17. prosince 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Pronger po otřesu dohrál. Zámoří bije na poplach

Chris Pronger blokuje výhled brankáři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Pronger blokuje výhled brankáři | foto: Reuters

PHILADELPHIA/PRAHA Kapitán Phialdelphie Chris Pronger, asi nejlepší hokejista současnosti Sidney Crosby, nejlepší střelec NHL Milan Michálek, nejproduktivnější hráč ligy Claude Giroux, loňský nejlepší nováček Jeff Skinner... Seznam by mohl pokračovat dalšími 18 jmény. Ne, nejde o vysněnou sestavu nějakého manažera NHL, ale výčet hokejistů, kteří mají otřes mozku.

U prvního jmenovaného, obrovitého zadáka Prongera, zdravotní obtíže vyvrcholily až do takové míry, že bude muset vynechat celý ročník. "Názor respektovaných specialistů Josepha Maroona a Mickyho Collinse je, že Chris trpí následky otřesu mozku. Doporučují, aby už ve zbytku sezony nehrál. Bude se nadále léčit a snad se mu povede lépe," řekl generální manažer Philadelphie Paul Holmgren.

Jména dvou zmíněných amerických lékařů moc dobře zná i Crosby. Jen připomeňme, že kapitán Pittsburghu kvůli otřesu mozku vynechal deset měsíců, po návratu sehrál osm zápasů, ale teď už zase ani netrénuje. Skoro to vypadá, že kdo letos v NHL zazáří, ten je pak postižen otřesem mozku. V zámoří se o tomhle problému už mluví jako o epidemii.

A zatímco zůstává vedení soutěže ledově klidné, někteří už bijí na poplach. Série otřesů totiž může přivodit i degenerativní onemocnění mozku.

Dříve hráli i s bolestí hlavy

"Je zřetelné, že NHL bojuje s otřesy mozku. Jen čas ukáže, jaké zdravotní následky otřesy na hokejistech zanechají. Z ekonomického popudu chce vedení NHL udělat zápasy více zajímavější, a proto pilně pracuje na zvýšení rychlosti hry. Se zvýšením rychlosti ale samozřejmě přichází zvýšený počet kolizí. Výsledek této snahy je teď vidět," přemítal hráčský agent Allan Walsh, který zastupuje i zraněného kanonýra Michálka. Mimochodem, s otřesem mozku se v posledních týdnech potýkal i jeho bratr Zbyněk, obránce Pittsburghu.

Rychlost hry však není jediným faktorem, který se v NHL v průběhu let či spíše desetiletí změnil. Hráči jsou mnohem lépe fyzicky připravení a také se zlepšila výstroj hokejistů. To má za následek, že chrániče loktů a ramen jsou tvrdší, což může však protihráčům přivodit zranění včetně otřesu mozku.

"Vypadá to, že každý den přibude jeden případ," povzdechl si ve čtvrtek bývalý hvězdný útočník Jeremy Roenick ve svém sloupku na stránkách Nhl.com. A měl pravdu: v noci přibyl na list hráčů s otřesem mozku Brian Rolston z New York Islanders.

Jeden z Walshových klientů se svěřil, že otřesů mozku nepřibývá, jen se jimi konečně někdo zabývá. Před několika lety podle něj všichni hráli, i když jim bylo na zvracení a bolela je hlava. "Já nevěřím, že máme nějakou epidemii otřesů či krizi. Není nic, co bychom mohli udělat bez radikální změny hry. Hokej je prostě kontaktní sport," prezentoval názor vedení NHL Bill Daly.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!