hokejisté?
Ale mají větší prémie a startovné. Na druhou stranu mají míň zápasů. Ale souhlasím, že základní plat je v hokeji vyšší. Jenže já se musím smát, když fotbalisté jedou na mistrovství Evropy, nic tam nevyhrajou, a pak si rozdělujou prémie. Tomu vůbec nerozumím. V hokeji vyhrajeme mistrovství světa a je úsměvné, kolik za to ti kluci dostanou.

Není to tím, že fotbal zajímá víc sponzorů?
Je to tak. A to už se nebavím o MS ve fotbale, jaké jsou peníze tam. Jo, ať si je rozdělujou, ale musí také něco uhrát, nějaký výsledek. Chápu, že fotbal hraje víc zemí, ale ten rozdíl je nesouměrný. Fotbal má velkou výhodu, že všechno řídí FIFA. Hokej by měl jednou dokázat, aby ho řídila také jenom jedna organizace.

Jenže IIHF se musí podřizovat NHL, že?
A to není dobře, i když chápu, že rozhoduje ten, kdo má nejvíc peněz. NHL teď konkuruje KHL, takže máme tři strany, z nichž každá má svoje zájmy. To je špatně.

Jaroslav Tomas

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76