Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Recept Třince na ovládnutí extraligy: peníze a nová filosofie

Sport

  17:00
PRAHA - Jednu trofej už mají, ovšem hokejový Třinec více zajímá ta druhá, důležitější. „Zisk Prezidentského poháru je příjemným bonusem, jenže chceme víc,“ říká brankář Peter Hamerlík na klubovém webu. Vždyť již na startu sezony Evžen Delong, generální ředitel organizace, tvrdil: „Jsme schopni hrát o titul a máme na to finančně, hráčsky i personálně.“ Mnozí jim nevěřili. A oni svým slovům stejně dostáli.

Hokejisté třince slaví vítězství Prezidentského poháru foto: ČTK

Jako černý kůň se radují z celkového triumfu v základní části. Vůbec poprvé za 15 let v extralize. Ještě před pár lety byli přitom považováni za provinční klub. A tady jsou důvody, proč to už neplatí.

Finanční zázemí. Protože od tohohle se odvíjí všechno ostatní.

Umístění Třince po základní části za poslední sezony

2003/2004 - 7. místo
2004/2005 - 13. místo
2005/2006 - 7. místo
2006/2007 - 8. místo
2007/2008 - 7. místo
2008/2009 - 10. místp
2009/2010 - 6. místo
2010/2011 - 1. místo

Třebaže je vedení klubu na téma své pokladny tajemné a takřka o něm nemluví, je evidentní, že v soutěži disponuje jedním z největších rozpočtů (mluví se o částce kolem 150 milionů korun). Za klubem stojí ocelářský gigant Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka, který pokrývá 95 % ročního rozpočtu. "Nemyslím si, že by mohli poskládat nějak výrazněji lepší tým," potvrzuje hokejový analytik Martin Hosták.

Dvě kvalitní posily. Třinec se navíc s už tak dobře sestaveným kádrem stal v létě jedním z nejlépe posilujících klubů. Vedle několika dalších jmen získal útočníka Václava Varaďu, ale hlavně – obránce Lukáše Krajíčka, loňského finalistu Stanley Cupu. Ten, zvyklý z NHL netajit se svým platem, na podzim promluvil o výši svého příjmu. "Beru 600 tisíc korun měsíčně," připustil. Tím je zároveň považován za nejlépe placeného hráče v lize, avšak poprávu – Krajíček vede s 22 kladnými body celkovou tabulku +/- hodnocení. Když už padla řeč o penězích – kromě Krajíčka patří k nejlépe placeným i hráči Ladislav Kohn (4,8 mil. ročně) s kapitánem Radkem Bonkem (4,5 mil. ročně).

Vyvážené mužstvo. Gólman Hamerlík vidí jeden z dalších důvodů: "Oproti loňsku máme víc vyrovnaných formací. A více jsme se sehráli." A pak je tu jiný faktor: průměrný věk celého týmu čítá 28 let, což je v hokeji ideální. "Mají dobře složený tým, v němž jsou zkušení hráči, ale mají také nastupující generace," pravil svazový šéftrenér Slavomír Lener agentuře ČTK. Ofenzivě s 50 kanadskými body velí světový šampion Martin Růžička, sedm dalších hráčů vstřelilo po deseti a více brankách. Navíc Krajíček, Varaďa, Bonk, Kohn – ti všichni mají bohaté zkušenosti ze zámořské NHL.

Zadní vrátka. Tento triumf je pro Třinec zasloužený. Proč? Předvádí jeden z nejatraktivnějších hokejových stylů. Jeho hra je založena na útočném pojetí, třeba proti Litvínovu se zasloužil o nejvyšší výhru sezony (10:1). Zároveň ale pozměnil filosofii. "Už myslí i na obranu, která sice dokonalá není, ale rozhodně je výrazně lepší," ukazuje Hosták.

Pracovitý trenér. Ne, není úplně nápadný, řada lidí o něm toho příliš neví. Jenže za 52letého Pavla Marka mluví nyní výsledky. "Já ho vidím jako přemýšlivého kouče, který dokáže své mužstvo usměrnit," popisuje Hosták. Markovy znalosti podtrhuje i reprezentační angažmá, kdy před pěti lety u "A" týmu asistoval Aloisi Hadamczikovi. Jeho výhodou je i to, že už v Třinci působí téměř celé desetiletí. Zdejší prostředí dopodrobna zná, stejně jako jeho pomocník Břetislav Kopřiva.

Třinec je favoritem bookmakerů pro play off

Hokejisté Třince jsou podle odhadů bookmakerů předních sázkových kanceláří na českém trhu největšími favority na zisk extraligového titulu. Oceláře sice před startem sezony řadili do horší poloviny pelotonu české nejvyšší soutěže, zisk Prezidentského poháru však tento náhled výrazně změnil.

Na Třinec lze v nejvýhodnějším kurzu 4,5:1 vsadit v Tipsportu. Hned za Oceláři se seřadily týmy, které za nimi skončily i po dlouhodobé části - Liberec a Vítkovice. Bílým Tygrům věří nejvíce v Chanci, která na případný triumf Severočechů nabízí shodný kurz jako má Tipsport na Třinec.

Naopak nejlépe zpeněžit titul svěřenců kouče Jiřího Kalouse je možné ve Fortuně a v Synot-Tipu (shodně 5,5:1). Takřka úplná shoda panuje u kurzů na Vítkovice, na jejichž prvenství lze vsadit v kurzovém rozmezí 6,8 až 7:1.                                                    čtk

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!