Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Propadák Slováků? Hanlon, hvězdy za zenitem...

Slovensko - Finsko (Demitra a vpravo Jurcina). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko - Finsko (Demitra a vpravo Jurcina). | foto: ČTK

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Je to pouze smůla, nebo obraz kruté reality? Slováci hledají příčinu v nedostatku potřebného štěstí. Jenže ve skutečnosti si postup do vyřazovací části turnaje nezasloužili. V cestě jim stálo hodně věcí, ty hlavní jsou však patrné.

"My sme tu doma!" Tenhle pokřik byl slyšet stále a všude, jenže hokejistům paradoxně ublížil. "Je mi to líto hlavně kvůli lidem. My je zklamali," plakal forvard Marián Hossa. Je zřejmé, pod jak velkým tlakem hráči museli být, navíc se v takové situaci ocitli poprvé. I proto nehráli úplně odvážně.

Cizinec na střídačce. Jmenuje se Glen Hanlon a věřte, že hokeji rozumí. Jenže chemie Kanaďana ve slovenské šatně úplně nefunguje. Hráči se ho sice zastali, tak jako se zastal on jich. Ale třeba domácí legenda Jozef Golonka se nechal slyšet: "Nevidím u něj žádný jeho rukopis." Šeptá se, že Hanlonova komunikace s jeho asistenty nebo hráči občas drhla. Od loňska s týmem propadl už dvakrát.

Slovensko - Finsko (zklamání domácích).

Hvězdy za zenitem. Slavná jména úspěch nezaručí a ta ve vysokém věku vůbec ne. Jen pro přehled: Višňovský 34 let, Demitra 36, Stümpel 38, Šatan 36, Zedník 35, Handzuš 34... Bek Milan Jurčina to vystihl ujišťováním: "Dělali jsme vše na sto procent!" Nestačilo to... Úspěšní hráči ze slavné éry jsou už přestárlí, což mnohdy bylo vidět i na jejich pohybu.

Krize v mládeži. Tenhle bod souvisí s tím předchozím - generační obměna mužstva se zkrátka nepovedla. Slováci by ho rádi omladili, jenže nemají odkud brát. Krizi s nedostatkem talentů zažívají ještě hlubší než Češi. Jen si to vezměte - už v letošní sezoně zasáhlo do zámořské NHL na 12 Slováků, pouhých 12. Děsivé číslo.

Slovensko - Finsko (zklamání domácích).

Přílišná zaslepenost. Když Slováci prohráli duel s Němci, Hanlon se usmíval: "Ještě se nic neděje." Když pak podlehli také Rusku, uklidňoval zase Jurčina: "Stále jsme teprve v polovině turnaje." Jako by to Slováci brali všechno na lehkou váhu a naplno si neuvědomovali vážnost celé situace. Pokud ano, bylo už příliš pozdě. Nebo tu nervozitu zkrátka kryli.

"Málo šťastia." Tato slova byla u hráčů i fanoušků na denním pořádku, jenom výjimky typu Mariána Hossy či Michala Handzuše to po prohře s Finy uměly přiznat naplno: "Jsem ze sebe dost zklamaný." Nehledal příčiny jinde, pouze u sebe. Zato někteří se s fanoušky ztotožňovali a o smůle mluvili od první až po poslední porážku.

Slovensko - Finsko (zklamání domácích).

Domácí prokletí. Bylo by svým způsobem také překvapivé, kdyby se tuhle tradici podařilo zlomit zrovna zemi, která šampionát pořádá vůbec poprvé... Domácí turnaj dokázali v Moskvě vyhrát naposledy před 25 lety Sověti, od té doby nikdo. Vidět Slováky v roli adeptů na zlato je přehnané, na semifinále se jim ale šance dávaly. Teď by brali i pouze play off.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!