Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rachůnkovi po smrti bratra už trénují s týmem

Sport

  18:05aktualizováno  18:19
PRAHA - Hokejoví útočníci Ivan a Tomáš Rachůnkovi se dnes i přes tragickou smrt svého bratra Karla, který byl jednou z obětí středečního leteckého neštěstí v Jaroslavli, opětovně zapojili do přípravy Sparty na novou extraligovou sezonu. Kouč Josef Jandač s nimi počítá i pro ostrý start soutěžního ročníku, v němž se Pražané představí v neděli na ledě Kladna, a věří, že obvyklá zátěž oběma pomůže překonat těžké chvíle.

Ivan Rachůnek. foto: ČTK

"Dohodli jsme se, že se zapojí do tréninku dneska," řekl na dnešní tiskové konferenci Jandač. Oběma forvardům, kteří do klubu přišli během léta, ale poté ještě umožní vyřídit si rodinné záležitosti. "To se bude týkat zejména pohřbu. V tu středu to pro ně bude ještě asi největší nápor," předpokládá nový kouč, který je zároveň i sportovním manažerem klubu.

Ve středu sice oba hráči s týmem nebudou, ale jinak budou pravidelně trénovat. "Ještě poté v průběhu září odletí do Jaroslavle sbalit bráchovy věci," přiblížil dohodu s bratry Rachůnkovými Jandač.

Ten očekává, že již v neděli je bude moci zařadit do sestavy. "Dám samozřejmě na ně, jestli budou schopni se psychicky připravit. Pokud mi řeknou, ža ano, tak je tam dám, nebudu jim v tom určitě bránit. Respektuji ten stav věcí a celou tu nešťastnou tragédii," ujistil Jandač.

Věří, že právě díky milované hře by jeho svěřenci mohli nenahraditelnou ztrátu v rodině alespoň o maličko lépe snášet. "Tady je každá rada drahá. Prožil jsem si kdysi v Liberci, když se na začátku sezony oběsil Pavel Kábrt, a víceméně to v té kabině bylo celý rok. Nebyla to vůbec dobrá situace," připomněl Jandač událost před osmi lety.

Souhlasí s maximálním zapojením do týmu

"Jsem ale přesvědčený o tom, že nejlepší lék je maximálně zaměstnat hlavu tím, že kluci budou neustále v tréninku, zápasech a nebudou se utápět v nějakých myšlenkách. Oni s tím sami souhlasí," doplnil Jandač.

Citlivější přístup odmítá, přesto ale přiznal, že na události posledních dnů bude brát zřetel. "Bavili jsme se o tom. Říkal jsem, že se musíme chovat naprosto přirozeně a i je upozorňovat na chyby. Oni to tak i berou, protože nechtějí žádné úlevy, nebo aby se k nim někdo choval v rukavičkách. Určitě tam ale i přesto nějaká míra pochopení bude a můj přístup bude asi hlavně v úvodu jiný než normálně," vysvětlil Jandač.

Byť tragická událost zasáhla celý hokejový svět, Sparty se z několika důvodů dotkla ještě o něco více. "Ta atmosféra teď není dobrá, ale je to pochopitelné. Zasáhlo to celý český hokej a nejen Spartu, ale nás se to týká nejvíc proto, že tu máme oba bratry (Rachůnkovy), navíc Honza Marek tady hrával a jeho koketování se Spartou bylo čím dál výraznější a nabíralo větší intenzity," potvrdil Jandač Markovu touhu vrátit se do Sparty.

Nebýt středeční tragédie, od příští sezony 2012/13 mohl dres s velkým "S" na hrudi oblékat nejen Marek, ale i třetí z bratrů Rachůnků Karel. "Když jsem mluvil s ním a jeho agentem před sezonou, tak projevil přání si zahrát s bratry tady ve Spartě," připomněl Jandač.

Autoři: ,

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...