15. prosince 2014 18:57, aktualizováno  18:58 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Přišel o nohu, přesto hokejista Bernat nastoupí v první lize

Roman Bernat znovu na ledě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Bernat znovu na ledě. | foto: www.hokejcb.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE Je jeden z těch, kteří se po těžké ráně osudu dokázali postavit zpět na vlastní nohy. I když - v případě hokejisty Romana Bernata (21) už pouze na jednu. Druhou mu museli lékaři amputovat. To ho však nezlomilo a v sobotu mu jeho mateřský klub splní životní sen.

V květnu 2012 se mu změnil život. Dostal šanci ukázat se v prvním týmu Českých Budějovic trenéra Petera Draisaitla, ale cyklistická výjižďka během tréninku dopadla nešťastně. Z kola ho srazil a vzápětí přejel řidič nákladního auta, Bernat zůstal dva týdny v umělém spánku. Když se probral, pravou nohu už neměl.

PŘÍBĚH ROMANA BERNATA V CYKLU LIDOVÝCH NOVIN POHNUTÉ OSUDY ČTĚTE ZDE

Roman Bernat.

Dva a půl roku poté se dočká pocty. Na sobotní zápas první ligy s Chomutovem bude Bernat oficiálně dopsán na českobudějovickou soupisku a ve výstroji usedne na střídačku. V této soutěži už sice před svým zraněním dvakrát naskočil v baráži za Písek, tohle však bude jiné - budou mu tleskat tisíce diváků.

Celá akce bude mít především charitativní rozměr. Fanoušci budou během zápasu přispívat na Bernatovu protézu, kterou mu odmítá zaplatit pojišťovna. Finanční šek dostane i od společnosti ČEZ, generálního partnera klubu Motor.

Hokejista Roman Bernat.
Roman Bernat znovu na ledě.
Roman Bernat.
Roman Bernat

„Půjde na rozbruslení nebo na děkovačku. Při zápase přímo na ledě nebude, to by bylo i nebezpečné. Poté proběhne autogramiáda, protože Roman stráví na střídačce zřejmě jen jednu třetinu. Detaily ještě řešíme. Pro nás je primární charitativní hledisko, aby si ten kluk mohl koupit novou protézu,“ popsal klubový ředitel komunikace Tomáš Kučera.

„Je to hezká akce, ale asi si na led si netroufnu,“ potvrdil sám hokejista v nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz. „Vždyť se na ledě pohybuju spíše jako na koloběžce. Musím si zamykat koleno, aby se mi neohýbalo, protože protéza není na pohyb na ledě stavěná.“

Zápas v Budvar areně začíná čtyři dny před Štědrým dnem od 17:30.

VELKÝ ROZHOVOR: ŽIVOT MĚ STÁLE BAVÍ

Roman Bernat znovu na ledě.

Roman Bernat znovu na ledě.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky