Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

6:59aktualizováno  9:37
NEW YORK - Hokejisté Chicaga zvítězili ve středečním utkání NHL i díky asistenci českého obránce Michala Rozsívala na ledě Edmontonu 4:1 a zajistili si Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části. Blackhawks mají v čele celkového pořadí 75 bodů a druhý Pittsburgh, který ztrácí pět bodů, už je nemůže dostihnout.

Michal Rozsíval (32) bojuje o puk s Andym McDonaldem (10). foto: ČTK

Chicago, jehož dres obléká ještě útočník Michael Frolík, který se ale tentokrát nevešel do sestavy, vyhrálo základní část NHL podruhé v historii.

Poprvé se to klubu podařilo v sezoně 1990/91, ovšem následně Černí jestřábi vypadli hned v 1. kole play off, které bylo pro šampiony z roku 2010 konečnou zastávkou i v posledních dvou sezonách.

Edmonton - Chicago

Tentokrát však mají Blackhawks skvělou formu, když vyhráli 10 z posledních třinácti zápasů. "Máme za sebou povedený zápas a velmi povedenou první část sezony. Samozřejmě nás nakopnul skvělý začátek, od něj se všechno odvíjí," konstatoval trenér Joel Quenneville, jehož tým vytvořil rekord NHL, když v úvodu sezony neprohrál 24 zápasů v řadě v základní hrací době.

"Chtěli jsme být nejlepší a vybojovat první místo. Jsme rádi, že se nám to povedlo," přiznal brankář Cory Crawford, který na konci první třetiny nahradil v brance zraněného Raye Emeryho. "Teď se to všechno pokusíme zužitkovat v play off," dodal osmadvacetiletý gólman, který je v Chicagu od svého vstupu do NHL v roce 2005. Před třemi lety ale u zisku Stanley Cupu chyběl, s výjimkou jediného utkání totiž celou sezonu strávil na farmě v nižší AHL.

Hráči Blackhawks vědí, že budou v play off pro soupeře terčem číslo jedna, ještě je však čekají poslední dva zápasy základní části s Calgary a St. Louis. "Nesmíme polevit a sešlápnout nohu z plynu. Poučili jsme se minulý rok, kdy jsme prohráli devětkrát v řadě. Pak se porážky nabalují jako sněhová koule," připomněl útočník Patrick Sharp, který pečetil výhru nad Edmontonem trefou do prázdné branky.

Důležitého vítězství v boji o postup do play off dosáhli hokejisté Detroitu, kteří porazili 3:1 Los Angeles a vrátili se na osmé místo v tabulce Západní konference. Dva zápasy před koncem mají jednobodový náskok před devátým Columbusem a zároveň ztrácejí bod na sedmou Minnesotu.

Detroit - Los Angeles

"V poslední době jsme neměli problém s tím, že bychom dostávali moc gólů, ale žádné jsme nedávali. Dnes jsme vstřelili tři, což je pozitivní. Celou řadu zápasů jsme ztratili kvůli tomu, že jsme nedokázali dát víc než jeden gól. Dnes jsme podali dobrý výkon a zaslouženě vyhráli," pochválil mužstvo trenér Mike Babcock.

Red Wings přitom po bezbrankové úvodní třetině inkasovali jako první, když ve 26. minutě dostal obhájce Stanley Cupu do vedení Kyle Clifford. V polovině zápasu ale vyrovnal Pavel Dacjuk a o svém vítězství pak domácí hokejisté rozhodli dvěma góly ve třetí třetině.

"Ještě nemáme zdaleka vyhráno. Čekají nás poslední dva důležité zápasy, které o všem rozhodnou," konstatoval útočník Jordin Tootoo, který ve 46. minutě vstřelil vítězný gól na 2:1. "Ve čtvrtek proti Nashvillu bude ohromně důležitých prvních pět minut zápasu. Predators dnes nehráli, takže by mohli mít více sil, všechno to bude o odhodlání a o tom vyvarovat se zbytečných chyb," dodal Tootoo.

Svůj druhý gól v NHL oslavil ve středu obránce Radko Gudas, který přispěl k výhře Tampy Bay nad Torontem 5:2. Gudas zaznamenal vítězný gól, když ve 44. minutě tvrdou ranou zlomil nerozhodný stav 2:2. Na začátku zápasu přitom český nováček inkasoval tvrdý náraz u střídačky a vynechal pak několik střídání.

Tampa - Toronto

"Je to pěkně tvrdý chlapík, jen tak něco ho nepoloží," prohlásil trenér Jon Cooper, který před měsícem nahradil na střídačce Lightning odvolaného Guye Bouchera. "Bylo skvělé, že se vrátil na led a dal gól. Ta jeho střela, to byla jednoduše absolutní bomba," doplnil Cooper.

Hlavní hvězdou večera byl ale domácí útočník Martin St. Louis, který posedmé v kariéře zaznamenal hattrick a posunul se do čela kanadského bodování ligy.

V bitvě o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části má St. Louis náskok dvou bodů před týmovým parťákem Stevenem Stamkosem a Sidneym Crosbym, který ovšem od 30. března nehraje kvůli zlomenině čelisti.

Výsledky

Tampa Bay - Toronto 5:2 (0:1, 2:1, 3:0) Branky: 36., 54. a 58. St. Louis, 26. Stamkos, 44. Gudas - 18. Kessel, 40. Lupul. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18.826.

Phoenix - San Jose 2:1 (2:0, 0:1, 0:0) Branky: 12. Stone (Vrbata), 18. Yandle - 24. Burns. Střely na branku: 32:34. Diváci: 12.588.

Edmonton - Chicago 1:4 (1:2, 0:0, 0:2) Branky: 5. Jakupov - 4. Toews, 9. P. Kane (Rozsíval), 45. Oduya, 59. Sharp. Střely na branku: 22:30. Diváci: 16.839.

Detroit - Los Angeles 3:1 (0:0, 1:1, 2:0) Branky: 31. Dacjuk, 46. Tootoo, 54. Franzen - 26. Clifford. Střely na branku: 36:24. Diváci: 20.066.

6. x-St. Louis 46 27 2 17 122:113 56
7. Minnesota 46 25 3 18 118:120 53
15. Colorado 46 15 7 24 110:145 37

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" prvenství v divizi, "z" prvenství v konferenci a "p" je vítěz základní části. Na prvních třech místech jsou vedoucí týmy divizí.