Letošní šampionát začíná hodně zhurta. Už první hrací den se odehrálo zámořské derby Kanady s Amerikou, večer pak na sebe narazili Češi s Rusy v souboji, který je díky historickému podtextu také hodně prestižní a vyhecovaný.
O den později na sebe narazily další týmy, které pojí společná historie. Slováci - vicemistři světa z roku 2012, který ale na posledních dvou turnajích nepostoupili ze základní skupiny - narazili na svého jižního souseda z Maďarska.
Češi spadli po triumfu nad Rusy zpět na led, Lotyše udolali až po nájezdech |
A už v 8. minutě otevřel skóre zápasu Marcinko, jenže soupeř, který se vrátil mezi elitu po sedmi letech, o šest minut později srovnal zásluhou Banhama.
Ještě do konce první části hry poslal Slováky zpět do vedení Jurčo, tentýž hráč pak krásnou zadovkou zpoza branky připravil ve 36. minutě třetí gól pro kapitána Sekeru. V poslední části hry nevyužili Maďaři několik přesilovek, favorit tak nakonec uzavřel skóre zápasu na 4:1 při jejich prvním pokusu o power play, když se trefil v 58. minutě Lušňák.
Maďaři vzápětí dostali výhodu další početní výhody, kterou znásobili opětovným odvoláním brankáře Rajny, na snížení skóre ale už neměli dostatek sil ani dovedností.
V Moskvě se bouří outsideři
Ve skupině A nastoupili Švýcaři, pro změnu stříbrní ze šampionátu z roku 2013, proti dalšímu nováčkovi elitní skupiny Kazachstánu. A v patnácté minutě poslal favorita do vedení Walser.
Jenže soupeř se nesložil, skvělým bruslením a šikovností dělal Švýcarům problémy a zásluhou gólu v oslabení z hole Savčenka ve 30. minutě a Starčenka v přesilovce v polovině třetí části hry se dostal do vedení 2:1. V 53. minutě z další početní výhody vyrovnal Hollenstein.
Více gólů už nepadlo a tak dospělo utkání do prodloužení, následně pak i do samostatných nájezdů. V nich se nemýlili první čtyři střelci, jenže následně se už prosadil pouze naturalizovaný Kazach Dawes, který ve čtvrté sérii zopakoval svůj úspěch z první.
Naopak ve napoprvé úspěšný Švýcar Martschini následně na Kolesnika, který v zápase pochytal 49 střel soupeře, nevyzrál a po Lotyších a Češích obrali o body favorizovaného soupeře také Kazaši.
Francouzi porazili Němce, Dánové smetli Nory
Také odpolední blok zápasů světového šampionátu přinesl překvapivý výsledek. Ve skupině B se o něj postarali hráči Francie, kteří porazili v nájezdech Německo 3:2. Duel, ve kterém české duo rozhodčích Martin Fraňo - Antonín Jeřábek rozdalo celkem jedenáct trestů (sedm pro Francouze), měl podobný průběh jako ten mezi Švýcarskem a Kazachstánem.
Francouzi rychle vedli, když se ve 4. minutě prosadil Raux, jenže Němci ve druhé dvacetiminutovce skóre otočili na svoji stranu zásluhou Riedera a Schutze. O tom, že půjde zápas do prodloužení rozhodl 50 sekund před koncem ještě před plánovaným odvoláním brankáře Claireaux. Druhá zápasový obrat pak završil jediný úspěšný penaltový střelec Fleury.
Oba soupeři se potkali na světovém šampionátu potřetí za poslední čtyři roky - v roce 2013 slavili výhru 4:3 v prodloužení Francouzi, loni v Praze pak vyhráli Němci 2:1.
V jednoznačnou záležitost se proměnil duel v „české“ skupině mezi Dánskem a Norskem. Severské derby pro sebe urvali prvně jmenovaný po hladkém triumfu 3:0, na kterém měl největší podíl brankář Sebastian Dahm, který si vychytanou nulu zasloužil 44 úspěšnými zásahy. O góly vítězů se postarali jmenovci Jensenové, Norům nepomohla ani hvězdná posila z NHL Mats Zuccarello.
Ve večerním programu si den po školení od Kanaďanů vylepšili náladu i bodový zisk Američané, kteří přestříleli Bělorusko 6:3. Zámořský celek vedl ve 35. minutě už 5:1, následně povolil soupeři snížit na rozdíl dvou branek, drama ale odmítl v 55. minutě Matthews, který si v zápase připsal na konto celkem tři kanadské body (2+1).
Mistrovství světa v hokejiSkupina A - Moskva: Švýcarsko - Kazachstán 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0) Švýcarsko: Berra - Du Bois, Geering, Diaz, Blum, Weber, Grossmann, Schneeberger - Ambühl, Hollenstein, Martschini - Niederreiter, Moser, Haas - Hofmann, Adrighetto, Walser - Walker, Trachsler, D. Wieser - M. Wieser. Trenér: Patrick Fischer. Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kairov - Dawes, Bochenski, Boyd - Starčenko, Rymarjev, Ivanov - Chuďakov, Krasnoslobodcev, Puškarjov - Panšin, Šin, Solarjov. Trenér: Andrej Nazarov. Norsko - Dánsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1) Branky a nahrávky: 22. Nicklas Jensen (Storm, Madsen), 35. J. Jensen (Eller, Nielsen), 60. Nicklas Jensen (Nielsen). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:8. Bez využití. Diváci: 6668. Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödergaard - Martinsen, K. Olimb, M. Olimb - Bastiansen, Zuccarello, Rosseli Olsen - Röymark, Forsberg, Roest - Ask, Dahlström, Valkvae Olsen - Trettenes, Stene. Trenér: Roy Johansen. Dánsko: Dahm - J. Jensen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Kristensen - Ehlers, J. Hansen, Eller - Storm, Nicklas Jensen, Madsen - Bjorkstrand, Christensen, Green - Starkov, Poulsen, Bau Hansen. Trenér: Jan Karlsson. Skupina B (Petrohrad): Slovensko - Maďarsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0) Slovensko: Konrád - Sersen, Meszároš, Sekera, Marinčin, Mikuš, Graňák, Švarný, Jaroš - Daňo, Réway, Bakoš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Lušňák, Šťastný, Hrnka. Trenér: Zdeno Cíger. Maďarsko: Rajna - Wehrs, Dudás, Szirányi, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Garát - G. Nagy, Sofron, Bartalis - Kóger, Galló, Sarauer - Kovács, J. Vas, Sebök - K. Nagy, Magosi, Banham. Trenér: Rich Chernomaz. Bělorusko - USA 3:6 (0:2, 2:3, 1:1) Branky a nahrávky: 28. Platt (Stěpanov, Linglet), 39. Stas, 50. Korobov (S. Kosticyn, Stěpanov) - 10. Wood (Vatrano, Hinostroza), 14. Wideman (Matthews, Larkin), 23. Larkin (Schroeder), 29. Hanifin (Hinostroza, Motte), 35. Matthews (Connor, Hanifin), 55. Matthews (Vatrano, Wideman). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Olenin (Rus.) - Fluri (Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 8:9, navíc Šinkevič (Běl.) do konce utkání (trest ve hře). Využití: 2:3. Diváci: 3762. Bělorusko: Lalande - Djukov, Korobov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkel, Šinkevič - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - Stěpanov, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Pavlovič - Děmkov. Trenér: Dave Lewis. USA: Condon - Wideman, Hanifin, Murphy, Skjei, Warsofsky, Santini - Connor, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Maroon, Hinostroza, Wood - Fasching. Trenér: John Hynes. |