Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenér Přerost: Nemám se za co stydět. Můj konec byl domluvený předem

Sport

  17:19
PRAHA - Po příletu z Kanady se novinářům vyhýbal a na Ruzyni odešel zadním vchodem. O den později však Miroslav Přerost, dnes už bývalý trenér neúspěšné reprezentace hokejistů do 20 let, předstoupil a fanouškům vzkázal: „Zodpovědnost za výsledek beru jednoznačně na sebe. Ale za těch pět let, co jsem byl u týmu, se nemám za co stydět.“

Miroslav Přerost na české střídačce. foto: cslh.cz

Za celou dobu jste však neměl jediný úspěch.
Když se před mým nástupem vybíral trenér pro dvacítku, bylo osloveno mnoho adeptů. Ti všichni moc dobře věděli, jak na tom náš juniorský hokej je. Tenkrát jsme byli všem pro smích, nikdo s námi nechtěl hrát, všude nám dávali nejhorší kabinu a tak dále.

Takže myslíte, že nastal posun?
Ve všech letech jsme hráli o semifinále, ale vždycky jsme byli podceňovaným mužstvem. Letos nás poprvé tipovali na třetí místo, pro nás šlo o novou situaci a bohužel jsme ji nezvládli.

Proč?
Měli jsme výborný tým, což vyvolalo vlnu přesvědčení, že tohle mužstvo má na medaile. Já ale věděl, že to nebude tak jednoduché. I tak jsem po přípravných zápasech věřil, že když mužstvo doplníme o kvalitní hráče ze zámoří, tak můžeme uspět. Během turnaje se ale bohužel neprojevila práce nás, trenérů. V prvních dvou zápasech jsme postrádali zarputilost. V tom vidím největší chybu.

Stojíte si za výběrem hráčů, kvůli kterému jste byl kritizovaný?
Mužstvo vždycky sestavujete podle nejlepšího svědomí a vědomí. Ale ještě se mi nestalo, aby mi hráč psal maily, aby mi jeho tatínek třikrát volal a jeho agent chtěl neustále nějaké schůzky.

Narážíte na Pavla Zachu?
Osobně jsem s hráči nikdy problém neměl. Byli jsme vždycky na jedné lodi a když jsem si je vybral, tak nebyl čas je kritizovat, protože turnaj je krátký a vy je musíte naopak povzbudit.

Nemyslíte, že jste některé hráče opominul neprávem. Jak to bylo třeba s Václavem Karabáčkem, který řekl, že jste ho vyřadil, protože zaspal video mítink?
Na sraz přiletěl o dva dny později, protože mu neletělo letadlo. To se může stát každému. Nezúčastnil se tedy toho prvotního výběrového řízení a rozhodli jsme se, že ho vezmeme s sebou a uvidíme. Podle tréninku byl pro nás na třináctého až čtrnáctého útočníka, a proto jsme se rozhodli ho vyřadit. Že jsem to udělal kvůli tomu, že zaspal? To je přece úplně směšné.

Co jste říkal na reakci Lukáše Kloka, který se vás zastal?
Já určitě nikoho o nic nežádal, na druhou stranu to byla asi jediná pozitivní věc, kterou jsem na mistrovství zažil.

Uvažoval jste, že u týmu zůstanete?
To ne. Já vlastně ani nerezignoval, protože jsme byli dopředu domluvení, že u týmu po šampionátu končím.

Jak jste na tom po kolapsu v Torontu nyní zdravotně?
Bylo to z vyčerpání: fyzického i psychického. Každopádně mě čeká nějaká série vyšetření, ale věřím, že bude všechno v pořádku. Chci pokračovat ve své práci na svazu.

Kdo bude novým trenérem?
Hokejový svaz potvrdil, že by rád viděl ve funkci nového trenéra reprezentační dvacítky Jakuba Petra, který loni dovedl výběr osmnáctiletých hráčů ke stříbrné medaili na MS. Záležet však bude na postoji Vítkovic, kde působí jako asistent extraligového týmu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat