29. července 2011 11:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Říha: Cíl Petrohradu je už pět let stejný

Miloš Říha na střídačce SKA Petrohrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Říha na střídačce SKA Petrohrad. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Trenér Miloš Říha při předchozích angažmá v ruských klubech mohl se svými svěřenci spíše jen překvapit. Toto léto ovšem pro něj začíná zcela nová etapa: jako hlavní kouč převzal SKA Petrohrad, pravděpodobně nejbohatší hokejový klub v Evropě, který má pro novou sezonu KHL jen nejvyšší cíle v podobě mistrovského titulu.

Dvaapadesátiletý Říha vedl v minulosti Chimik Voskresensk, Spartak Moskva a Atlant Mytišči, který na jaře dovedl až k nečekané účasti ve finále. Byť je moskevský Spartak z pohledu historie pojmem, teprve nyní převzal český kouč velkoklub současnosti.

"Zatím jsem to ale nijak nepocítil, spíš naopak. Vedení je naprosto vstřícné a nechává nám prostor. Přišel generální manažer (bývalý vynikající obránce Alexej Kasatonov), který velmi rozumí hokeji a s nímž jsme našli společnou řeč. Zatím na nás nikdo nijak netlačí a připravujeme se v klidu," řekl Říha v rozhovoru s novináři.

Nejvyšší možné cíle klubu se ale nijak nezměnily. "Už je mají pět let a nikam se nedostali. Cíle zůstávají stejné, ale já se to snažím mírnit. Tam je deset hodně kvalitních týmů a je to pak i otázka štěstí, momentální formy, zranění... Sezona je dlouhá a může se toho hodně stát," připomněl.

Poměrně zásadní věci už se v klubu ostatně udály. Odešli z něj nuceně elitní hráči a hvězdy první velikosti Alexej Jašin a Maxim Sušinskij.

Jašinovi skončila smlouva, Sušinskij, jenž si v ruských médiích postěžoval, že Říha stál za jeho odchodem, měl ještě rok platného kontraktu před sebou.

Jakub Štěpánek v dresu SKA Petrohrad.

"K tomu se nechci nijak moc vyjadřovat. Nejde o žádnou kauzu; to je prostě profesionální práce. Ještě předtím, než jsem vůbec podepsal smlouvu, se jednalo na úrovni klubových prezidentů o hráčích a u Sušinského byl velký otazník. Na konci se pak rozhodlo, že se mužstvo bude omlazovat, čímž padlo to rozhodnutí," vysvětlil Říha.

"Každý z nás můžeme být jistě nějakým způsobem ukřivdění. Je to výborný hráč a kdyby byl v našem mužstvu, já bych ho zařadil a rád ho tam viděl, ale rozhodnutí přišlo takovéhle...," doplnil Říha.

Na soustředění vyrazil s mužstvem na dva týdny do rodného Přerova, po pár dnech se o síle kádru zatím nechtěl bavit. "Trošku jsem se bál toho, že mužstvo nebylo zvyklé tolik pracovat. Naložili jsme na kluky obrovské penzum práce, ale velmi pozitivní je to, že k tomu všichni přistoupili na sto procent," pochvaloval si.

Byť má v mužstvu i nadále několik zvučných jmen, případnému posílení se nebrání. Ale až postupem času. "Jsme na takovou variantu připravení, ale spíš až v průběhu sezony, nechceme to dělat hned," přiblížil strategii.

Jeho svěřenci odstartovali zápasový program duelem s prvoligovým Hradcem Králové a na výhru 2:0 se docela nadřeli. "Bylo to první utkání a v začátku, kdy se dostáváme do kondice a jsme v hrubé práci, jsme zatím ani nedělali žádné taktické věci a proto ani nedávali taktické pokyny. Nadšení domácích jsme eliminovali hlavně poctivým hokejem a prací," uvedl Říha.

"Utkání s Hradcem účel splnilo"
Přiznal, že až na několik pohledných akcí v první třetině jeho výběr nijak velký hokej nepředvedl. "Účel to ale jasně splnilo, protože v prvním týdnu jsem chtěl sehrát nějaký zápas, povedlo se nám domluvit se v Hradci a utkání se odehrálo. Hráčům by to mělo pomoct v tom, že během týdne fyzické kondice se při utkání trošku uvolnili," věřil Říha.

Sám očekával, že to pro Petrohrad nebude vůbec snadné utkání. "Znám to ze své praxe, že proti silnému celku se každý vytáhne. Nevím, jak domácí trénovali před zápasem, my měli ještě tvrdý dvoufázový trénink. Čekal jsem, že Hradec bude aktivní a bude chtít bojovat. Svým hráčům jsem to říkal a bylo to pak dobře vidět," připomněl.

Organizaci duelu pomohl i jeho stejnojmenný syn, který je hlavním trenérem mužstva juniorů Východočechů. "Hledali jsme soupeře na první týden přípravy, ale já už ji dělám třetí rok v Česku, ale nikdo se mnou nechce hrát s tím, že nejsou rozehraní. Miloš přišel s tím nápadem, zda bychom přijeli, že by to bylo pro Hradec pěkné. Tak jsme se domluvili," přiblížil Říha.

Mrzely ho jen některé negativní reakce publika. "Je škoda, že se k tomu někteří postaví takovým způsobem. Myslím si, že to byl svátek pro Hradec, tak jak je to i pro Přerov a nějaké urážky k tomu nepatří," prohlásil Říha.

"Nebylo toho moc, ale něco jsem určitě slyšel a je jedno, zda to bylo na mě nebo někoho jiného z týmu," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!