Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti juniorům nejlepší pětka. Úroveň extraligy spadne, varují trenéři

Sport

  12:04
PRAHA - Naděje se mísí se strachem. První kolo nezahájí pouze extraligovou sezonu, ale také riskantní projekt na podporu mládeže. Kluby od letoška musí na soupisce vyčlenit povinná místa pro mladé hokejisty. Z Brna se ženou hrozby: Dopadne to fiaskem! Svaz si však stojí za svým a tvrdí, že pravidlo pomůže českému hokeji.

Bratři Tomáš a Hynek Zohornovi foto: ČTK

Některé scénáře, které načrtli před sezonou hokejoví trenéři jsou černočerné. Například ten brněnský by vypadal asi takto: pětice mladých noviců sedí na okraji lavičky a s nehnutou tváří sledují probíhající zápas na Slavii. Když už trenér Kýhos konečně zavolá: "Hej, kluci. Na led!", tak studení hokejisté vyjedou k prvnímu buly a všimnou si, že kouč Růžička proti nim nasadil svou nejúdernější partu včetně Jaroslava Bednáře. Kometa neustojí tlak, inkasuje a mladíci se už do hry nevrátí.

"Určitě to tak bude fungovat. To je logický," přikyvuje brněnský trenér Vladimír Kýhos. "My to budeme dělat taky. Když rozhodčí zvedne ruku, dáme proti mladým nejlepší pětku."

A zneužití nového pravidla při střídání není jediným problémem, který zkušeného extraligového kouče trápí. Podle něj poklesne úroveň hry a zkušení hráči budou unavenější. "Jinak bychom měli čtyři výborné lajny. Takhle tu čtvrtou musíme postavit z mladých, u kterých je otázka, jak to zvládnou."

ČTĚTE TAKÉ

Pravidlo o věkovém omezení pro pět hráčů vzbudilo v létě velký rozruch. Kluby totiž nevyrostly od nuly, nýbrž už nějakou dobu fungují a každý s mládežníky doposud nakládal jinak. Pro některé se tak stane nařízení výhodou, pro druhé trpěným zlem.

Když se loni v posledním kole základní části potkaly Kometa se Zlínem, nasadili hosté do hry hned pět hráčů mladších 23 let, čímž by málem splnili dnešní kvótu. Jejich soupeř se přitom vytasil pouze s jediným mladým hráčem Tomášem Zohornou.

Kometa tedy nemá, kde brát, a postavila se do čela odboje. Její šéf Libor Zábranský se veřejně vzteká: "Tohle pravidlo je nesmysl. Proč mi někdo říká, kdo za klubové peníze bude hrát, když mi na činnost nijak nepřispívá?"

Daň za hru bez juniorů: únava

Samozřejmě, kluby se mohou rozhodnout, že juniory budou ignorovat a vystačí si jen s prověřenými hráči. Do utkání jich ovšem mohou nasadit sedmnáct, tedy pouze tři plné formace. Takovou zátěž loni pravidelně zvládal pouze Třinec, ostatní se bojí, že hráči budou v nabitém kalendáři unavenější a náchylnější ke zraněním.

"Každý kouč si spočítá, že když chce mít ambice, tak hrát na tři lajny nejde," tvrdí generální manažer Chomutova Jaroslav Veverka, jemuž se novinka líbí. Rival z Litvínova, konkrétně ředitel Robert Kysela, však oponuje: "Spousta týmů už dnes hraje na tři pětky, čtvrtou má jen jako vytěžovací organismus."

Svaz by byl nejraději, kdyby daly kluby mladým hokejistům příležitost a nenechávaly je na hřišti jen pár minut za zápas. Právě proto regule zavedl. Velmi pravděpodobné však je, že týmy budou hlavně ve vypjatější druhé polovině sezony nařízení obcházet. Stejně tak, jako to zažil Josef Zajíc v Německu.

"Dva mladí hráči, kteří byli povinní, byli napsaní na soupisce, jenže pak nehráli," vzpomíná současný generální manažer Kladna na výsledek experimentu, který dozajista promění i českou nejvyšší soutěž. "Doufám, že se to u nás obcházet nebude a ukáže se snaha dělat hokej dobře."

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!