Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propadák Slováků? Hanlon, hvězdy za zenitem...

Sport

  13:00
BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) - Je to pouze smůla, nebo obraz kruté reality? Slováci hledají příčinu v nedostatku potřebného štěstí. Jenže ve skutečnosti si postup do vyřazovací části turnaje nezasloužili. V cestě jim stálo hodně věcí, ty hlavní jsou však patrné.

Slovensko - Finsko (Demitra a vpravo Jurcina). foto: ČTK

"My sme tu doma!" Tenhle pokřik byl slyšet stále a všude, jenže hokejistům paradoxně ublížil. "Je mi to líto hlavně kvůli lidem. My je zklamali," plakal forvard Marián Hossa. Je zřejmé, pod jak velkým tlakem hráči museli být, navíc se v takové situaci ocitli poprvé. I proto nehráli úplně odvážně.

Cizinec na střídačce. Jmenuje se Glen Hanlon a věřte, že hokeji rozumí. Jenže chemie Kanaďana ve slovenské šatně úplně nefunguje. Hráči se ho sice zastali, tak jako se zastal on jich. Ale třeba domácí legenda Jozef Golonka se nechal slyšet: "Nevidím u něj žádný jeho rukopis." Šeptá se, že Hanlonova komunikace s jeho asistenty nebo hráči občas drhla. Od loňska s týmem propadl už dvakrát.

Slovensko - Finsko (zklamání domácích).

Hvězdy za zenitem. Slavná jména úspěch nezaručí a ta ve vysokém věku vůbec ne. Jen pro přehled: Višňovský 34 let, Demitra 36, Stümpel 38, Šatan 36, Zedník 35, Handzuš 34... Bek Milan Jurčina to vystihl ujišťováním: "Dělali jsme vše na sto procent!" Nestačilo to... Úspěšní hráči ze slavné éry jsou už přestárlí, což mnohdy bylo vidět i na jejich pohybu.

Krize v mládeži. Tenhle bod souvisí s tím předchozím - generační obměna mužstva se zkrátka nepovedla. Slováci by ho rádi omladili, jenže nemají odkud brát. Krizi s nedostatkem talentů zažívají ještě hlubší než Češi. Jen si to vezměte - už v letošní sezoně zasáhlo do zámořské NHL na 12 Slováků, pouhých 12. Děsivé číslo.

Slovensko - Finsko (zklamání domácích).

Přílišná zaslepenost. Když Slováci prohráli duel s Němci, Hanlon se usmíval: "Ještě se nic neděje." Když pak podlehli také Rusku, uklidňoval zase Jurčina: "Stále jsme teprve v polovině turnaje." Jako by to Slováci brali všechno na lehkou váhu a naplno si neuvědomovali vážnost celé situace. Pokud ano, bylo už příliš pozdě. Nebo tu nervozitu zkrátka kryli.

"Málo šťastia." Tato slova byla u hráčů i fanoušků na denním pořádku, jenom výjimky typu Mariána Hossy či Michala Handzuše to po prohře s Finy uměly přiznat naplno: "Jsem ze sebe dost zklamaný." Nehledal příčiny jinde, pouze u sebe. Zato někteří se s fanoušky ztotožňovali a o smůle mluvili od první až po poslední porážku.

Slovensko - Finsko (zklamání domácích).

Domácí prokletí. Bylo by svým způsobem také překvapivé, kdyby se tuhle tradici podařilo zlomit zrovna zemi, která šampionát pořádá vůbec poprvé... Domácí turnaj dokázali v Moskvě vyhrát naposledy před 25 lety Sověti, od té doby nikdo. Vidět Slováky v roli adeptů na zlato je přehnané, na semifinále se jim ale šance dávaly. Teď by brali i pouze play off.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!