17. srpna 2011 14:25, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Revoluce: český kouč Vůjtek povede Slováky

Vladimír Vůjtek starší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Vůjtek starší. | foto: ČTK

BRATISLAVA Zkušený český trenér Vladimír Vůjtek povede slovenskou hokejovou reprezentaci. Rozhodlo o tom dnes vedení národního svazu, který dal čtyřiašedesátiletému kouči přednost před Slovákem Jánem Filcem. Svaz angažoval Vůjtka do konce příštího roku s opcí do olympiády v Soči v roce 2014. Jeho asistentem bude trenér Skalice Peter Oremus.

"Výkonný výbor jednoznačně řekl, že chce jít novou cestou, dát tomu nový impulz, novou krev," odůvodnil generální sekretář svazu Otto Sykora výběr Vůjtka. Pro jeho angažování se vyslovili všichni členové vedení svazu. Vůjtkův protikandidát Filc slovenskou reprezentaci už trénoval, v roce 2002 ji dovedl k titulu mistrů světa a loni byl u zisku čtvrtého místa na olympijském turnaji ve Vancouveru.

"Tu nabídku jsem dostal před třemi týdny a akceptoval jsem ji. Od té doby jsme byli v tak úzkém kontaktu, že jsem věřil, že to dopadne," řekl zkušený kouč pro Lidové noviny. Vůjtek bude druhým cizincem na postu trenéra slovenských hokejistů. V květnu u mužstva kvůli neúspěchu na mistrovství světa v Bratislavě a Košicích skončil Kanaďan Glen Hanlon. Slováci pod jeho vedením obsadili až desáté místo, podobně jako na předchozích šampionátech se tak nedostali do závěrečných bojů o medaile. Slovenský výběr čeká generační obměna, hokej v zemi se potýká s omezeným okruhem mladých talentů.

Nová trenérská dvojice nastoupí ke kormidlu slovenské reprezentace začátkem září. Své plány představí ve čtvrtek v Bratislavě. "Těžko říct, jestli je to dosavadní vrchol mé kariéry... Ale ta nabídka mě potěšila a já svou novou práci beru jako další výzvu ve své kariéře," dodal pro LN Vůjtek. Již před oznámením verdiktu vedení slovenského svazu ale uvedl, že v případě, že by dostal důvěru, bylo by jeho hlavním úkolem vybudovat novou a správnou kostru národního týmu.

"Jedna generace kolem Pavola Demitry skončila a nahradit je musí jiní. Stavět bychom ji měli kolem Mariána Hossy, Gáboríka a Cháry, který je teď ale v dobrém týmu a kdo ví, zda bude v následujícím roce před mistrovstvím světa vůbec volný," uvedl Vůjtek pro deník Šport. Připravit se prý musí i na variantu, že slovenské hvězdy působící v NHL nebudou reprezentaci k dispozici.

"Nahradit by je museli hráči z Evropy. Možná, že doposud měli pocit, že vše stojí na hráčích z NHL a cítili se méněcenní. Budu rád, když v reprezentaci odevzdají to co v klubech," podotkl Vůjtek. Velkého tlaku, který na něj bude působit, se neobává. "V hokeji už jsem toho zažil hodně a dokážu se emocím bránit. I v Rusku jsem byl pod velkým tlakem a musel jsem se s tím umět vyrovnat," podotkl kouč, který byl v roce 2005 kandidátem na post trenéra české reprezentace. Nástupcem Vladimíra Růžičky se ale nakonec stal Alois Hadamczik.

Jedním z hlavních úkolů Vůjtka bude zajistit týmu účast na olympijských hrách 2014. O přímém postupu Slovenska na olympiádu se rozhodne na mistrovství světa, které se uskuteční v příštím roce ve Finsku a Švédsku. "Pokud by se to nepodařilo, bude kvalifikace odstartována v listopadu 2012 a tam by tento realizační tým měl ještě možnost pokusit se o kvalifikaci. Pokud se to podaří, budou mít opci až do olympiády. V případě, že by se to nepodařilo, tak končí 31. prosince 2012," uvedl šéf hokejového svazu Igor Nemeček.

Připomněl, že Vůjtek získal dobré jméno během svého působení v ruské soutěži a později v Kontinentální lize. Nový reprezentační trenér souhlasil podle Sykory s podmínkami. "Téma peníze či délka angažmá tu nebylo. Tady byla vůle trenéra se podílet a budovat něco pro národní mužstvo," poznamenal Sykora, jenž na postu generálního manažera reprezentace vystřídal někdejšího úspěšného útočníka Petera Bondru.

Hokejový svaz se ve finále rozhodoval mezi Vůjtkem a Filcem. Dříve se spekulovalo i o angažování dalších českých trenérů Miloše Říhy nebo Rostislava Čady. Svaz ale takovou možnost kvůli jejich klubovým povinnostem odmítl. Vůjtek, který naposledy vedl v Kontinentální hokejové lize mužstvo Jaroslavle, byl nyní bez angažmá.

ČTK, Lidovky.cz