24. listopadu 2011 17:24, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Reprezentace má problém: kluby nechtějí uvolnit hráče

Česko (Jan Kovář) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko (Jan Kovář) | foto: Reuters

VELKÁ BÍTEŠ Na schůzce v Praze příští týden budou zástupci extraligových klubů zřejmě řešit spor s vedením české reprezentace o uvolnění hokejistů pro národní tým na prosincový Channel One Cup v Chomutově a Moskvě. České Budějovice, Pardubice a Plzeň totiž budou hrát v té době na finálovém turnaji European Trophy ve Vídni a v Salcburku, Vítkovice zase čeká po Vánocích Spenglerův pohár v Davosu.

Kouč národního týmu Alois Hadamczik na nedávném turnaji Karjala prohlásil, že bude nominaci skládat bez ohledu na program těchto klubů. Pardubice ale svého kapitána Petra Koukala, podobně jako České Budějovice svou brankářskou jedničku Jakuba Kováře chtějí mít k dispozici na akci, kterou berou hodně prestižně.

"Pan Šulc dostal žádost, abychom se všichni, kterých se to týká, i zástupci ze svazu příští týden ve středu sešli na menší poradu a vysvětlili si to a došli k nějakému konsenzu. Samozřejmě národní mužstvo má kam sáhnout, zatímco Pardubice ne," řekl pro ČTK a iDnes po dnešním jednání Asociace profesionálních hráčů ledního hokeje generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý.

Musí dojít k dohodě

Podle něj je potřeba dojít k nějaké oficiální dohodě. "Teď už to musí mít oficiální platformu, která bude nějakým způsobem respektovaná všemi stranami. Všechno se vyvíjí a bude i do budoucna potřeba inovovat smlouvy, které mají mezi sebou svazy a ligy. Mění se to například v Německu, ve Švýcarsku a všude jinde," doplnil Kusý.

Českou reprezentaci čeká ve čtvrtek 15. prosince duel se Švédskem v Chomutově, pak o víkendu zápasy s Finskem a Ruskem v Moskvě. Turnaj Red Bull Salute startuje v pátek 16. prosince. Pardubice hrají čtvrtfinále se Salcburkem, České Budějovice s Jokeritem Helsinky a Plzeň s Luleou. O víkendu se pak bude bojovat o konečné umístění.

"Je to podle mého názoru velmi významné finále čerstvě narozené evropské soutěže, která možná bude v budoucnosti určovat i kvalitu českého hokeje nebo možnost klubů zasahovat do evropské soutěže," doplnil Kusý. "Pokud mám správné informace, tak všechny týmy jedou v plné síle. Všichni mi řekli, že je to pro ně tak prestižní turnaj, že jedou v plné síle," popsal Kusý, jak se chystají ostatní účastníci turnaje, na němž budou hrát i Frölunda a Linköping.

Alois Hadamczik.
Jan Koukal.

Spor byl už před Karjalou. Kouč národního týmuHadamczik povolal Koukal, ten ale musel ještě nastoupit k ligové dohrávce.

Například juniorského reprezentanta Tomáše Noska na soustředění dvacítky před mistrovstvím světa Kusý uvolní, ale o Koukala nechce přijít. "Při současném stavu, kdy jsou kádry velmi úzké, nemám jinou možnost. Nedovedu si představit, že takový turnaj bude bez vlastního kapitána," uvedl.

Navíc si nemůže zajistit posily jen pro finále European Trophy. "Má jasná pravidla, že mohou nastoupit jen hráči, kteří mají v klubu smlouvy do konce sezony. Trenér národního mužstva má právo nominovat kohokoliv, ale na druhou stranu si může vybírat z daleko většího portfolia hráčů, ať už v extralize nebo v evropských soutěžích," řekl Kusý.

Kusý: S Koukalem jsme v tom byli nevinně

Věří, že obě strany dojdou k dohodě. "Doufáme, že naše fakta budou všichni chápat. I když to není jednoduché, Petr Koukal je bezpochyby hráč, který do národního týmu patří. Může za něj nastoupit v únoru a po sezoně, když mužstvo skončí v play off. Vždy to bylo tak, že mužstva, která jezdila na Spengler Cup, tak se jejich hráči do národního týmu nebrali," dodal Kusý.

Ve sporu byl s Hadamczikem už ohledně Koukalova uvolnění na turnaj Karjala. Pardubice totiž v den (úterý 8. listopadu), kdy byl sraz národního týmu, dohrávaly zápas 1. kola na ledě Vítkovic. Klub proto pustil svého kapitána až po utkání. "To jsme si tady dneska na APK vysvětlili, že my jsme v tom byli naprosto nevinně. Říkali jsme, že ten zápas odehrajeme kdykoliv, i v případě, že bychom hráli třeba čtyři v týdnu," dodal Kusý.

ČTK, Lidovky.cz

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Najdete na Lidovky.cz