10. května 2011 3:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Říha povede Arťuchina v Petrohradu: Těším se na něj

Arťuchin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arťuchin. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA/PRAHA Zranil dva české hráče Milana Michálka a Karla Rachůnka, kteří utkání s Ruskem nedohráli. Disciplinárnímu trestu se ale vyhnul. "Vůbec se mi nelíbí, jak se chová," řekl Miloš Říha, nový trenér SKA Petrohrad, kde hraje i ruský tvrďák. Český trenér bude mít v letní přípravě na nový ročník KHL úkol číslo jedna: uklidnit Arťuchina.

Jaký máte názor na zákroky Arťuchina proti českým hráčům? 
První dva zákroky byly sice čisté, třetí už byl zbytečný a oslabil mužstvo. Navíc na konci utkání ani nepodal ruce, to se mi nelíbilo.

Co říkáte na to, že IIHF Arťuchina dodatečně nepotrestala?
Myslím, že to nebylo v pořádku. Měl dostat trest, ale rozhoduje někdo jiný.

V Rusku jeho počínání oslavovali. Co si o tom myslíte?
Mají rádi hráče, kteří vystoupí z řady. Rusové do té doby nehráli nic moc, ale on se postavil dopředu a prakticky je probudil. Zároveň si myslím, že s tím hodně Rusů nesouhlasí.

Od nové sezony budete trénovat Petrohrad, kde Arťuchin působí. Jak se na spolupráci těšíte?
Těším, protože už jsem podobného hráče měl. Byl jím Fjodorov, který se umravnil a začal hrát hokej. Přestal bláznit a nenechával se zbytečně vylučovat, pracoval pro mužstvo.

S ním to budete mít těžké, v NHL měl hodně výstřelků.
Asi to bude těžké, ale nic není jednoduché. Nejdřív půjdu cestou vzájemných pohovorů, a když to člověk nepochopí, tak potom může přijít konec. Tuto variantu zatím nechci řešit. Chci s ním pracovat a věřím tomu, že se dohodneme. Tak jak mužstvo nastartoval, v závěru oslabil.

Trenér Bykov Arťuchina pochválil. Byl to taktický záměr?
Arťuchinovo rozhodnutí to nebylo.