Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reichel před duelem s Růžičkou: Někdy už ze mě vylítne i ostřejší slovo

Sport

  14:59
LITVÍNOV/PRAHA - Než skončil s hokejem, říkalo se o něm, že je občas pěkný mrzout. Ale jako vůdce týmu uměl vždy v pravý čas zařvat. Odteď možná bude Robert Reichel (39) hlasitý ještě více a častěji. "Bude-li to nutné..." říká kouč Litvínova. No jasně, patriot černožlutého klubu se přece sžívá s novou rolí. Dosud jen v přípravě, pozítří už ale ostrým debutem proti Slavii.

Robert Reichel. foto: ČTK

* LN Litvínov má z přátelských zápasů bilanci 3 vítězství a 10 porážek. Mám se vůbec ptát, zda jste s přípravou spokojen?
Ale já spokojen jsem, kromě výsledků byla dobrá. Dělali jsme to, co chtěli, a kluci to zvládli dobře. Samozřejmě výsledky nebyly podle našich představ, na druhou stranu nám to ukázalo spoustu chyb, na kterých teď musíme pracovat.

Můžu se učit od toho nejlepšího

V onen zápas na slávistické střídačce ještě stát nebude. Až sešívaní v pátek přivítají v O2 areně Litvínov, Josef Beránek povede v jiné bitvě pražské juniory.

Právě o ty se začal starat poté, co letos ukončil hokejovou kariéru. Do toho pak bude u seniorského týmu působit jako jeden z asistentů Vladimíra Růžičky.

"Copak znáte lepší způsob, jak se něco přiučit? On toho z našich trenérů nejvíc dokázal, má spoustu zkušeností," usmívá se bývalý útočník na Růžičkovu adresu.

Sám zatím neví, co má od své nové práce očekávat. "Ale kdyby mě to nebavilo, tak bych to přece nedělal," povídá. "Jestli křičím? Zatím to nebylo moc potřeba," dodává. "Hráčům je jasné, jakou úlohu kdo má."

Ta Beránkova ve Slavii je připravit Růžičkovi talentované juniory. A učit se pak vedle něj co nejvíc. "Ale jestli je to pro mě optimální systém, ukáže až čas." Aby bylo jasno: Beránek u seniorských tréninků obvykle pracuje s ofenzivou, kdy postupuje podle předem připraveného plánu.

"Zatím je všechno v pohodě. To víte, pořád si ještě zvykám," povídal. Když se ho zeptáte na pátečního soupeře Slavie, neváhá o Robertu Reichelovi pochybovat.

"Věřím, že to bude dobrý kouč. Bude sice sbírat zkušenosti, ale celý život se už v roli vůdce pohybuje. To jsou věci k nezaplacení, díky nimž dostane náskok před ostatními," tvrdí 40letý Beránek.

Sám je s většinou "A" mužstva Slavie velký kamarád, vždyť ještě loni stál s hráči na stejné lodi a Růžičku musel na slovo poslouchat. "Ale tohle tu žádnou roli nehraje. Všichni dobře víme, co můžeme od sebe očekávat," ujišťuje. Dejte mu čas. Třeba se projeví.

* LN Ale jako bývalý hráč i vy přece sám víte, jak je důležité jít do extraligy v psychické pohodě.
Nás ale nic nestraší. Poslední zápasy, které jsme odehráli, nám ukázaly, že jsme schopni hrát s kýmkoliv. Pokud se budou plnit věci, které po hráčích chceme, tak bychom neměli mít problém.

* LN Když jste se rozhodl k funkci sportovního manažera přidat i tu trenérskou, povídal jste, že možná budete trávit ještě víc času na stadionu než doteď? Plní se to?
Zatím je to přibližně stejné. Možná tu jsem daleko víc, ale jako trenér dělám něco jiného než hráč.

* LN A jak moc se tedy liší vaše práce? Poznáváte nyní z druhé strany nové věci?
Určitě. Vždyť jen řízení tréninku na ledě nebo koučování na střídačce – to jsem předtím nedělal. Ale chcete–li dělat kouče, tak s tím musíte začít a točit se kolem toho. Já si věřím. Věřím, že to zvládnu.

* LN Takže jaký bývá Robert Reichel trenér? Ten, jenž si pečlivě připraví vše dopředu, nebo ten, který rád improvizuje?
Tréninky si rád připravuju, řekneme si, co budeme dělat. Ale když vidím, že něco nefunguje, zastavím to a předělávám. Záleží na situaci.

* LN A co taktické pokyny?
Ano, už jsem v zápase improvizoval. Ale taky si nechám poradit.

* LN Od svého trenérského parťáka Jiřího Kučery? Jak je pro vás na střídačce důležitý?
Je... Když potřebuju, zeptám se ho. Jsem rád, že tu mám vedle sebe bývalého hráče, s kterým jsem dřív hrával. Zároveň je to trenér, který má zkušenosti. Můžu toho využít.

* LN Kdo z vás je ten hodnější, a kdo naopak více křičí?
To se takhle nedá říct. Uvidíme v sezoně, až se to všechno rozjede.

* LN Vy býváte hodně impulzivní?
Někdy ne, ale taky už jsem kolikrát byl. Vylítne ze mě ostřejší slovo, to k hokeji patří. Chci vyhrávat.

* LN První utkání hrajete na ledě pražské Slavie. Jak vnímáte souboj proti Josefu Beránkovi nebo Vladimíru Růžičkovi?
Pro mě to není nic zvláštního. Je to první zápas v extralize a my tam jedeme vyhrát. Co se týče Vládi Růžičky, on je jedním z našich nejlepších trenérů, má za sebou výsledky. Zato já teprve začínám. Takže to tak, prosím, vůbec nehodnoťte.

Robert Reichel s Jiřím Šlégrem.

* LN Líbí se vám jeho metody? Pozorujete vůbec ostatní trenéry?
Podívejte, já za svůj život pozoroval hlavně ty, pod kterými jsem hrál. Pod Vláďou to bylo pouze na Světovém poháru, tak nevím, jaké metody má. Každý kouč je jiný. To dobré si pamatujete, jenže stejně se nakonec musíte rozhodnout sám.

* LN Přijímáte, že na vás bude větší tlak, než když jste hrál?
Může se stát, že to nepůjde a já odejdu jako první. Je přece běžné, že vždy za to může ten na střídačce, ne hráči. Pokud se tohle stane, jsem na to připravený. Ale chci vše dělat zodpovědně. Aby se dařilo.

* LN Koukáte občas v šatně na své místo, kde jste dříve seděl?
Ne, už ne.

* LN A co na váš dres, v létě vyvěšený ke stropu litvínovské haly?
Párkrát jsem ho viděl, ale abych k němu zdvihal hlavu pravidelně? Teď mám jiné starosti.