6. července 2011 16:22 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Přestavbu bratislavské haly pro MS prošetří kontrolní úřad

Hokejová hala v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejová hala v Bratislavě. | foto: Sme.sk

BRATISLAVA Financování rekonstrukce bratislavského Zimního stadionu Ondreje Nepely, na němž se letos uskutečnil hokejový světový šampionát, by měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad. Nyní jej o to požádali poslanci parlamentu, už v květnu k tomu úřad vybídl ministr financí Ivan Mikloš.

Důvodem je více než čtvrtinové překročení nákladů na modernizaci arény, které měly podle původních očekávání dosáhnout téměř 75 milionů eur (1,8 miliardy korun). Na rekonstrukci stadionu, v němž čeští hokejisté vybojovali bronzové medaile, přispěl 40 miliony eur stát. Práce financoval také bratislavský magistrát, který po navýšení nákladů požádal ministra financí o další dotaci.

Ten ji městu odmítl poskytnout, chybějící peníze však stát městu za výhodných podmínek půjčil. Zvýšení nákladů na úpravu stadionu a jeho okolí dodavatelská společnost Ingsteel v květnu odůvodnila například dodatečnými požadavky během prací, které nebyly součástí tendru. Cenu prý ovlivnilo také použití nadstandardních materiálů.

Podle Mikloše však vyšla výstavba hokejových arén v některých zemích levněji než rekonstrukce stadionu v Bratislavě. Zimní stadion Ondreje Nepely, kde budou v příští sezoně hrát domácí zápasy hokejisté Slovanu Bratislava, patří městu. Původně se zvažovala také možnost výstavby nové haly pro mistrovství světa, nakonec se však i pod vlivem časové tísně rozhodlo o rekonstrukci arény, jež se nachází v širším centru města.

ČTK