Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Říkalo se, že se s Jágrem nemusí. Eliáš: Trávíme spolu dost času

Sport

  12:13
NEW JERSEY/PRAHA - Léta se spekulovalo, že se hokejisté Jaromír Jágr a Patrik Eliáš moc nemusí, jenže teď se poprvé v kariéře potkají v jednom klubu NHL v New Jersey a navzdory všem dřívějším klepům Eliáš říká: "Trávíme spolu docela dost času." V Devils vznikla česká kolonie. Eliáš a Marek Židlický se s nováčky Jágrem a Rostislavem Oleszem scházejí na večeřích, aby dali dohromady pevnější pouto.

Český hokejista ve službách New Jersey Devils Patrik Eliáš v zápase NHL foto: ČTK

Patriku, jak jste na tom zdravotně? Vy i Jaromír Jágr jste měli před sezonou potíže...
Měl jsem trošku natažená třísla, hrál jsem s nimi i poslední přípravný zápas, ale po něm jsem si vzal tři čtyři dny volno. Byl jsem opatrný, ale dneska (tedy v pondělí) to na tréninku bylo v pohodě. A trénoval i Jarda Jágr.

Jak vlastně po těch všech sezonách v NHL prožíváte přípravné období, kdy mladíci bojují o místo v sestavě?
Spíš vzhledem ke svému postavení v týmu komunikuji s trenérem, bavíme se o různých herních variantách, o složení pětek a přesilovkových formací. Jde o to, aby si člověk sednul se spoluhráči. A samozřejmě jsem natěšený. Pamatuji si rok 2000, kdy jsme vyhráli Stanley Cup. Tehdy jsme měli nejsilnější mančaft za celou dobu, co tu jsem. Letos se to tomu roku podobá. Je to skvěle poskládané, máme pět pětek a každá může hrát.

U vás to vypadá, že budete nastupovat s Clowem a Brunnerem, dvěma nováčky v týmu.
Asi to tak bude. S Brunnerem jsem hrál oba přípravné zápasy, jeden s Clowem. Ale uvidíme, jak se to vyvine. Jarda toho s námi moc nenatrénoval, ale klidně se spolu můžeme v lajně objevit. Jak už jsem řekl: každý může hrát s každým, jde jen o to, aby si to sedlo.

Vypadá to však, že v přesilovkách se s Jágrem i Židlickým potkáte.
Dnes to tak bylo, jenže na přesilovky máme 13 hráčů! Jarda navíc hraje pozici, kterou hraju i já. Takže záleží na trenérech, jestli v přesilovce budeme spolu, nebo každý z¬nás bude řídit jednu formaci.

Jágr v dresu New Jersey Devils.

Zažil jste roky, kdy jste byl v Jersey jediný Čech. Teď jste tam společně s Rostislavem Oleszem čtyři. Je to výhoda?
Pro mě je to fajn. S Márou Židlickým jsme kamarádi, rozumíme si. Rosťa je v pohodě kluk, zapadl skvěle a i pro Jardu je dobře, že tady máme Čechy. Trávíme spolu docela hodně času.

Ostatně, už jste ho pozval domů na večeři, jak jste ještě v Česku sliboval?
Byl u nás třikrát i s Rosťou Oleszem. Pak jsme byli u Židlických a v neděli jsme s rodinami vyrazili na večeři do New Yorku. Jsme spolu dost.

V kabině smí znít čeština?
Jasně. Nikdo si zatím nedovolil říct, že by snad nemohla.

A Jágr s Oleszem už platili zápisné?
Tu večeři v New Yorku platil Jarda, ale tím, jak byli kluci třikrát u nás, tak nám to spíš oplatili. Až budeme cestovat ven, nějaká večeře od nováčků pro celý tým bude muset být zaplacená. Takže to je ještě čeká.

Marek Židlický v dresu New Jersey Devils.

Mimochodem, z té večeře v New Yorku zveřejnil Jágr na svém Facebooku fotografii, kterou nazval "čtyři mušketýři" a má na ní hodně zkrácené vlasy. Za to už mohou přísná pravidla Devils?
Jak já, tak Mára jsme dostali pokyny, že je třeba Jardovi připomenout, aby to ostříhal. Neměl s tím problém.

Zpět k týmu. Mluvil o jeho síle, takže věříte, že byste v sezoně mohli dojít hodně daleko?
Ano. Tím, že máme tolik hráčů, nebudou nás tolik kosit zranění. Nebo když se týmu nebude dařit, nemusí nás to tolik ovlivnit. Máme skvělé brankáře, ať už Martyho Brodeura či Schneidera, který chytal fantasticky. V obraně jsou šikovní kluci a útok je skvělý. Jedna pětka Zajac, Ryder, Olesz, další Henrique, Zubrus a Jarda. Pak je ta moje a čtvrtá pětka je nejlepší čtvrtou lajnou v lize. Nemáme se čeho bát.

Favoritem NHL je kdo?
Kdokoliv může vyhrát, je to dané snížením platového stropu. Každý má kvalitní hráče, takže bude záležet na zkušenostech. Ale na Východě jsou vždycky nahoře Boston a Pittsburgh, na Západě pak Los Angeles a Chicago. Jo, zapomněl jsem samozřejmě na nás.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat